Moi.

Maurii

Mun Mauri mäykky nukkuu mun huoneessa öisin, ovi on suljettuna. Aamulla se herää aina kuudelta tai seitsemältä ja alkaa hirveästi vinkumaan ja ulisemaan & hyppii ovea vasten, mikä avuksi? En ole mikään aamu virkku, joten ei kovin kivaa herätä siihen aikaan! :(
Ja mikä siihen nauvoksi, kun se aina ulkona ollessa syö maasta kaikkia keppejä, ruohoa, kukkia ym.? Ja jalkojen pesun jälkeen sitä kuivatessa nakertelee hirveesti kuivauspyyhettä. Miten sais tuon mässäilyn loppumaan? Vaikka se on kyllä pentu vielä, 8 viikkoa, viikon vasta ollut.

5

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pennun omistajalle

      Pentusi on vielä pieni ja haluaa ulos pissalle !!!Hätäänsä hyppii ja ulisee tai jopa nälkäänsä !?
      Kyllä koiran kanssa PITÄÄ olla REIPAS AAMUVIRKKU!
      Ylös ulos ja lenkille kun pentu herää .
      Olisit ajatellut asiaa tarkemmin ennen koiran ostamista !?
      Kyllä pennun kasvuun kuuluu maistella "elämää" SINUN pitää vain huolehtia ja seurata ettei mitään vaarallista ja masulle sopimatonta pentusi syö .MUISTA ,PENTU ON PENTU !
      Kasvattajalta kannattaa pyytää hyviä hoito-ohjeita että osaat toimia pentusi kanssa oikein ja näin myös osaat ymmärtää pennun tarpeita.

    • voi,voi

      Oliko kysymyksesi pelkkä vitsi ? :( etkö todella tiedä mitään pennun hoidosta !!????

    • juuhjuuh-

      haluaisin kysyä ihan muutenvaan että mistä hait koirasi? kun minulla on kans mäyräkoira joka on 8 viikon ikäinen tai vähän päälle ei vielä ihan viikkoa =) onko mäykkysi lyhytkarvainen?

      Ja sitten munki pentu syö kaikkee maasta kaarnanpaloja ja ruohoa... ei se varmasti mitenkään vaarallista ole mutta jos näät että se jotain syö niin sanot vaan napakasti EI ja jos se lopettaa ja siirtää katseen sinuun kehu sitä. ja kannattaa yrittää ottaa suusta pois sitämitä se ei syö.

      pentu nukkuu yleensä 5-6 tuntia ja haluaa sitten pissalle tai syömään että meillä käytetään sitä pihalla sitten kun se herää ja laitetaan se sitten takaisin nukkumaan sitten se yleensä herää siinä puli 8 aikaan ja sitten annetaan ruoka ja käytetään kakkalla ja sitten se taas nukkuu... että se herää aamulla väkisinkin melkeen siihen aikaa... että ei sillon kyllä kannata sen kanssa alkaa leikkimäänkään tai antamaan ruokaa koska sitten se tottuu siihen että se herää niin aikasin. Sitten kun se kasvaa ja esim ´: rakko suurenee niin se myös nukkuu pitempään =)

    • juuhjuuh-

      unohdin sanoa että se on vielä pentu joten sen ikeniä ja hampaita kuttaa ja se puree kaikkea.. myös niitä pyyhkeitä =)

    • omistaja..

      Mielestäni Mauri on typerä nimi mäyrikselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2974
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2816
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      37
      1831
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      21
      1784
    5. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      183
      1680
    6. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1526
    7. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      325
      1473
    8. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1441
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1249
    10. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      71
      1225
    Aihe