Matkapahoinvointia bussissa

mikäavuksi

Osaako kukaan sanoa, mikä mahtaisi auttaa bussissa matkapahoinvointiin.

Nyt kesällä pitäisi reissata bussisa pitkiä matkoja päivässä ja tulee huono olo.

Mikä avuksi.

Kyse on aikuisikäisestä ihmisestä. Vaikuttaako allerginen nuha matkapahoinvointiin, tietääkö kukaan.

3

1026

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jönö

      Apteekista löytyy ilman reseptiä saatavaa lääkettä matkapahoinvointiin. Esimerkkinä on Postafen -merkkinen valmiste. Valmistetta otetaan 1 tabletti tunti ennen matkan alkamista.

    • se auttaa,

      että ottaa paikan bussin etuosasta, mistä näkee eteenpäin maantielle pitkälti, se helpottaa pahoinvointia kun näkee eteen horisonttiin. Etuosassa ei myöskään keinu niin paljon kuin takana, ja usein edessä on parempi tuuletus - tunkkainen ilmakin lisää pahoinvoinnin tunnetta, samaten kuin liian kuuma pukeutuminen.

      Reseptillä saa skopolamiinia sisältäviä matkapahoinvointilaastareita, jollainen liimataan korvan taakse. Käytin sellaista kuutisen vuotta sitten ja toimi hyvin. Mutta jos hieraisee korvantausta ja sitten silmää, ja lääkettä joutuu silmään, pupilla laajenee tosi isoksi moneksi tunniksi! Itselle kävi näin ja olin kyllä aika huolissani ennen kuin asian laita selvisi.

    • Nimetön

      Tuo linja-auton etuosassa istuminen ei taida nykyaikaisilla uusilla linja-autoilla olla yhtä tärkeää kuin vanhoilla hyppybusseilla. Tärkeää on kuitenkin katsella horisonttiin eli maisemia.

      Apteekista saa ilman reseptiä matkapahoinvointiin tarkoitettua lääkettä. Sen sivuvaikutus on ikävä väsyttäminen.

      Olen kuullut, että tuore inkivääri auttaa matkapahoinvointiin. Sitä voi nauttia teenä ennen matkaa. Inkivääri on voimakasta, mutta pienen nokareen syöntiä voi kokeilla matkan aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      87
      1704
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1212
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      67
      896
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      861
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      808
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      721
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      712
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      661
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      653
    Aihe