Lööpeistä huomaa, että nuorilla on liikaa vapaa-aikaa eikä nämä kullannuput sitä fiksusti osaa käyttää. Mikä itu siis pitää jopa kolmen kuukauden kesäloma, kun saman ajan voisi käyttää vaikka työntekoon? Eli määrätään kaikille yli 12-vuotiaille teineille kesätyöpakko, ja ne jotka kieltäytyvät joutuvat koulukotiin tai vastaavaan kurinpitolaitokseen. Jo loppuu viinalla läträäminen ja ilkivalta, ja saadaan näistä tyhjän panteista jotain hyödyllistäkin aikaseksi!
Kesälomat lopetettava heti
liikaa vapaa-aikaa
4248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
vai koulukotiin. Satutko tietämään mitä maksaa vrk koulukodissa? Taitaa olla jotakin luokkaa 200 euroa.
Kuka maksaa, vanhemmat itse vai veronmaksajat?
Korkein maksuryhmä taitaa olla 1.200 euroa kuussa.
Vanha viesti mutta kun huomaa miten vuodet vierivät niin nuoriso muuttuu aina vain kurittomammaksi. Kannatan tätä lakiehdotusta täysin sydämmin, sillä erotuksella että koulukodin voi korvata pakkotyöleirillä!
Myös ahkera koululainen/opiskelija on ansainnut lomansa, ei toki 2,5 kuukautta.
Niille, joille ei löydy osaksi kesää järkevää tekemistä ansio- tai vapaaehtoistyössä, taikka esim. vanhempien maatilalla/muussa yrityksessä taikka sisaruksista huolehtimista ja kotitöitä, etsittäköön muuta järkevää tekemistä, työnteon ja kansalaistaitojen opettelemiseksi.
Nuorten suojaksi pitäisi kuitenkin olla laki, joka kieltää työnantajaa vaatimasta nuorta työskentelemään ensimmäisestä aivan viimeiseen koulun lomapäivään asti; on vaikea jaksaa pelkkää opiskelua ja työtä vuosikausia ilman taukoja.