k11 korista Micraa ostamasa

vinkkejä kaipaava

elikkä oon ostamasa micraa vuosimallilta -95 viiva -98 kilometrejä luultavasti enintää 170 000km. onko tän ikäsissä ja ajetuissa microissa yleensä mitään vikoja? ja onko ne yhä yhtä pahoja ruostumaan mitä k10 koriset? mikä moottori olis paras vaihtoehto? automaatti vai manuaali? mielipiteitä ja neuvoja kaivataan kovasti :)
kiitoksia jo etukäteen kaikille vastanneille.

6

2369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pelejä!

      Muutamia sähkövikoja saattaa esiintyä..:

      Valojen releboksi on etu-umpion takana melko suojaamattomana ja siellä sisällä saattaa liitokset olla melko haperoita.

      Toinen mutta vakavampi(?) juttu on ruiskun-/ilmamäärämittarin kaula joka on kii imusarjassa. Siellä saattaa olla piirilevyssä häikkää, kylmäjuotos tjms., joka sotkee käynnin. Osa maksaa datsunikorjaajaa lainatakseni lähemmäs tonnia kuin viittä sataa. Mutta vika on itsekin korjattavissa tai sähkärin avulla paljon halvemmalla. Kone käy rikkaalla ja ruoka maistuu, kannatta koeajolla ajaa kone ihan lämpöseks ja vieläkin ajella pitemmän kaavan mukaan ja kiinnittää huomiota erityisesti kaikkiin nykimisiin ja puutumisiin. Ja tyhjäkäynnillä kuullostellessa ontumiseen.

      Ruostekin vaivaa ainakin jossain määrin näitä edelleen, eli normaalit toimenpiteet tämän suhteen...

      Mutta muuten on kyllä hyvä ja kiva peli, jopa 1.0 riittää (välitysten ansiosta?) tuohon koppiin oikein mainiosti.

      • vastauksesta :)

        haluaisin viellä lisää kommentteja micrasta ja niitten luotettavuudesta. :)


      • on 2 autona
        vastauksesta :) kirjoitti:

        haluaisin viellä lisää kommentteja micrasta ja niitten luotettavuudesta. :)

        Tuollainen micra 1.3i vm-98 ja ajettu 142000km,on todella hyvässä kunnossa ja ei ruostetta missään.Auto on kylläkin pohjoisen auto ja sisaitsee Muoniossa.


    • loisto -ostos

      lämmin mukava yms. Tuulilasinpyyhkijän laakerointi lasin alla (läpivienti) alkoi jossain vaihessa vinkumaan, lirutin öljyä hiukkasen .Ajo oli pelkästään Hki keskustaa ja kehäteitä.
      Hyvä auto vaikka olikin tehty englannissa ja englantilaiset sähkötkin.

      • eka vastaaja

        pyyhkijöitten kannatin/ ohjuri / kiinnitys-jutut ruostunut jumiin ja vinku yms. Itse sitten herkistelin, ei ole missään pelissä pyyhkinyt niin kevyesti ja äänet ja probleemat (alko viiksi savuaan nopeimmalla teholla) hävis. Osat on halvat ja helpot vaihtaa, ei kannata niitä säikähtää!


    • omistaja kanssa

      huomiota kannattaa kiinnittää myöskin koteloihin.meinaa ensimmäisenä ruostuu mädäksi takarenkaan läheltä.katso tarkkaan onko jo paikattu ja pistetty massat vaan päälle. kolme k11 koppasta micraa ollu meidän perheessä ja kaikissa jossain vaiheessa joutui kummaltaki puolelta hitsaamaan paikat. sanoisin että 1.3 moottorilla oleva on parempi kuin litrasella. isommalla koneella jaksaa kulkeakin paremmin ja saman verran syö kuin litrasella. litrasessa on kytkin ja loota vikaa enempi. mulla toi loota edessä kytkin on jo hoidettu. mullakin oli toi pyyhkijä homma.kuulu sellasta ininää. helppo purkaa se pyyhkijä systeemi ja aseöljyä vaan niin loppu äänet.sinänsä micra on aika simppeli auto.että jos kiintolenkki yhtään pysyy käsissä niin voi itsekin korjailla.halvat varaosat ja lämmin talviauto.

      ilmamäärämittari vikaa on kanssa mutta sitä ei kannata pelästyä. vähän googlaamalla löytyy kuvien kera kuinka ne kylmäliitokset kolvataan uudelleen ja taas auto toimii :D meillä ei ole ollu yhessäkään tota vikaa vielä.

      tuossa linkkiä http://www.micra.com.au/technical-articles/cg13de-throttle-body-resoldering-guide.pdf

      eli toi on ilmanputsarin alapuolella siellä kyljessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      267
      4819
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      81
      3267
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      40
      2945
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2543
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1807
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1600
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1398
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1015
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1007
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      102
      956
    Aihe