Meillä on 4kk cavalier pentu.Kävimme juuri tehoste rokotuksissa ja lääkäri samalla totesi koirallamme napatyrän alun.Leikkausta siirrettin syksymmälle.Millainen kyseinen operaatio on ja tiedättekö mitä maksaa?(nimit.kunnan eläinlääkärin leikkaamana)
Napatyrä
8
1616
Vastaukset
- juttuja
Leikkaus ei ole vaikea. Hintaa en tiedä.
Oletko keskustellut kasvattajan kanssa. napatyrän leikkauskulut pitää kasvattajan maksaa. (mikäli koira on rekisteröity ja ostettu kennelliiton sopimuksella) - Rahastusta?
Napatyrän alku? Edes pientä napatyrää ei tarvitse leikata, koira pärjää hyvin. Meillä koira teki pennut, emolla napatyrä eikä edes niin pienikään, eikä ollut mitään ongelmia.
Kannattaa nyt kyllä viedä jollekin toiselle lääkärille näytille ja arvioitavaksi.
Pientä napatyrää kun ei yleensä leikellä.Kaikki ei leikkaa edes isompiakaan,ellei siitä ole vaivaa.
Joskus napatyrän pienen saa pois,kun sitä säännöllisesti painaa hiukan sisäänpäin.
Tosin yleensä se aloitetaan jo kasvattajalla.- Nimetön
ajattelin laittaa vaikka vanha viesti... meillä on cavalier 3.5v tyttö jolla on napatyrä. se on noin puolet peukalosta eli iso. ei ole haitannut mitään koko elämän aikana. koira on synnyttänyt kaksi pentuetta eikä sekään ole haitannut. jos et ole vielä leikkauttanut niin harkitse sitä koska leikkaus on kuitenkin iso rasitus koirallesi. t.pia
- rohmu
Voiko pennun pienen napatyrän painaa sisään ja laittaa vaikka sideharsorullan tyrän päälle ja rulla harsolla pennun ympäri kiinni? meneekö umpeen?
- Ei leikattava
Älä yritäkkään,se on pennulle riesa,joita se yrittää repiä pois.Vältä kainaloista nostelua ja roikottamista
- tyrät pois...
Muistakaa että: Napatyrän ilmetessä myyjä maksaa leikkauksesta ja hoidosta aiheutuneet tarpeelliset kulut. (kennelliton sopimus).
- Villiomena
Napatyrää ei tarvise leikata jos se ei vaivaa. Meidän koiralla on napatyrä noin luumun kokoinen ja ikää 8v. Eikä ole ikinä vaivannut.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751962Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361690Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81317Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241142Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151016- 59921
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57908