Eräissä kulttuureissa suutelemista julkisella paikalla pidetään hyvin sopimattomana kun toisaalla näemme ihmisten suutelevan tervehtiessäänkin.
Juudaksen suudelma on pettäjän, mutta kahden rakastavaisen suutelu tuo eroottisen latauksen kukkeimmilleen.
"Juo suudelmani, anna omasi minun juoda
Kun suu toisen suusta autuuden maistaa
Kumpikin rakas toiselle on ja rakastaa saa
niin kaksi elämää yhdeksi voimme luoda."
Näin Lapé kirjoittaa naisesta skä elämässä, että rakkaudessa.
Olemmeko päässeet rakkauden poluilla tasa-arvoon.
Millainen oli Sinun ensi suudelmasi ?
Juudaksen suudelma on pettäjän, mutta kahden rakastavaisen suutelu tuo eroottisen latauksen kukkeimmilleen.
"Juo suudelmani, anna omasi minun juoda
Kun suu toisen suusta autuuden maistaa
Kumpikin rakas toiselle on ja rakastaa saa
niin kaksi elämää yhdeksi voimme luoda."
Näin Lapé kirjoittaa naisesta skä elämässä, että rakkaudessa.
Olemmeko päässeet rakkauden poluilla tasa-arvoon.
Millainen oli Sinun ensi suudelmasi ?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Anastettu makeinen on aina makeampi,
anastettu suukko paljon sakeampi.
Kävimme aikanaan keskustelua paratiisista ja syntiinlankeemuksesta.
Olikohan se kielletyn puun hedelmä kuvaannollinen.
Houkutteliko käärme Eevaa suutelemaan tai maistamaan Aatamillaan jotain vielä maukkaampaa.
Itse olen taipuvainen uskomaan, että he nauttivat yhdessä rakkauden ja rakastelun hedelmää huomaten lopulta olevansa aivan alasti ?
Miksi asiat koetaan nykyäänkin synniksi ?
Mikään eläin ei näin tee.
Varo ettet pudota tekareitasi toisen suuhun
Tekarit on ruuvattu kiinni leukaluuhun yksitellen ruuveilla! Varo Sinä, ettei paikka irtoa imussa ja kierähdä kumppanin suuhun!
hyvin halata ja suudella sinua, vaikka en tunne edes sukupuoltasi.
Suutelulla tarkoitan kevyttä suukkoa vaikka poskelle.
Itsellä aina määrättyjen, miesten ja naisten tämä perinne. On niin makuasia ja ihmiskohtaista, kuka mistäkin pitää. Pelkkä halauskin on käsipäivää parempi vaihtoehto.
Tästä tervehtimestä on pidempi matka varsinaiseen rakastavaisten sextailuun.
Olin täyttänyt 18, kun ensisuudelman koin kesällä suuren koivun alla;)) Silloin satoi kaatamalla.
Raamatusta tulee mieleen Magdalan Maria, joka suuteli Mestarinsa viitan lievettä. Miesten keskinäinen tervehdyssuudelma tunnetaan. Mooseksen ja Aadonin esimerkkinä lukuisten joukossa. Parran suuteleminen oli yleistä.
Vieläkö jossain kerätään partaveroa ?
Kysyit ensi suudelmaa. Se muistan vielä kuin eilisen päivän. Poika oli moottoripyörällä " saatilla" ja suudelman jälkeen olin hämmentynyt.
Olin 16 v. ja siitä alkoi myös ensi rakkaus.
Satunnaisia pusuja oli jo kokeiltu aikaisemminkin vaan ei tämän pojan kanssa.
Hitsi vieköön?
Tottahan toki se merkitsi kaikkea.Omalta kohdaltani se merkitsi erään ajankohdan muuttumistaa,kaukaa rakastamisen muuttumista rakastetuksi.Ei koskaan, ei mikään, ollut niinkuin Hän. Oivalsin koko elämäni rakastavani vain Häntä. Se oli elämäni parasta aikaa.
Uskon, elämän tarkoitus on saada rakastaa, ei olla rakastettu.
jotain käsittämätöntä ja ihanan kevyttä..Todella minustakin on ihanampi rakastaa kuin olla rakastettu. En vielä ole ratkaissut minkä vuoksi.
Ensi suudelman sain kun olin 15v ja se oli jäähallin parkkipaikalla. Se oli ihana ja kevyt huulien kohtaaminen ,missä ei ollut vaateita vaan ihanaa herkkyyttä. Kaikki suudelmat ovat ihania jos sen antaja on itselle mieleinen ja rakas. Kielisuudelmat ja märkäiset moiskautukset eivät kuulu minun repertuaariini.
Ensisuudelmaa en muista enää, mutta viimesuudelman tunnen vieläkin huulillani.
Täälläpäin vanhat tai muuten vain vanhakantaiset ihmiset käyttävät monesti suutelusta sanaa nuoleetuminen. Ja se on "jonniinjoutavvoo" ja sopimatonta yleisillä paikoilla toisten nähden, varsinkin jos suutelijat ovat jo teini-ikäisiä vanhempia.
Itse en pidä mistään poskisuudelmista tervehtimisen yhteydessä ja halaankin vain oikein läheisten ja tuttujen ihmisten kanssa.
Ensisuudelmat sain 17-vuotiaana kesällä aamuyöllä, auringon noustessa tansseista saattaneelta nuorukaiselta vaaleankeltaisessa 850-Fiatissa.
