Jakosta

TTMH

Omistaako kukaan harmaapapukaijaa? Haluaisin tietää niiden hinnasta, hoidosta ja siitä, että sopivatko ne ensimmäisiksi linnuiksi. Joten kaikki jotka ovat omistaneet tai omistavat Jakon niin vastailkaa vaan!

3

816

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Meillä on kaksi jakoa. Vähän hankala tähän on kuitenkaan mitään "kaikki papukaijoista" -romaania ruveta kirjoittamaan. Kannattaa siis ensin ottaa selville mahdollisimman paljon yleistietoa isoista papukaijoista ja jakoista ja sitten vähän vähemmän laajoihin kysymyksiin kyllä vastailen mielelläni.

      Perusjuttuja jakoista ja isoista pappareista löytyy esim näistä, kannattaa lukea myös foorumin keskusteluja:
      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=53
      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=84&Itemid=88
      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=82&Itemid=88
      http://www.papukaijayhdistys.fi/web/index.php?option=com_content&task=view&id=80&Itemid=88

      Jakot maksavat nykyään keskimäärin ehkä noin 1000-1500e, iästä, alkuperästä käsittelystä yms riippuen. Lisäksi tietysti saa hyvinkin toisen mokoman varata häkkiin ja muihin varusteisiin.

      Isoja papukaijoja ylipäätään ei mitenkään varauksetta voi suositella ensimmäiseksi linnuksi, mutta ei se mahdotontakaan ole jos asiaan tutustutaan todella huolella etukäteen, opiskellaan ja selvitetään asioita ja harkitaan asia vielä moneen kertaan kaikilta kanteilta ennen hankintaa. Tärkeintä on että tietää edes suunnilleen mihin päänsä on oikein pistämässä ja mitä se ison papukaijan kanssa eläminen on. Kannattaa ehdottomasti jutella jakonomistajien kanssa ja käydä tutustumassa lintuihin elävänä omissa kodeissaan.

      Ylipäätään papukaijat ovat lemmikkeinä älykkäitä, rakkaita ja äärimmäisen raivostuttavia. Eivät todellakaan sovi kaikille. Jako sinänsä ei ole sen vaikeampi tai helpompi kuin muutkaan saman kokoluokan papparit, mutta niillä on vähän omanlaisensa luonne joka ei välttämättä ihan kaikkien ihmistyyppien kanssa natsaa yhteen vaikka nämä esim amatsonin kanssa tulisivat toimeen hienosti. Ja sekin pitää muistaa että ihan yksilöllisiä eroja noissakin löytyy paljon.

      • TTMH

        Nyt kun sinä tiedät enemmän näistä linnuista niin lukemasi perusteella ajattelin, että ehkä minulle sopisi enemmän jokin pieni lintulaji... Pitäisin enemmän niistä linnuista jotka voisivat olla yksin (Huomiota kyllä riittäisi). Sattuisitkos sinä tai joku muu tietämään onko sellaisia pieniä lajeja jotka voisivat olla yksin ja sopisivat ensimmäiseksi linnuksi? Olen kyllä katsonut niitä netistä, mutta kaikki pienet linnut tuntuvat tarvitsevan seuralaisen.


      • -M-
        TTMH kirjoitti:

        Nyt kun sinä tiedät enemmän näistä linnuista niin lukemasi perusteella ajattelin, että ehkä minulle sopisi enemmän jokin pieni lintulaji... Pitäisin enemmän niistä linnuista jotka voisivat olla yksin (Huomiota kyllä riittäisi). Sattuisitkos sinä tai joku muu tietämään onko sellaisia pieniä lajeja jotka voisivat olla yksin ja sopisivat ensimmäiseksi linnuksi? Olen kyllä katsonut niitä netistä, mutta kaikki pienet linnut tuntuvat tarvitsevan seuralaisen.

        Sekä isot että pienet papukaijat tarvitsevat seuralaisen jos ketään ei ole kotosalla suurinta osaa päivästä, ei se ole koosta kiinni vaan siitä että useimmat papukaijat kuitenkin ovat parvi- tai vähintäänkin parieläjiä luonnossa ja kaipaavat sitä seuraa ja kontaktia toisiin olentoihin. Kyllähän niin isommat kuin pienemmätkin linnut toki oppivat olemaan yksinään sen työpäivän ajan (niin kuin laumaeläin koirakin) ja voivat elellä ihan tyytyväisinä yksinkin, mutta sitten illat onkin sen kanssa kiinni jo varsin tehokkaasti, ja sopii kysyä itseltään onko pitkä yksinolo eettisesti oikein luonteeltaan hyvin seuralliselle ja sosiaaliselle eläimelle?

        Aloittelijalle sopiva mutta kuitenkin undulaattia isompi laji on vaikkapa neitokakadu tai kauluskaija. Mutta miksi niitä lintuja ylipäätään pitäisi olla vain yksi kappale? Kahdesta on seuraa toisilleen silloin kun itse ei ehdi seurustelemaan ja jos vaan itse aktiivisesti lintujen kanssa touhuaa niin ihan yhtä lailla kaksi lintua ihmisen kanssa kaveeraa kuin yksikin. Minimihäkkiinkin yleensä voi majoittaa ainakin kaksi lintua niin ettei sen tilastakaan pitäisi olla kiinni.

        Yksinään pitkiä päiviä hyvällä omallatunnolla pidettäviä lintuja tavallisimmista lajeista on oikeastaan vain kanarialintu, ja sekin on kyllä yleensä eloisampi kavereiden kanssa. Jos nyt ihan välttämättä vain yksi lintu on saatava niin kyllä se neitokakadun tai undulaatinkin kanssa onnistuu siinä kuin jakonkin. Toki linnuissakin on yksilöitä jotka jopa viihtyvät yksin paremmin kuin toisten lintujen seurassa, mutta sellaiseen törmääminen on aika sattuman kauppaa.

        Ja jos itse työskentelee kotona tai ei ole
        työelämässsä lainkaan ja linnulla on seuraa suurimman osan päivästä ei yksi lintu ole ongelma, harvalla vain tähän on mahdollisuutta.

        Eli itse aina kyllä suosittelen sitä kahta tai useampaa lintua, oli laji lähes mikä tahansa, mutta en kyllä teilaa niitäkään jotka papukaijaa yksinään pitävät, tilanteesta riippuen sekin voi siis toimia ihan OK.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      796
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      528
      737
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      67
      661
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe