Moro
Onko kukaan kokeillut laittaa vakioon CBR 125:een hieman kevyemmät välitykset? Youtubesta näin videon, jonka laittaja väitti cebarinsa olleen muuten vakio mutta välitykset vaihdettu. Ja mitä luultavimmin kevyempiin koska eihän tuo jaksaisi mennä noin kovaa raskaammilla väleillä.
Voihan tietysti olla että youtuben sälli ei kertonut koko totuutta.
Videossa meni pyörä jotain 135-140 km/h, mikä on jo kiitettävää nelitahtiselle pyörälle. Onko kukaan kokeillut?
Onko kukaan kokeillut laittaa vakioon CBR 125:een hieman kevyemmät välitykset? Youtubesta näin videon, jonka laittaja väitti cebarinsa olleen muuten vakio mutta välitykset vaihdettu. Ja mitä luultavimmin kevyempiin koska eihän tuo jaksaisi mennä noin kovaa raskaammilla väleillä.
Voihan tietysti olla että youtuben sälli ei kertonut koko totuutta.
Videossa meni pyörä jotain 135-140 km/h, mikä on jo kiitettävää nelitahtiselle pyörälle. Onko kukaan kokeillut?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sua o kustu silimään ja pahasti! Cbr ei mene millään kevyemmillä väleillä 135km/h! ja jos menis niin tuo on mittari nopeus! Bike testissä cbr meni ~120km/h eikä kevyemmillä väleillä mennä mitään 125km/h! osta suosiolla 2-tahti, ovat tehokkaampi ja kovempia ja virtuaali pippeli kasvaa jos ostaa gasgas sm 125! nelarit ovat lusmu ajajille! xD
Selvä se jos ei pidä paikkansa mutta tottahan se on CBR:än saa kulkemaan helposti 130 km/h.
Ja kyseisen pelin ostamisesta en ole sanonut mitään. Kyllä minäkin olen kaksitahtisten puolella, joko Yamaha TZR tai Honda NSR tulee talliin jos saa rahaa kerättyä tarpeeks A1:stä varten. Saatan tosin nelitahtisten puolelta tutkia tuollaista hienoa 2-pyttyistä Honda CB:tä 70-luvulta.
Anteeks mutta mulla on nelari ja sillä pääsee 160km/h.... Polliisit nauro ja kyseli et mitä olin tehny sille =D
Mitäs oot sit tehny sille ja mikä kevari sil o? Mul on just tää Honda CBR 125R ja haluaisin saada sen kulkee vähä kovempaa ja kiihtyyn kans.. Tietäiskö joku miten?
Elä tuu tänne vinkumaan niistä 2tahti peleistäs, kato otsikko ja pysy asiassa.
Saattaa mennä ehkä vähän kovempaa kevyemmpillä välityksillä, koska jaksaa kiertää pidemmälle kutosella. Itse olen kyllä ajanut 140km/h mittariin vakio väleillä.
Ai aiot sitten lähteä saksaan vapaan rajoituksen maahan kevarilla koettamaan?
Usko vanhempaa ja viisaampaa motoristia EI OLE TÄRKEÄÄ KEVARIN HUIPPUNOPEUS.
USKO USKO JA USKO.
Tärkeää on osata ennakoida liikennettä ja pitää itsensä ja muut hengissä.
Jos harventa väityksiä niin fiksua on puhua pienemmästä kulutuksesta ja matalemmista ja sitäakutta miellyttävemästä ajamisesta. Kevarin vähä vvoima ei taida sallia harventa välitystä vaan joskus on parempi tiuhentaa välitysä ja kone tulee paljon paremmaksi arkikäytössä.
Asia on just noin, ei sillä mopolla ole muutenkaan mitään asiaa motarille. Treenaa ajamista ja nauti mukavasta kyydistä ja pidä ittes hengissä.
Hommaat sitten jatkossa 600:n ja huomaat ettei edelleenkään viiti ajaa motarilla vaikka tehoja olis kuinka. Sitte hommaat tonnisen ja huomaat ettei mitään tarvetta esittää kellekään, ajat vaan oman huvin vuoksi.. näin se menee.
itellä -06 cbr 125r (repsol) ja kulkee 130 pelkällä ilmanoton kunitutin poistamisella. Siihen enään Devilin tehari kiinni ja suutin isommaks ni pitäs sen 145 kulkea. mut suosittelen tosissaan tutin poistamista, helppoa ja auttaa kummasti myös kiihtymiseen.
Mun CBR ainakin kulkee 130km/h.... olen kokeilut...
mittari voi näyttää vaikka mitä,mutta ajeleppa huvikses jossakin missä on nopeuden näyttötaulu ja tälläydy jonkun auton perään ja katsele mitä mittarisi näyttää kun autolle taulu kertoo nopeudeksi vaikka 94 siis sadan alueella .taitaapa moposi mittarissa olla pitkälle yli sadan, joten se siitä sadasta kolmestakympistä!
CBR on pahin katu luumu mitä on siin on 9.3kw tehoo ja kulkee iha paskasti ei semmosi kannata ostaa kaverit vaa nauraa jos sulla on semmone luumu ostakaa räsä niin kaikki jää ku tikku paskaa(tt-räsä tehoo joku 22 kw)0-100km/h alle 10sekas...
otett viiva... kaveri cbr minä jopo ja mää vein :D
Mikä ongelma teil kakstahti pelleillä on! Mopojen kuuluu olla kakstahtisia mutta ei kevarien kuulu olla! Kakstahit leikkaa vaa kiinni ku niit vähä virittää ja niist tulee paska haju ja paskat äänet ja niit joutuu huoltaa kokoajan tunkekaa ne kakstahti kevarit per***seenne! Kevarin kuuluu olla nelitahti ja vit*n tehokkaat huksvarna pojat kyl ne nelitahditki kiihtyy ku niit vähä ruuvaa !
Meidän koulussa on kaksi cebaria joista kumpikin kulkee omistajan mukaan 110km/h vakio väleillä. Toista olen koittanut itsekkin ja totesin saman jutun että noin 110 menee. On tosi laiska kevari mutta luotettava ja erittäin huoltovapaa ei kuluta paljon mitään. Jos videossa kerran oli vielä lyhyemmät välit niin hiljempaa sen pitäisi silloin mennä. Itse en ikinä harkitsisi enää nelari kevaria nykyisen kisapelin jälkeen, mutta makuasioita.
itellä menee se 130km/h kun on GPS:llä katottu ja tällä hetkellä on täysin vakio kunnossa. ja mulla on tuo -04 että siitä vaa lällättelemää ettei cebari kulje mihinkää...
Uskokaa pojat oikeesti motoristeja jo sen verran että piikki ei ikinä kulje mutta kulkee 16 vuotiaalle tarpeeksi.. Kuussatkut on sitten jo moottoripyöriä mutta niihin teillä on vielä aikaa,opetelkaa ensin ajamalla kaikki liikennesäännöt selkäytimeen ja sitten vasta pyörään lisää tehoja ja vauhtia oman mielen mukaan.
mun vakio derbi kulkee yli 34km/h
Mun vakio derbi kulkee yli 45km/h