Kuinka suuren reviirin laumanvartijakoirat tarvitsevat?
Reviiristä
4
1158
Vastaukset
- kusema
reviiri on laaja käsite. tarkoitatko koiran omaa liikuntatilaa, esim. omakotitalon pihan kokoa vai aluetta jonka koira mieltää omakseen? koiran reviirikäsitys ei pysähdy tontin rajalle
- Elisama
Riippuu melkoisesti rodusta ja muistakin olosuhteista.
Sen voi sanoa ettei millekkään riitä mikään rivitalon piha.
Toisille ei edes väljä omakotitontti. - pihassa
Meillä on reilu pari vuotias pyreneittenkoira ja on koko ikänsä hyvin pysynyt omakotitalon pihassa vaikka naapurit on molemmilla puolilla ja koiria näkyy ympärillä. Muutaman kerran pentuna kierrettiin tontin rajat ja ei sillä ole sitten ollut tarvetta lähteä pihasta. %Tosin haukkuu kaikkea mitä näkee vaikkei olisi omalla tontilla..
- Markhorn
Laumanvartijoiden kohdalla on tärkeätä huomata se, ettei reviiri ole pelkästään oma piha(kuten yllä jo kirjoitettiinkin).
Esimerkkinä: harvaan asutulla maaseudulla koira oppii nopeasti pitämään päivittäisiä lenkkipolkuja ja -teitä omana alueenaan, mikäli siellä ei tavallisesti ole muita kulkijoita.
Pihalla pysymiseen vaikuttaa positiivisesti se, että monet näistä koirista ovat haluttomia poistumaan vartioimaltaan alueelta ilman omistajaa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017383
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?774869- 794789
- 1324208
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan82998- 522619
- 402521
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102171- 462166
Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211800