Toi kamera olis nyt anttilassa 300;-, 33% alennuksella. Kannattaisko hakea. 18x optinen zoom kiinnostaa. Nikonin kunnon järkkäriä unelmoin, mutta ikinä ei ole varaa.
Mulla on nyt olumpus camedia c-750uz, joka on kaikki nämä vuodet ollut enempi tai vähempi pettymys. Pahiten siinä häiritsee sisä/hämäräkuvauksen jopa mahdottomuus. Kamera ei tarkenna automaattisesti kuin vain suurinpiirtein kirkkaassa päivänvalossa ja käsitarkennuksella kuvaan tulee mukamas avustamaan kuin salmiakkikuvioisella kankaalla oleva suurennos, minkä avulla pitäisi olla helpompi tarkentaa, mutta vaikutus on aivan päinvastainen.
Miten tällä 560:lla onnistuu sisä- ja hämäräkuvat?
Tuolla alempana oli ainakin pari kokemusta heti rikkoutuneesta kamerasta. Onko muita? Miten onnistui korjaus, kauanko kesti, ym?
Mitä hyvää sanottavaa ihmisillä tästä on?
Olympus SP-560 UZ
7
4257
Vastaukset
- hyvä....
Ihan kestävä on. Hyvä salama...kuulemma testien mukaan, itse en paljoa käytä. Hämäräkuvaus ISO400 on jo ongelma, mutta niin muissakin. En suosittele hämäräkuvaukseen.
- hämärään
No tuohon aiempaan kameraasi en osaa verrata kun se ei ole ollenkaan tuttu. Ei nämä superzoomit kovin hyviä hämärässä ole, kaikki tuppaavat kohisemaan jo iso400 asetuksella, joskin kyllä niistä "kymppikuvia" vielä teettää ihan siedettävän näköisinä.
Positiivinen kokemus tästä kuitenkin on se että kameran oma salama toimii melko hyvin, ja kohtuullisessa sisävalaistuksessa salaman tehoa hiukan laskettuna (siis tilanteen mukaan) saa melko tasapainoisia kuvia.
Selvästi paljon parempia kuin aiemmilla pokkareillani (minolta, sony W1, ixus ja pari muuta). Ei tuu samalla lailla jyrkkiä varjoja eikä naamat mene yhtä pahoin valkeiksi. Lisäksi osaa ohjata ulkoista salamaa kaukosäädöllä.
Vielä kun pitää sisällä kuvatessa shadow adjustment säädön päällä niin kamera kaivaa varjoalueiden yksityiskohtia enemmän esiin.
Ei näitä uskalla hämärässä kuvaamiseen suositella, mutta nyt kesän aikana mitä olen kameran omistanut niin sisäkuvista on kyllä tullut pääosin hyviä.- tyhmäjaköyhä
Saanko heittää tähän väliin todella tyhmän ja asiaatuntemattoman kysymyksen em ominaisuuksiani vähentääkseni? Entäs jos sillä superzoomilla (olympus sp-560)
ei zoomaa silloin kun kuvaa hämärässä, kohiseeko se sitten vähemmän?
Ja toinen kysymys olympus sp560uz:stä, kuis se on se kuvan tarkkuus pimeällä? on vähäsen haukuttu, mutta johtuuko se siitä, ettei kameraa osata käyttää vai? (ei sillä että itsekään osaisin tältä istumalta)
Harkitsen ostoa kun alle parilla sadalla saisi käytetyn. Mitäs sanotte? - se
tyhmäjaköyhä kirjoitti:
Saanko heittää tähän väliin todella tyhmän ja asiaatuntemattoman kysymyksen em ominaisuuksiani vähentääkseni? Entäs jos sillä superzoomilla (olympus sp-560)
ei zoomaa silloin kun kuvaa hämärässä, kohiseeko se sitten vähemmän?
Ja toinen kysymys olympus sp560uz:stä, kuis se on se kuvan tarkkuus pimeällä? on vähäsen haukuttu, mutta johtuuko se siitä, ettei kameraa osata käyttää vai? (ei sillä että itsekään osaisin tältä istumalta)
Harkitsen ostoa kun alle parilla sadalla saisi käytetyn. Mitäs sanotte?kohina siinä säilyy.. Se kun johtuu kennosta, ei optiikasta. Ite ostin tammikuussa 560:sen parillasadalla. Oikein hyvä ostos siihen hintaan. Kuvanlaatu pysyy kohtuuhyvänä kun saa pidettyä ISO:n korkeintaan 200:ssa pidentämällä valotusta ja pitämällä aukon suurena. Pimeällähän tuolla(kaan) koneella ei juuri kuvata, kennolla on taipumusta esim tähtitaivasta kuvatessa nähdä valoa siellä missä sitä ei ole.. Kuuta kuvatessa sen sijaan kuvista tulee aivan kohtuullisia.
Ei se huono kamera ole, kunhan muistaa että superzoomi on aina kompromissi. Säätömahdollisuuksia on sen verran, että pääsee ihan valokuvauksen perusteisiinkin perehtymään, ja järkkärin hankinta alkaa itselläni ainakin houkuttelemaan..
- yksikommentti
verkkokauppa.com:ista ja sain tuohon hintaan 2Gt. H-mallin muistikortin mukaan, eli postikuluineen ~300€
- hyväon
Oikein hyvä kamera. Ostin jokin aika sitten Anttilasta, mutta nyt on Keskisellä halvin hinta.
Kannattaa ostaa. - Oly
Täällä jokunen isommalla ISOlla otettu kuva tai linkki:
http://highiso.net/images.php?Sort=isospeedratings&search=560uz
Kyllähän tuota kohinaa ikävästi on..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu801896- 591758
Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä
Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu3571617Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1691443Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1101320Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle671310Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä691227- 631169
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin1001077Kuljettajasi oy konkurssi?!
Tuliko ahnehdittua liikaa,menikö tämä kuljettajasi oy taksit siis konkurssiin?141045