Meillä on 1,2kk tyttö, joka ei puhu yhtään mitään, ei tule edes kauheasti äänteitä, voi olla pitkiä aikoja ihan hiljaa. On tosi rauhallinen tapaus, oppi äskettäin kävelemään. Onko tässä vaiheessa jo ennustettavissa kielen kehityksen ongelmia tai että puheen tulo viivästyy. Jostain vaan joskus kuulin, että jos vauva ei paljon jokeltele niin se voi ennustaa ongelmia kielellisessä kehityksessä. Ja meillä ei vauvanakaan paljon jokelleltu.
puheen kehityksen ennustaminen
3
1392
Vastaukset
- agjk
oli vielä hiljainen noin 3vuotiaana ja silloin jo kuljettiin terapeutilla arvioinnissa. Lääkäri oli huolissaan ja suositteli tutkimuksia ja niissä käytiinkin. Vauvana lapsi ei juurikaan eronnut muista ikäisistään jokeltelun tms. suhteen. Mitä nyt murisi ja ärjyi... :)
Pikku hiljaa lapsi sitten alkoi puhumaan. Päiväkodin aloitus oli ehkä suurin yksittäinen harppaus. 5vuotiaana lapsen sanavarastoa sanottiin erityisen rikkaaksi ja tarinan kerronta oli omaa luokkaansa. Ekoja sanoja oppi lukemaan 3vanhana ja 5vuotiaana luki melko sujuvasti.
Meidän kohdalla hidas alku ei ainakaan ennustanut vaikeuksia. Lapset oppii omia aikojaan noita juttuja ja jos neuvolassa ei olla huolissaan niin älä sinäkään stressaa. Sitä vaan äitinä (tai isänä) seuraa niin läheltä omaa lastaan ja huolestuu usein turhista :) Mut hei, sehän on vain meidän työtä!- mutta ei täysin varmaa
Jokeltelemattomuus on ensimmäisiä vanhempien huomattavissa olevia merkkejä siitä, että kielenkehityksessä tulee olemaan ongelmia. Jokeltelemattomuus on siis riski, mutta ei tae. Seuraat lapsen puheen kehitystä, luet, innostat ääntelemään (ei siis sanomaan sanoja) ja muutenkin kommunikoimaan. Jos huoli vain kasaantuu, niin sitten kahden vuoden iän jälkeen asiantuntijoiden puheille.
- Puheterapeutti#
mutta ei täysin varmaa kirjoitti:
Jokeltelemattomuus on ensimmäisiä vanhempien huomattavissa olevia merkkejä siitä, että kielenkehityksessä tulee olemaan ongelmia. Jokeltelemattomuus on siis riski, mutta ei tae. Seuraat lapsen puheen kehitystä, luet, innostat ääntelemään (ei siis sanomaan sanoja) ja muutenkin kommunikoimaan. Jos huoli vain kasaantuu, niin sitten kahden vuoden iän jälkeen asiantuntijoiden puheille.
Hei,
olen samaa mieltä yllä kirjoittavan kanssa eli jokeltelemattomuus on yksi merkki mahdollisista vaikeuksista puheen/kielen kehityksessä, mutta ei varma merkki siitä. Kun lapsen puheen/kielen kehitys on viivessä, ensin yleensä tarkistetaan kuulo. Jo pienikin kuulonalenema voi vaikuttaa siihen miten lapsi kuulee sanan (juurikin konsonanttien kuuleminen voi olla vaikeaa) ja sanoista jää epämääräinen muistikuva, jolloin niiden toistaminen/sanominen voi olla haastavaa. Jos 2-vuotiaalla lapsella ei ole sanoja, 3-vuotias ei puhu jo lauseita, kannattaa ehdottomasti hakeutua puheterapeutin/foniatrin tarkempaan arvioon. Varhain aloitetusta tuesta on todettu olevan hyötyä, myös silloin kun kyse on hyvänlaatuisesta viiveestä eikä kielenkehityksen erityisvaikeudesta tai muusta haastavammasta vaikeudesta.
Hyvä, että olet kiinnostunut lapsesi puheen ja kielen kehityksestä. Jatka tarkkailua ja jos tosiaan 2 vuoden iässä ei sanoja ei ala kuulua, ehdottomasti kannattaa mennä asiantuntijan pakeille. Jos jo nyt tulee tunne, ettei lapsi kuule kunnolla kannattaa kysellä kuulontutkimusmahdollisuuksia. Tällä välin leiki lapsesi kanssa, nimeä hänelle selkeästi ympäristössä olevia asioita, kerro mitä ympärillä tapahtuu, mitä teette, jatka lapsen rohkaisemista ääntelemään, matkikaa eläinten/ympäristön ääniä jne.
Iloisia yhteisiä leikkihetkiä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M317024Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1073775Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453743KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501951Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331830Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e401817- 771243
Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn261232Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj291151Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61146