kyllästyttää avovaimon parkuminen.
Sanoo pojalleni olet liian herkkä ja masentunut.
Aika helppoa hänen on vetää asiaa esiin kun poikani
on jo hänen toisen miehen lasta hoitanut 11 vuotta.
Olisipas hän tämä nainen huomioinut tämän vian
pojassani ennenkuin alkoi väsäämään uutta lasta.
Nyt on poikani ns. nalkissa ja niin niin surullinen..
Waude mikä nainen sanoisin..
vitsi et olen vihainen poikani puolesta..
En edes olisi osannut nuorena käyttää miestä
niin hyväkseni kuin hän nyt osaa..
surullista mutta totta ja onneton lapsiparka saa
kärsiä dillestä äidistään...
Sanoo pojalleni olet liian herkkä ja masentunut.
Aika helppoa hänen on vetää asiaa esiin kun poikani
on jo hänen toisen miehen lasta hoitanut 11 vuotta.
Olisipas hän tämä nainen huomioinut tämän vian
pojassani ennenkuin alkoi väsäämään uutta lasta.
Nyt on poikani ns. nalkissa ja niin niin surullinen..
Waude mikä nainen sanoisin..
vitsi et olen vihainen poikani puolesta..
En edes olisi osannut nuorena käyttää miestä
niin hyväkseni kuin hän nyt osaa..
surullista mutta totta ja onneton lapsiparka saa
kärsiä dillestä äidistään...
Vastaukset 13
Vanhimmat
Toimisiko tämä?
Jos alaikäinen, niin tuohon saa kyllä apua. Lastensuojelulaki on tämän vuoden alusta ainakin tiukentunut.
Menet vain sosiaalitätien juttusille ja kerrot, että et hyväksy ko. kasvatusmenetelmiä. Haluat lapsesi/nuoresi perheneuvolan työntekijöiden haastateltaviksi. Avokillesi sanot, että jos sinustakin kerran siltä tuntuu että poika on liian herkkä ja masentunut, niin hänethän on saatava hoitoon. Pääsette sitten yhdessä keskustelemaan lastenkasvatusmenetelmistänne. Kannattaa vielä suhtautua avokin esittämiin "vikoihin", kuin ne olisisivat ok. Riittää, kun on itse rehellinen. Kertoo varmasti hyvinkin avomielisesti omista käsityksistään. Ei kannata itse hermostua, vaikka olisi eri mieltä.
Kyllä se pojan hoidon tarvekin tulee samalla kartoitetua. Jos avokkisi sittenkin sattuisi olemaan oikeassa.
Vai onko jokin asia elämässäsi tärkeämpää kuin lapsesi tulevaisuus.
nalkkiin jääm,isestä,kun on saattanut sen naisen raskaaksi...avokki haukkuu poikaa...äiti on ihmeissään ja surullinen!
Lueppa uudelleen!
Ei tuollaiseen nalkkiin tarvitse jäädä, jos aikuinen. Ei tänä päivänä ole pakko olla lasten takia tai jos toinen on tullut raskaaksi. Toivottavasti tajuavat ajoissa, ettei. Voi olla että äiti tajuaa jotain enemmän kuin poika. Poika pitää saada itse tajuamaan myös.
Samalla lailla iso poika sanoo sille avokille, että voisivat mennä keskustelemaan tämän isomman pojan (mahdollisesti kuvitelluista) mielenterveysongelmista jonkun pariterapeutin kanssa. Avokki voi sitten kertoa ammattilaiselle, millaisia ongelmia pojan "masennus" aiheuttaa... Kyllä se onnistuu niin. Pojan pitää luottaa sitten siihen, että onnistuu. Alkaa löytyä hyvässä lykyssä ratkaisuja tavalla tai toisella.
tarina.
Ensin pahoitetaan toisen mieli tahallisesti ja senjälkeen mitätöidään omat puheet sanomalla toista liian herkäksi tai syytetään masentuneeksi. Jos puoliso on masentunut (eikä masennettu)luulisi avokin tukevan miestään, "poikaa". Nurinkurista. Olen saanut samanlaista kohtelua. Lapsetkin voivat saada.
totuuden siitt... siementäkään. Pelkkä provo.
kirjoitit!
"Tässä tarinassa
Kirjoittanut: ei taas ole totuuden siitt... siementäkään. Pelkkä provo."
olet mestarihaukkuja,
voisit tulla vaikka meille "rakkikoiraksi",
kun meidän koiratkaan eivät hauku noin tehokkaasti
basenji? Tuohan oli vain mielipide, ei haukku. Höh, jos toi oli haukku, niin minä oon kirjoittaja.
riviä eivät avautuneet?
Kuka kärsii, ja mistä?
Mikä tos nyt niin vaikeeta oli!½
on vähintäänkin kaksi (2) eri puolta.