HEI
ENSI KERTAA MENOSSA WIENIIN??? noin viisi hyvää nähtävyyttä, asumme Hotel Kaiserin Eliabethissä ja haluaisimme käydä mm. museoissa ym.. Lapsille onko jotain kivaa (1½ v.) ?? Onkos tuon lähellä hyvää ja suht kohtuuhintaista ostospaikkaa?
Ja tietty olis kiva tietää hyvät ruokapaikat?
Kiitos kaikille jo etukäteen:)
NÄHTÄVYYDET
5
3373
Vastaukset
- valita
Schönbrunnin linna puistoineen, jonka eläintarha voisi lastakin kiinnostaa. Ringin sisäpuoli kävelykatuineen ja siellä esim. Stephansdom-tuomiokirkko. Hofburg, josta löytyy mm. Sissi-museo sekä Espanjalainen ratsastuskoulu. Ringstrassen kierto ratikalla (paljon merkittäviä rakennuksia) ja puistot muistomerkkeineen Ringin varrella. Praterin huvipuisto ja illalla esim. Nussdorfin tai Grinzingin viinikylä.
Taidetta riittää esim. Albertinassa, Belvederessä, Taidehistoriallisessa museossa ja Leopold-museossa.
Taisi nyt tulla enemmän kuin viisi kohdetta, mutta on niin vaikea valita, kun käymisen arvoisia paikkoja on niin paljon! - jottain
Ostoksista sen verran, että keskustan kävelykadut Graben, Kohlmarkt ja Kärntner Strasse ovat kyllä hyviä katsastelupaikoja, mutta hinnat niissä ovat aikas kalliit.
Hieman sivummalla on MariahilferStrasse, jossa liikkeitä löytyy myös vaikka kuinka paljon, mutta hinnat on lompakkoystävällisempiä.
Metro ja ratikat on varsin hyviä kulkupelejä Wienissä, ostaa vaikka sellaisen lipun,jolla saa useamman päivän matkustella rajattomasti, niin pääsee helpolla paikasta a paikkaan b. Tai vaikka sen Vienna cardin, siinä oli jotain lisäetuja, alennuksia ja taisipa jonnekin päästä ilmaiseksikin sillä.
Esim. Schönbruunnin linnaan ja sen vieressä olevaan eläintarhaan on erittäin helppo mennä metrolla, asema on aivan linnan vieressä.- matkalle lähtijä
KIITOS TEILLE; saimme jo kivoja vihjeitä...menoksi siis:)
..:) - Rythmus
matkalle lähtijä kirjoitti:
KIITOS TEILLE; saimme jo kivoja vihjeitä...menoksi siis:)
..:)Yhden päivän saa hyvin kulumaan Praterin (huvipuistossa. Jos aikaa on rajallisesti, niin ostatte vain liput Praterin Wiener Riesenradiin. Sieltä saa hyvän käsityksen kaupungin mittasuhteista ja onnistuneita maisemakuvia, sillä näkymät on hulppeat. Metrolla pääsee.
- Wien....
Rythmus kirjoitti:
Yhden päivän saa hyvin kulumaan Praterin (huvipuistossa. Jos aikaa on rajallisesti, niin ostatte vain liput Praterin Wiener Riesenradiin. Sieltä saa hyvän käsityksen kaupungin mittasuhteista ja onnistuneita maisemakuvia, sillä näkymät on hulppeat. Metrolla pääsee.
Wienissä on tosi hienoa. Kävimme juuri. Paljon nähtävyyksiä. Menimme huvipuisto Prateriin, kävimme Mozart paikoissa, (Sen entisessä talossa yms.), ja paaaljon muuta. Hevosvaunuja oli koko ajan. : D
Kannattaa mennä ! Suosittelen !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä362917- 1732285
- 622284
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?331978Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411336Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221333- 141330
- 101214
- 111194
- 221191