mulla on kaksi kerbiiliä ja ne on ihan älyttömän nirsoja, olleet siitä asti kun ostin ne. olen kokeillut erilaisia tuoreruokia esim.salaattia,porkkanaa ym. mutta mihinkään ei ole edes koskettu. annan niille yleensä kuivaruokana supa hamsteria ja hiiri pellettejä sekaisin nistä ne syövät lähinnä vain auringonkukan siemenet ja pähkinät. kokeiltu on myös kaiken maailman herkkutikkuja mutta ei kelpaa... mitä terveellistä ruokaa gerbiilit ei voi vastustaa? tätini sanoi että heidän gerbiilit rakastavat herneen lehtia ja varsia, kokeilin mutta ei maistunut nekään...
nirsoja gergiilejä
7
1036
Vastaukset
- Stinku
Hei! Jos gerbiilit eivät syö salaattia, porkkanaa tai muuta vastaavaa, ne eivät pidä siitä. Ethän itsekkään syö kaikkea. Voit koittaa myös näitä:
-Meloni
-Appelsiini
-Omena
-Päärynä
-Kaurapuuro
-Vauvan soseet
-Peruna
-Kurkku
-Paprika
-Ruisleipä
-Makaroni
-Näkkäri
-Korppu
-Pähkinät ja A-siemenet (lihottaa)
-Tomaatti
Jos laitat paljon tuoreruokaa, et välttämättä huomaa onko siihen koskettu, ja sama pätee ruuassa. Gerbiilit syövät tosivähän, joten ei sitä huomaa, jos ruokakiposta on kadonnut yksi tai kaksi ruuanpalaa. Jos totutat ruokiin, gerbusi kyllä varmaan vielä maistavat niitä. - Mamiii
Gerbiilille saa antaa:
ananas
apila
appelsiini
auringonkukan versot
banaani
basilika
herneet ja herneen versot (pienissä määrin -> voi tulla vatsavaivoja)
jogurtti (maustamaton, vähärasvainen. Mielellään vähälaktoosinen.)
juusto (vähän, mahd. vähäsuolaista ja rasvaista!)
karpalo
kermaviili (vähälaktoosinen)
kesäkurpitsa
kiiwi (vähän kerrallaan, helposti vatsavaivoja, ripulia!)
kirsikka (tuore, ei sokeriliemessä)
klementiini
kukkakaali (vähän, ettei tule vatsavaivoja)
kurkku
lakka/hilla/muurain
leipä (mieluiten ruisleipä, kuivattu, vähän -> on suolaista)
maissi
maitohorsma
maitotuotteet (=juusto, jogurtti, ym. Vähärasvaiset, -suolaiset ja -laktoosiset)
makaroni (keitetty, suolaamaton, jäähdytetty. Silloin tällöin voi antaa vähän keittämätöntä hampaiden kulutukseksi)
mansikka (ja sen lehdet)
manteli (vain herkkuna, hyvin harvoin - on tosi rasvaista)
meloni (ilman kuorta)
mustaherukka
mustikka (ja varvut, lehdet)
nokkonen (kuivattu)
omena (sellaisenaan tai kuivattuna. Ulkomaalaiset pitää kuoria, kotimaisille pesu riittää)
paprika
parsakaali (vähän -> saattaa tulla vatsavaivoja)
persikka
peruna (keitetty, ei raakana! Muusikin käy, muttei saa olla suolaa)
porkkana
punaherukka
puolukat ( varvut)
puuro (veteen keitetty, suolaton, jäähdytetty)
pähkinät (vähän, herkkuna, ovat rasvaisia)
päärynä
raejuusto (vähälaktoosinen mieluiten)
ratamonlehdet
riisi (keitetty, suolaton, jäähdytetty)
ruokaöljy (puuroon vähän)
rusinat (= kuivattuja viinirypäleitä)
salaatti
satsuma
sinimailasen idut
tilli
tomaatti
vadelmat ( lehdet)
vauvojen hedelmä- ja lihasoseet (Bonat, piltit)
viili
viinirypäle - jussee
mikäs se eläin on se gergiili ? :O
- Gerdugerbu
Se on gerbiili, ja se muistuttaa hiirtä, mutta on sukua hamsterille. Tässä on kuva gerbiilistä:
http://www.gerbiili.net/sallitut/lilac2.jpg
Käy Suomen Gerbiiliyhdistyksen sivuilla, sieltä löytyy kuvia, tietoa ja yhdistysjuttua. - kiitosta
Gerdugerbu kirjoitti:
Se on gerbiili, ja se muistuttaa hiirtä, mutta on sukua hamsterille. Tässä on kuva gerbiilistä:
http://www.gerbiili.net/sallitut/lilac2.jpg
Käy Suomen Gerbiiliyhdistyksen sivuilla, sieltä löytyy kuvia, tietoa ja yhdistysjuttua.tutkin tästä söpöläisestä tietoa. ;)
- MoI!tErVe
Ei meijjän Gerbut oo nirsoja ainakaan! Joka päivä pitää laittaa IHAN täyteen kippo ja seuraavana päivänä kaikki syöty:S
- thebeautiestanimal
Jos noukit noista ruuistasi kaikki rasvaiset ja lihottavat herkut (auringonkukansiemenet, pähkinät ja kurpitsansiemenet) pois, ja annat vähän noita edellä mainittuja ruokalistojen ruokia, eivätköhän ne gerbiilit niitä ala popsia nälkäänsä. Tuo johtuu siitä, kun ne tykkäävät eniten herkuista (yllätys!) ja kun niitä on koko ajan saatavilla, gerbiilit valitsevat ne muun ruoan sijaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361685Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81312Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241139Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151015- 59918
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57903