Myös jotkut myöhemmin saadut (ensi)suudelmat ovat olleet mieleenpainuvia, kun vastapuolena on ollut tietty henkilö, jonka kanssa on edetty tuttavuudessa määrättyyn vaiheeseen. Suudelmalla on tuolloin ylitetty kynnys, jolloin ollaan jo enemmän kuin vain kavereita. Niissä suudelmissa tuntui kuin aika hetkeksi pysähtyisi. Muistaa toisen katseen juuri hetkeä ennen suudelmaa.
Kismet on niin hyvää ettei sanotuksi saa.
Suutele minua, sanasi tuo tarkoittaa.
oonkohan mie jäänny jostain paitsi. oon saanu suukkoja mutta sellaista suudelmaa ko televisiossa näytetää en oo saanu koskaa.
menin niin nuoren naimisii ko 18 vuotiaana, niin siihe mennes ei ollu viel kukkaa suudellu. jalmari taas ei suudellu koskaa,hää ei ollu sitä sorttii.
televisios ko tuli suutelu kohtauksii hää kääns pään pois ja tuhatti et, kaikkee sitä pittää ihmisen ilmoilla näyttääkin.
nykyää suuteleminen näytetään ihan lähikuvassa ja pitkää monet suuteleekin, luulis siin ilman loppuvan.:)
kyllä mie nuorenpana joskus aattelin, et olis se mukava kokkeilla, mutta jalmarilta sai vaa pusuja poskelle ,joskus hää saatto muiskasta noppeen pusun huulille,ko oikee rehvakkaaks herkes.
nyt täs iäs se ei jotensakkii oo oikee kaunista jos vanhat ihmiset suutelee ainakin niinko nuoret.
kauniis ja rohkeissakin ,ko stefanii ja sen uus mies suuteli, hyö vaa pani suut vastakkain ja painoavat yhtee. eikä sekkää niin hienolle näyttäny. nuoret ko suutelee hyö ihan ko söisivät toisiaa.
mukavii muistoja teil on jäänykki,se näköjään merkkaa ihmiselle jottain ,ko sen vanhankkii muistaa.
mutta kismettii oon syönny,sitä minul on melkee ain kaapisakkii. heippa taas.
Rakastan suudella,nehän herättää jäätyneenkin ihmisen henkiin! Suudelmat on esileikkiä..huulistahan erotiikkakin lähtee alenemaan..valuu ihan itellään:-)
Suutelijoita on moneenlähtöön.Jotku osaa sen taidon todella..se vieki jalat alta.
Vieläkin pidän suudelmista,tokko koskaan niin vanhaksi tulen,etteikö maistuis:-)
suudelma on rään vaihtamista,
suukko on hyvän olon toivotus,näin sanottiin ennen.
En muista ensimmäistä, enkä muistele viimeistä, vaan joskos vielä saisi sen suudelman, joka vie jalat alta ja saa pään pyörryksiin.
Monessa asiassa huomaamme antaessamme saaneemme.
Kerroin toisaalla eilisiltaisesta "visailuillasta, jossa jäimme joukkueen kanssa keskustelemaan aivan pikkutunneille asti. Pienestä humalahakuisuudesta huolimatta pääsimme aika syvälle perimmäisiin kysymyksiinkin.
Yllättävää oli huomata erään ateistiksi tunnustautuneen syvällinen tietous raamatustamme ja erityisesti nasarealaisen opetuksistä, joita hän kertoi ihailevansa. Hänelle Jeesus on suuri opettaja.
Mitä tällä on suutelemisen kanssa tekemistä ?
Suuteleminen on eräs osoitus vastavuoroisuudesta, jossa antaessaan saa. Usein saa enemmän kuin antaa.
Näin soisi olevan tällä palstalla käytävissä keskusteluissakin.
Kun lukee ja kirjoittaa, on joskus kummallinen tunne; saan antaessani !
Näitä selityksiä, joissa asianvierestä vastaaminen muuttuu asiaksi!
Nytkin jäi ensin alku vastauksestasi,aiheesta poikkeava kun oli, hämärän peittoon, mutta kun perässä oli selitys, näin pääsee tyhmä(t)kin kärryille! Kaikilla kun ei ole sitä "selvänäkökykyä", että ilman selitystä arvaisi, mitä kautta kulloinkin tulet varsinaiseen pääasiaan.
Ehkä vielä joskus opimme ja pystymme keskustelemaan ASIASTA, vaikka oletkin epäillyt sitä, ja täytyy tunnustaa; niin minäkin!
Moni asia selittämällä' vain menee poskelleen. Raamatun käskyt ainakin Lutherilta.
Näin uskon asiatkin uskonasiatkin. Meille kristityille usko on yksityisasia, joka yleensä puetaan päälle kuin "pyhämekko" ja otetaan pois ja eletään kuin "siat pellossa".
Luin juuri erään keskustelupuheenvuoron liikemiehestä islamilaisten kanssa.
Kun muhamettilainen kysyy kauppamiehen suhtautumista jumalaan; "Mitä uskonasiat kuuluvat bisnekseen ?"
Kauppasopimus pioti allekirjoittaa seuraavana aamuna. Arabeja ei ilmestynyt lainkaan kauppasopimusta allekirjoittamaan.
Meilläkin on jätetty hyvin vähälle huomiolle Jeesusksen kertomukset, joissa hän ottaa esiin esimerkin.
Kummallista, että useat kristittyinä itseään pitävät ihmiset eivät säikähdä antaa "Juudaksen suudelmaa" ja mennä jakamaan jopa Herran Pyhää Ehtoollista hyvin omintunnoin.
"Mitä se minuun kuuluu, katso itse eteesi !"