Matkapahoinvointia bussissa

mikäavuksi

Osaako kukaan sanoa, mikä mahtaisi auttaa bussissa matkapahoinvointiin.

Nyt kesällä pitäisi reissata bussisa pitkiä matkoja päivässä ja tulee huono olo.

Mikä avuksi.

Kyse on aikuisikäisestä ihmisestä. Vaikuttaako allerginen nuha matkapahoinvointiin, tietääkö kukaan.

3

1097

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jönö

      Apteekista löytyy ilman reseptiä saatavaa lääkettä matkapahoinvointiin. Esimerkkinä on Postafen -merkkinen valmiste. Valmistetta otetaan 1 tabletti tunti ennen matkan alkamista.

    • se auttaa,

      että ottaa paikan bussin etuosasta, mistä näkee eteenpäin maantielle pitkälti, se helpottaa pahoinvointia kun näkee eteen horisonttiin. Etuosassa ei myöskään keinu niin paljon kuin takana, ja usein edessä on parempi tuuletus - tunkkainen ilmakin lisää pahoinvoinnin tunnetta, samaten kuin liian kuuma pukeutuminen.

      Reseptillä saa skopolamiinia sisältäviä matkapahoinvointilaastareita, jollainen liimataan korvan taakse. Käytin sellaista kuutisen vuotta sitten ja toimi hyvin. Mutta jos hieraisee korvantausta ja sitten silmää, ja lääkettä joutuu silmään, pupilla laajenee tosi isoksi moneksi tunniksi! Itselle kävi näin ja olin kyllä aika huolissani ennen kuin asian laita selvisi.

    • Nimetön

      Tuo linja-auton etuosassa istuminen ei taida nykyaikaisilla uusilla linja-autoilla olla yhtä tärkeää kuin vanhoilla hyppybusseilla. Tärkeää on kuitenkin katsella horisonttiin eli maisemia.

      Apteekista saa ilman reseptiä matkapahoinvointiin tarkoitettua lääkettä. Sen sivuvaikutus on ikävä väsyttäminen.

      Olen kuullut, että tuore inkivääri auttaa matkapahoinvointiin. Sitä voi nauttia teenä ennen matkaa. Inkivääri on voimakasta, mutta pienen nokareen syöntiä voi kokeilla matkan aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1942
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      610
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      31
      526
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      59
      452
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      435
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      54
      411
    7. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      403
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      397
    9. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      391
    10. Mitä uskot että

      Välillämme käy?
      Ikävä
      32
      381
    Aihe