Osaako joku ystävällinen ihminen kertoa mitä noin suurinpiirtein maksaa sellanen about 5cmx5cm musta tatuointi alavatsaan???
Olen menossa lähiaikoina hakemaan sellaista ja olisi kiva tietää millaiseen hintahaitariin varautua. :)
Olen menossa lähiaikoina hakemaan sellaista ja olisi kiva tietää millaiseen hintahaitariin varautua. :)
Vastaukset 12
Vanhimmat
et miksi halaut tatuoinnin juuri sinne?
Harvahan sen näkee ja miksi haluat tatuoinnin?
Jos saat lapsen niin ihon venyminen pilaa tatuoinnin.
Noh, pieni hinta siinä tapaukses:)
Saahan niitä ei pysyviä pitkä kestoisia tatuointeja.
Niin no ensinnäkin...eiköhän se ole mun oma asia miksi haluan tatuoinnin ja millaisen kuvan otan... :)
Ja tuon paikan valitsin siksi,että sen näkee ihmiset vain silloin kun haluan sen näkyvän. Koska ammatissani ei saa olla tatuointeja näkyvillä. :)
Ja toiseksi...mistä päättelet ettei minulla jo ole lapsia??? :)
Mitä väliä vaikka olisikin jo nyt lapsia? Jos tulee lisää niin pilalle menee tatska kuitenkin. Ja vähän järkeä vois käyttää näiden aiheiden sijoittamisessa... Nuoret>keho -.- kun tatuoinneille on oma palstakin
Noh. Itselläni on vasemmassa käsivarressa suunnilleen 5cmx5cm kokoinen kuva. Maksoin siitä 40e, sain tuttavana alennusta tatuoijalta. Mutta ei se pelkkä koko määritä hintaa. Paljonko siihen menee aikaa, kuinka paljon yksityiskohtia, kaikki merkkaa. Muistaakseni tuo musta väri on kaikista halvin, musta minunkin kuva on. Ei kovin yksityiskohtainen, tunti sitä tehtiin.
Alle satasella pitäisi saada. Ehkä 60-80e, riippuu myös tatuoijasta ja liikkeestä. Kun (riippuen liikkeestä) saattaa olla se ns. perusmaksu 50e, eli välineet ja niiden sterilointi. Jotkut tatuoijat pitävät tietyn alarajan hinnalla, josta se lähtee kapuamaan ylöspäin. Yleensä se on joku 50e. Tatuoinnit ovat kalliita! Mahdollinen uusintaväritys on kyllä mielestäni yleensä ilmainen. Mutta vaikea sinulle sanoa miten paljon maksaa, kannattaa käydä liikkeessä näyttämässä kuvaa millaisen haluat, tatuoija osaa arvioida paremmin kuinka paljon aikaa ja vaivaa sellaiseen kuluu. Hän myös osaa neuvoa tarkemmasta kuvan sijoituksesta, yksityiskohdista ym. Tatuoija tietää miten kuva kannattaa sijoitella, että se istuu ihon muotoihin.
Mutta menepäs liikkeeseen kysäisemään! Alle satasella pitäisi saada kuitenkin.
Tatuoinnit ovat länsimaissa hyvin vahvasti alempien sosiaaliluokkien ja rikollisten tunnusmerkkejä. Miksi ihmeessä haluat leimautua sellaiseksi jos et niihin kuulu?
ehkä ne joskus kivikaudella olivat alempien sosiaaliluokkien ja rikollisten tunnusmerkkejä, mutta ei enää.
Se joka väittää tatuointien olevan jotenkin alentavia, on itse jäänyt monta kymmentä vuotta jälkeen. Nykyään ne ovat kehon koriste, siinä missä esimerkiksi normaali meikki. Ei niillä ole mitään tekemistä sen kanssa mihin sosiaaliluokkaan kuulut, tai mitä työtä teet.
vanki - sellasilla on tatskoja
Tämä aihe ei kuulu nuorten keho-palstalle, tää sopis paremmin tonne tatuoinnit palstalle.
Säälin sinua kun olet noin vahvasti suljettu yhteiskunnan kehityksen ulkopuolelle. Kai sinulla on sentään joitain yhteyksiä vapaaseen maailmaan, joita myöten voit saada tietoa? Yritä selvittää näiden kanavien kautta tietoa kuinka monella prosentilla nykyisistä vankilakundeista on tatuointi. Jos tulokseksi tulee alle 90 % olen todella hämmästynyt. Yritä hankkia samaa tietoa myös narkkareiden, huorien ja vähiten koulutettujen osalta.
jos tulee millin pienempiki ni sen hinta putoaa 1,5 miljoonaa
Tatuointi ei ole tarkoitettu vain narkkareille, huorille, vankeille, rikollisille ja vähä koulututetuille/varasille.Vaan ihan jokaiselle ihmiselle isällänikin on tatuointi selässä ja ikää on jo 55 ja ei oo eikä tuu olee mikään noista... ja se on niitä vanhan ajan ihmisiä... mutta ei oo minulta pois jos joku ääliö ei tykkää taiteesta kehossa. Menkää itteenne ja miettikää. Erotteletteko te ihmisiet sen perusteella jos tatuointi? Ja muuten tämä henkilö olisi mukava ja ystävällinen?