Pitkän nousukauden aikana onnistuttiin hankkimaan kiva talo, mesämökki, vene, autot ja kaikki muu tarpeellinen. Lainat on maksettu jo, koska maksettiin aina kerran vuodessa yksi ylimääräinen isompi lyhennys sen mukaan mitä oli säästöjä kertynyt. Jos nyt työpaikka menisi, niin jäisi vihdoinkin aikaa nauttia vaikka onkimisesta ja veneilystä itse ansaitulla mökillä. Siinä voisi sitten miettiä, että möisinkö halvalla ...?
Möisinkö halvalla?
6
485
Vastaukset
- Sinulle!!
Oikea asenne. Nauti niistä hedelmistä ennenkuin sydänkohtaus iskee.
NAUTI - arvatenkin
sanoa, että asuntojen hinnat eivät laske ?
- olla fantasiaa
koko kirjoitus!
- Pitkä nousukausi
Totta tuo on. Eivätkä kaikki muutkaan tuntemamme ihmiset ole korviaan myöten veloissa asuntojensa kanssa, niin kuin tämän palstan muuli-tuulari-jutuista voisi luulla.
Asuntojen hintoihin tämä vaikuttaa sillä tavalla, että nyt alet ovat vain pieniä.
Paikkakunnan vaihdoksen tms vuoksi aina joku myy, ja haluaa ehkä vauhdittaa myyntiä pienellä alennuksella. Mutta varsinainen ahdingosta, työttömyydestä ja velkakierteestä johtuva lama-alennusmyynti odotuttaa edelleen itseään. Niitä sattuu yleensä keskimäärin yksi tai kaksi sataan vuoteen, ei joka laskusuhdanteella ole sellaista. Varsinkaan silloin, jos takana on tavallista pitempi nousukausi. - tämäkin!
Pitkä nousukausi kirjoitti:
Totta tuo on. Eivätkä kaikki muutkaan tuntemamme ihmiset ole korviaan myöten veloissa asuntojensa kanssa, niin kuin tämän palstan muuli-tuulari-jutuista voisi luulla.
Asuntojen hintoihin tämä vaikuttaa sillä tavalla, että nyt alet ovat vain pieniä.
Paikkakunnan vaihdoksen tms vuoksi aina joku myy, ja haluaa ehkä vauhdittaa myyntiä pienellä alennuksella. Mutta varsinainen ahdingosta, työttömyydestä ja velkakierteestä johtuva lama-alennusmyynti odotuttaa edelleen itseään. Niitä sattuu yleensä keskimäärin yksi tai kaksi sataan vuoteen, ei joka laskusuhdanteella ole sellaista. Varsinkaan silloin, jos takana on tavallista pitempi nousukausi."Yle Uutisten mukaan jonot suurten kaupunkien velkaneuvontaan ovat pitkiä: esimerkiksi Tampereella pääsyä velkaneuvontaan joutuu odottamaan kolme kuukautta.
Vakioasiakkaita ovat pikavippien ja muiden kulutusluottojen takia velkaantuneet nuoret sekä ASUNTOLAINAA MAKSAVAT LAPSIPERHEET" - myöskin se,
tämäkin! kirjoitti:
"Yle Uutisten mukaan jonot suurten kaupunkien velkaneuvontaan ovat pitkiä: esimerkiksi Tampereella pääsyä velkaneuvontaan joutuu odottamaan kolme kuukautta.
Vakioasiakkaita ovat pikavippien ja muiden kulutusluottojen takia velkaantuneet nuoret sekä ASUNTOLAINAA MAKSAVAT LAPSIPERHEET"että tammi-huhtikuun aikana velkaneuvontaan hakeutuneiden asuntovelkaisten lapsiperheiden määrä oli 130 kpl. Siis 130, ei 13000. Ei siitä vielä rommauksia vedellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996204
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv993082Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302902Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262145Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371091Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?911079Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311006- 48784