Valittaa että gtk on versiota 2,8 vaikka pitäisi olla 2.10. Miten päivitetään? Synaptic ei löytänyt uudempaa pakettia.
Firefox 3 ja debian etch
kymysys
4283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Parempi vain odottaa seuraavaa Debian-päivitystä. Firefox kakkonenkin toimii suht moitteetta, niin miksipä päivittää vielä?
GTK-kirjasto on Gnomen käyttöliittymän ydin ja sen päivittämisestä seuraa lähes jokaisen Gnome-sovelluksen päivittäminen.
Tuossa edellä toisessa viestissä jo vastattiinkin sulle aivan oikein. Kannattaa odottaa Debian Lennyn julkasua ja päivittää sitten Lennyyn. Lennyssä on GTL 2.12, eli sillä toimii Firefox/Iceweasel 3 ihan suoraan. lenny julkastaan syksyllä. Alkuperäinen tavoite, syyskuu, näyttää jo aika epätodennäköiseltä, mutta joskus syksyllä kuitenkin.
Koko gnome-työpöytä tosiaan perustuu GTK :n eli GTK :aa ei noin vaan päivitetä ilman, että koko työpöytä menee uusiksi.
"Lennyssä on GTL 2.12,"
tarkotin tietenkin GTK 2.12
Siis että koko hemmetin käyttis pitää asentaa uusiksi, että saisi firefox 3:n käyttöön?
Ei hel... pitäiskö se xp laittaa takaisin.