Metsän/maan osto

oskari

Omistan noin 4 ha osuuden eteläpohjalaisesta 50 ha:n metsäyhtymästä, johon kuuluvat myös veljeni ja äitini sisarukset. Nyt suunnittelemme yhtymän purkamista.
Mietin, kannattaako minun ostaa vai myydä osuuteni yhtymästä ja minkä osan siitä; metsää/taimikkoa, suota vai hiekkapohjaista joutomaata. Metsäkeskus on määrittänyt kuvioiden puuston arvot, mutta osa alueesta on suota ja hiekkapohjaista maata. Hiekka-alueen naapurit ovat myyneet laajoja alueita maa-ainesta, ja mietinkin, kannattaisiko minun suunnitella kyseisen hiekka-alueen ostamista ja sen myymistä eteenpäin. Ilmeisesti tähän tarvitaan kunnalta maa-aineslupa. Mutta mistä saisin arvion maa-aineksen laadusta, arvosta ja määrästä ostopäätöksen tueksi? Onko hiekalla ylipäänsä arvoa?
Entä, kannattaako harkita suopohjaisen, halvan ”joutomaan” ostamista yhtymästä? Vieläkö suota voi vuokrata energiayhtiöille, esim. Vapolle?

5

3635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • enää viidenkymmenen

      hehtaarin siparetta ruveta pilkkomaan persesilmän kokoisiin pläntteihin. Se on melkein rikos.

      Ostat koko palstan ja hyödynnät hiekat(jos on) myöhemmin. Suolla kasvaa parhaassa tapauksessa hyviä hilloja, yleensä niillä ei muuta arvoa ole.

      Think big!

    • minä vaan

      "Omistan noin 4 ha osuuden eteläpohjalaisesta 50 ha:n metsäyhtymästä"
      "metsää/taimikkoa, suota vai hiekkapohjaista joutomaata"

      Jos nyt oikein ymmärrän sanomasi, omistat noin 8 % kiinteistöstä. Se ei suinkaan tarkoita 4 ha pinta-alaa, vaan osuutta kiinteistön arvosta ja (jos niin sovitaan) päätäntävallasta. Jos koko kiinteistön arvo olisi vaikkapa 100 000 euroa, osuutesi olisi noin 8000 euroa. Tällä summalla saa reilun hehtaarin metsää tai 10(???) ha suota. Jos se hiekkamaa on todella joutomaata, sen arvo lienee lähellä suon arvoa.

      MUTTA jos maanottoon on mahdollisuus (hiekka tai turve), se nostaa maan arvoa huomattavasti. Eli sinun on aivan turha kuvitella saavasi hiekkakumpua 500 e/ha ja sitten myyväsi siitä miljoonan edestä hiekkaa. Tai jos näin sattuisi käymään, luulen että sisaruksesi eivät puhu sinulle enää. Koskaan.

      Noin muuten, tuon kokoista länttiä ei kannata ruveta pilkkomaan. Ainut mitä voisi ajatella, on tonttien erottaminen sisaruksille, jos siinä on sijainnin kannalta mitään järkeä. Silloin kauppahinta ei nouse niin suureksi.

      • oskari

        Niinpä tietysti, omistan tuon osuuden kiinteistöstä. Mutta mikä onkaan kiinteistön eli metsäyhtymän kokonaisarvo. Metsästä on olemassa kuvioarviot, mutta vastaavat arviot saisi myös maasta (hiekka, turve, muu). Käsittääkseni ne joka tapauksessa tarvitaan yhtymää purettaessa. Vai onko ainut tapa hakea ratkaisua oikeusteitse?


      • minä vaan
        oskari kirjoitti:

        Niinpä tietysti, omistan tuon osuuden kiinteistöstä. Mutta mikä onkaan kiinteistön eli metsäyhtymän kokonaisarvo. Metsästä on olemassa kuvioarviot, mutta vastaavat arviot saisi myös maasta (hiekka, turve, muu). Käsittääkseni ne joka tapauksessa tarvitaan yhtymää purettaessa. Vai onko ainut tapa hakea ratkaisua oikeusteitse?

        Helpoiten arvon saa selville, kun teettää arvion puolueettomalla alaan erikoistuneella kiinteistönvälittäjällä, mhy:llä tms. taholla. Verottajakin hyväksyy nämä arviot yleensä sellaisenaan.

        Arvon määrityksessä yleensä huomioidaan, mitä varten se tulee, joten sukupolvenvaihdoskauppaa varten päädytään usein aivan erilaiseen arvioon kuin vieraalle myydessä. Odotusarvolisät ja kokonaisarvonkorjaukset yms. ovat aina tapauskohtaisia. Teidän tapauksessa tärkeintä lienee, että kaikki yhtymän jäsenet ovat tyytyväisiä arvion perusteisiin.


    • Anonyymi

      Muista, että suolla on korkea ekologinen arvo (CO2 offset). Turpeen myynti/poltto on pahempaa kuin ruskohiilen polttaminen. Siksi haluan ostaa suon - CO2-kompensaatioksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2459
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2291
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      200
      1286
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1110
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1088
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      220
      932
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      909
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      779
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      52
      766
    Aihe