windows linuxin kautta

On sellainen ongelma että läppärilleni ei saa asennettua windowsia muuta kuin ubuntun kautta. (kuulemma) Sillä Windowsin asennusohjelma ei suostu tunnistamaan kovalevyä. Minulle sanottiin että helpoiten winkun saa koneelle asentamalla ensin ubuntun ja ubuntulla sitten asentaa windows xp:n. Mutta kun en osaa asentaa sillä windowsia. Valittaa kun yritän asentaa sitä että "couldn´t display Setup.exe" Joten osaako kukaan auttaa sen kanssa että miten saan ubuntulla asennettua windowsin koneelleni... kiitos
9336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Johtuu siitä ettei windowsin asennusohjelma tunnista linuxin tiedostojärjestelmiä.

Oletko kokeillut mennä biosin setuppiin ja kokeilla erilaisia asetuksia kovolle ja ohjaimelle? Joku native sata-asetus tms vois auttaa windowsia tunnistamaan kovosi.

Äänestä
  • ...koettaa. Tuntuu menevän melko monimutkaiseksi tämä windowsin asentaminen

    Äänestä

  • eipä tunnu olevan mitään asetuksia mikä auttais asiaan. Saako mistään mitään versioita windowsin asennusohjelmista mitkä toimisivan linuxilla?

    Äänestä

  • kun tuo windows xp ei tunnista kovoa, niin voisikohan Vista tunnistaa? Osaatteko sanoa? Jos sitten Vistalla asentaisin Xp:n

    Äänestä

Googlaapa "slipstreaming XP", niin saat apuja uuden asennuslevyn polttoon, levyn, joka sisältää sen läppärin SATA-ajurit sisäänrakennettuna sekä halutessasi myös uusimman Service Packin.

Edellyttäen tietysti, että löydät myös ne XP:n SATA-ajurit läppäriisi. ;)

Äänestä

Sata ajureissa. kone kuin kone, jossa Sata on emolla ei tarvitse erillisiä ajureita asennuksen käynnistymiseen. Jos tarvitsisi ei Ubuntukaan onnistuisi. Ohjain on biosissa. Ellei ole ei koko levyä ollenkaan löydy, eikä mitään voi koneeseen asentaa.

Vika on joko Windows CD:ssä tai sitten kovalevy on sellaisessa tiedostomuodossa, ettei Windows sitä ymmärrä. Tyypillistä, jos koneessa on ollut joku muu systeemi, kuin Windows.
Esennuksen voi tehdä siten, että Ubuntulla tai jollain muulla poistetaan kaikki osiot kovalevyltä.

Äänestä

Helpoin tapa on tyhjentää kovo ja esim. puoliksi osioida ja asentaa ensimmäiselle (ntfs) xp ja vasta sitten Linux toiselle osiolle. Käy Ubuntu suomi sivuilla siellä tarkemmin selvitetty kuinka homma tehdään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


horre kirjoitti:

On sellainen ongelma että läppärilleni ei saa asennettua windowsia muuta kuin ubuntun kautta. (kuulemma) Sillä Windowsin asennusohjelma ei suostu tunnistamaan kovalevyä. Minulle sanottiin että helpoiten winkun saa koneelle asentamalla ensin ubuntun ja ubuntulla sitten asentaa windows xp:n. Mutta kun en osaa asentaa sillä windowsia. Valittaa kun yritän asentaa sitä että "couldn´t display Setup.exe" Joten osaako kukaan auttaa sen kanssa että miten saan ubuntulla asennettua windowsin koneelleni... kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu