Voisko joku selittää? Luin justiin vitosesta sen kohan ku Harry näki sen näyn, jossa se hyökkäs Mr. Weslwyn kimppuun ja ne meni sit Dumbledoren huoneeseen. Nii rupesin ihmetteleen et miks ihmeessä Dumbledore ei kato Harrya silmiin? Ei kattonu sielä kuulustelussa eikä siel huoneessa. MIks?! Ja kun se sit viimein katto Harryyn niin Harry tunsi ittensä käärmeeks ja halus hyökätä sen kimppuun? Toinen MIks?! Selittäkää mulle tyhmälle näiden merkitys!:)
Ei ymmällä...(hiukka spoilaa)
Mali
6598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sen verran mitä oon loppua selaillu niin olisin muistavinani että sieltä se vastaus löytyy, joten luepas vaan se kirja loppuun niin luultavasti selviää.
Juu no, kiitos, ton kyl arvasin itekki en vaan jaksais oottaa et se selviää:)
miten ihmees joku voi haluta tietää etukäteen yhtään mitään?
Kärsimättömyys on kyl huono ominaisuus..:)
dumbledore pelkäs voldemortia, vaikkei sen pitäis. ehkä harryn puolesta... kun occlumency oli se pääpointti siinä... eli... voldemortilla ja harrylla oli yhteys sillä tavalla, että harry (ainakin) tunsi (välillä) mitä voldemort tunsi (esim. helpotusta, iloa, raivoa etc.) ja ilmeisesti myös näki mitä voldemort näki (weasleyn tapauksessa), niin dumbledore aatteli että voldemort näkee harryn avulla mitä harry näki... en kyl oo ihan varma miks dumbledore ei voinu kattoo silmiin, mutta se taitaa selvitä lopussa. tai sitten saat tehdä omat johtopäätökses :)
Dumbledore pelkää että Voldemort näkee Harryn kautta Dombledoren mieleen ja saa hänen salaisuudet.
Sainpa juuri kirjan luettua...
Lopussa selviää kaikki