miten koiralle voisi opettaa vierellä kävelyn ja ''vapaa'' käskyn?
Hyvät neuvot ovat tervetulleita (=
Hyvät neuvot ovat tervetulleita (=
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
mitä sanoja käytät missäkin tilanteessa eli siis teet selväksi itsellesi ja sitten koiralle mitä ne käskyt tarkoitaa.
jos aiot koiraa kayttää joissakin tottelevaisuuskilpailuissa niin kannattaa etsiä sieltä ensin mitä vaatimuksia on ja mitä sanoja saa käyttää.
mutta näin: pidä koira lyhyellä hihnalla ja sano seuraa. voit kulkea rinkiä ja mennä edestakaisin ja koiran pitää seurata vierellä.
sitten välillä pysähdyt ja silloin koirankin pitää pysähtyä. käske myös koiran välillä istumaan.
sitten kun sanot vapaa niin koira saa leikkiä ja ei tarvitse totella käskyjä ennen kuin kutsut takaisin ja annat jonkun käskyn. esim. tänne, istu, vierelle, paikka.
muista antaa paljon kehuja kun koira tekee niin kun haluat. makupalat auttaa myös koiraa innostumaan ja tottelemaan.
Vierellä kävely on todella helppo opettaa. Namin avulla houkuttelet ensin koiran sivullesi ns. perusasentoon, koira istuu vieressäsi suorassa. Tämän jälkeen pidät namia koiran kuonon edessä, kävelet hitaasti eteenpäin ja hoet seuraa, seuraa = käsky ja kehuja. Namin avulla opetat koiran siihen, että seuraa tarkoittaa vieressä kävelyä.