Moi.

Maurii

Mun Mauri mäykky nukkuu mun huoneessa öisin, ovi on suljettuna. Aamulla se herää aina kuudelta tai seitsemältä ja alkaa hirveästi vinkumaan ja ulisemaan & hyppii ovea vasten, mikä avuksi? En ole mikään aamu virkku, joten ei kovin kivaa herätä siihen aikaan! :(
Ja mikä siihen nauvoksi, kun se aina ulkona ollessa syö maasta kaikkia keppejä, ruohoa, kukkia ym.? Ja jalkojen pesun jälkeen sitä kuivatessa nakertelee hirveesti kuivauspyyhettä. Miten sais tuon mässäilyn loppumaan? Vaikka se on kyllä pentu vielä, 8 viikkoa, viikon vasta ollut.

5

497

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pennun omistajalle

      Pentusi on vielä pieni ja haluaa ulos pissalle !!!Hätäänsä hyppii ja ulisee tai jopa nälkäänsä !?
      Kyllä koiran kanssa PITÄÄ olla REIPAS AAMUVIRKKU!
      Ylös ulos ja lenkille kun pentu herää .
      Olisit ajatellut asiaa tarkemmin ennen koiran ostamista !?
      Kyllä pennun kasvuun kuuluu maistella "elämää" SINUN pitää vain huolehtia ja seurata ettei mitään vaarallista ja masulle sopimatonta pentusi syö .MUISTA ,PENTU ON PENTU !
      Kasvattajalta kannattaa pyytää hyviä hoito-ohjeita että osaat toimia pentusi kanssa oikein ja näin myös osaat ymmärtää pennun tarpeita.

    • voi,voi

      Oliko kysymyksesi pelkkä vitsi ? :( etkö todella tiedä mitään pennun hoidosta !!????

    • juuhjuuh-

      haluaisin kysyä ihan muutenvaan että mistä hait koirasi? kun minulla on kans mäyräkoira joka on 8 viikon ikäinen tai vähän päälle ei vielä ihan viikkoa =) onko mäykkysi lyhytkarvainen?

      Ja sitten munki pentu syö kaikkee maasta kaarnanpaloja ja ruohoa... ei se varmasti mitenkään vaarallista ole mutta jos näät että se jotain syö niin sanot vaan napakasti EI ja jos se lopettaa ja siirtää katseen sinuun kehu sitä. ja kannattaa yrittää ottaa suusta pois sitämitä se ei syö.

      pentu nukkuu yleensä 5-6 tuntia ja haluaa sitten pissalle tai syömään että meillä käytetään sitä pihalla sitten kun se herää ja laitetaan se sitten takaisin nukkumaan sitten se yleensä herää siinä puli 8 aikaan ja sitten annetaan ruoka ja käytetään kakkalla ja sitten se taas nukkuu... että se herää aamulla väkisinkin melkeen siihen aikaa... että ei sillon kyllä kannata sen kanssa alkaa leikkimäänkään tai antamaan ruokaa koska sitten se tottuu siihen että se herää niin aikasin. Sitten kun se kasvaa ja esim ´: rakko suurenee niin se myös nukkuu pitempään =)

    • juuhjuuh-

      unohdin sanoa että se on vielä pentu joten sen ikeniä ja hampaita kuttaa ja se puree kaikkea.. myös niitä pyyhkeitä =)

    • omistaja..

      Mielestäni Mauri on typerä nimi mäyrikselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      141
      2827
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      275
      2505
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      30
      1483
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1462
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1202
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1153
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1042
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      59
      906
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      312
      904
    Aihe