Koira valvottaa öisin

LindaS25

Nyt olisi vinkit tarpeen.

Meidän perheeseen kuuluu 6-vuotias rottweiler-uros. Hän on tullut meille 2½-vuotiaana ongelmakoiratarhasta. Nykyään hän on oikein kelpo koira:)
Kuukausi sitten hänellä todettiin olevan vaikea nivelrikko, johon sitten aloitettiin lääkitys ja erityisruokavalio. Hän onkin nyt aiempaa pirteä.
Aiemmin koiramme saattoi valvottaa meitä joitakin öitä. Hän yritti päästä sänkyyn, läähätti sängyn vieressä, tujotti, komenteli, uikutti jne. Nyt tästä on tullut lähes jokaöinen ilmiö.
Viimeisen kuukauden aikana hän ei ole nukkunut yhtäkään yötä kunnolla, eikä myös mekään.
Yöt ovat tosiaan sellaisia, että hän kaikin voimin yrittää päästä meidän sänkyyn, vaikka hänellä on oma hyvä peti. Hän läähättää äänekkäästi, murisee, uikuttaa, pakittaa ja komentelee.
Onko tällainen kenellekään tuttua?

Ollaan yritetty erilaisia keinoja- esim. pitempiä lenkkejä päivisin, jotta hän olisi väsynyt yöllä, mutta ei näytä auttavan.

Neuvoja, vihjeitä otetaan kiitollisina vastaan.

10

3631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päästäkö

      koirulaa makkariin, jos ei käyttäydy kunnolla. Miten koira reagoi kun ei pääse?

      • LindaS25

        Jos sitä ei päästä makkariin se rapsuttaa ovea ja moukuu ja uikuttaa sen ulkopuolella. Lopuksi se saattaa alkaa haukkumaan. Eli tämäkään ei käy.


      • öööööööööö
        LindaS25 kirjoitti:

        Jos sitä ei päästä makkariin se rapsuttaa ovea ja moukuu ja uikuttaa sen ulkopuolella. Lopuksi se saattaa alkaa haukkumaan. Eli tämäkään ei käy.

        Anna koirallesi päivisin aivojumppaa.. Tuollainen lenkittely saa vain koirasi kunnon kasvamaan ja pirisitää, niin, että se haluaa koko ajan purkaa energiaansa. jatka ihmeessä noiden lenkkien tekoa mutta anna vastapainoksi aivojumppaa, joka väsyttää koiraa:) Laita koira vaikka oven ulkopuolelle ja anna sille joku lelu tai jotain, että sillä olisi muutakin puuhaa, kuin saada huomiosi. Muista: Älä anna koirallesi koskaan huomiota, kun se ääntelee.:)


    • rottiskani

      Älä ota koiraa huoneeseen. Meillä koira jätettiin olohuoneeseen, aluksi se siellä itki ja raapi ovea. Tätä kesti vähän aikaa ennenkuin koira tajusi ettei se hyödytä. Aina kun enemmin itki niin komennettiin tiukasti. jos koira on aikaisemmin päässyt sänkyyn niin sen voi olla vaikea hyväksyä ettei se pääse enää sinne, ja saattaa kokea vallan tunnetta päästessään sänkyyn

      • rottiskani

        Kannattaa ´kestää muutamien päivien vikinä ja riehuminen ennemmin kuin loppuelämän koiran mahtailu. Älkää menkö koiraa katsomaan joka kerta kun se vingahtaa tai haukahtaa.


    • rotikkapappa

      jos haluu sänkyyn niin päästä, sillä se on kiva peti kaveri jos ei kauheesti kuorsaa niin kuin meillä

    • KOkemusta on

      Jos tuo johtuu koiran kokemasta kivusta kokeilepa antaa koiralle kipulääkettä hiukka ennen nukkumaanmenoa, siis koirille valmistettuja. Esimerkiksi RIMADYL tai METACAM, niitä saa eläinlääkäreistä. Omani myös todella levoton joskus öisin nivelrikon vuoksi mutta kipulääkettä saatuaa voi hänkin nukkua rauhallisena yönsä :))

    • rottis

      Minulle tuli myös mieleen että olisiko koiralla kipuja?Ei muuta kuin kipulääkettä peliin ja lenkit kohtuulliseksi

    • tuikku96

      Itselläni on 13-vuotias sekarotuinen koira, jolla todettiin pari kuukautta sitten pitkälle edennyt nivelrikko. Lääkäri määräsi rimadyliä oireisiin ja koirani oli paljon parempi jo muutamassa päivässä. Nyt hän on syönyt kyseistä lääkettä jo yli kolme kuukautta ja vaikka liikkuvuus on paljon parempi, on tullut uusia ongelmia.
      Koirani on öisin todella levoton, vinkuu, läähättää, hyppii ovia vasten, tekee juoksupyrähdyksiä, ravaa huoneesta toiseen, siis suorastaan panikoi ja kaikki tämä vaikka hän on lenkitetty ja syötetty ja ruokittu. Yleensä "show" alkaa neljän paikkeilla aamuyöstä ja se on varmaa että kukaan ei nuku sen jälkeen. Koirani ei ole tällaista tehnyt aikaisemmin ja on hyvin koulutettu eli mistään kurittomuudesta ei ole kyse. Jos makkarin oven pistää kiinni menee tilanne vaan huonommaksi ja on pian ovet pahasti naarmuilla.

      Mietin tässä, että olisiko mahdollista että kyseessä olisi rimadyl-lääkkeen sivuvaikutus????
      Tiedän että tämän tyyppinen voi olla myös dementtiaa yms. mutta kun oireet ovat tulleet niin lyhyessä ajassa.

      Viestiä tulemaan jos joku vaan tietää asiasta jotain!

      • Menkää kysymään!

        Oletteko kysyneet kyseisten lääkkeiden sivuvaikutuksista ammattilaisilta? Aloittajalla ja tuikku96:lla nähtävästi samankaltaisia ongelmia ja koiralla vielä sama nivelrikko. Voisi siis hyvinkin johtua lääkkeistä. Kannattaa mennä kysymään ja ottamaan asiasta selvää! Ehkä löytyy joku muu vastaava lääke, joka ei aiheuttaisi tuollaisia sivuvaikutuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      28
      3345
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      95
      3120
    3. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      76
      2994
    4. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      68
      2917
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      52
      2862
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2632
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2450
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      57
      2311
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      41
      2147
    10. Vielä ei ainakaan

      Kukaan muu tunnu miltään sun jälkeen. Olit niin ainutlaatuista
      Ikävä
      32
      1933
    Aihe