Hei! onko tää nyt oikee palsta tälle mun asialle,en tiedä mutta kirjotan nyt kumminkin.. kertokaas mulle mitä tehdä.. meillä on vauva, 2kk. ja mies se vaan edelleen viettää KAIKEN vapaa-aikansa koneella pelaten. Hoitaa kyllä vauvaa ok. mutta kun kaikki,siis syöttäminen,"seurustelu" vauvan kanssa,välillä jopa nukuttaminen sylissä,tehdään koneen ääressä.ja eihän toi oo edes kunnolla vauvan kanssa olemista jos vauva on sitterissa ja äijä koneella naputtelee,välillä jotain "seurustelee" hänelle..kahdenkeskistä aikaa meillä ei juuurikaan ole,tai emme vietä sitä.aikaa kyl varmaan olisi esim ku vauveli nukkuu,mut mies on koneella sillonkin. olemme naimisissa ja olleet yhes n.7vuotta.muutama viime vuosi on ollu tätä pelaamista.ja lapsi oli toivottu jos sitä mietitte.ja kolmekymppisiä ollaan..antakaa jotai vinkkejä pliis.
mies
fffffff
10742
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tiedän tunteen.. Meillä ei "ihan noin paha" tilanne, mutta mies pelailee kans vapaa-aikanaan konetta. Mä kyllä sitten tiuskasen kun riittää se koneella olo. Kannattaa puhua miehesi kanssa asiasta.. Saisitteko sovittua esim. jotkut säännöt konetta varten? Peliä esim. tunti illassa tai jotain.
Teillä on vielä kovin pieni vauva, mielestäni olis hyvä jos isä saisi "luotua suhteen" vauvaan-ettei se jäisi "vieraaksi". Tosin tilanne voi helpottua kun lapsi hieman kasvaa ja siitä on enemmän seuraa kun työtä.
Meillä on ihan sama tilanne...meidän vauva on jo 8kk ja koko tämä aika on miehen kannalta ollut yhtä ja samaa...ensin mies on töissä ja kun pääsee kotiin menee samantien pelaileen...ja istuu siellä tosi usein vaikka yöhön asti jos en erikseen pyydä häntä jotain tekemään...ehkä n. kolmena päivänä viikossa tulee itse hetkeksi vauvan kanssa touhuamaan...mutta mä alan olla jo niin kyllästynyt tähän, ettei mies tee oma-aloitteisesti juurikaan mitään! Olemme sopineet, että mies viettäisi aikaa joka päivä vauvan kanssa ennen vauvan nukkumaan menoa...mutta tästäkään mies ei pidä kiinni...usein mies kyllä touhuilee vauvan kanssa, mutta käy vähänväliä koneella katsomassa peliä(kun hän jättää pelin
kesken, mutta ei lopeta pelaamista...) Usein joudun useaan otteeseen huomauttamaan miehelle, että laittaisi sen pelin poissa ja olisi vauvan kanssa! Ei auta järkipuheet siitä, että vauva tarvitsee aikaa myös isän kanssa, eikä siitä, etten jaksa jokaikinen päivä olla sanomassa samasta asiasta...mies tietysti tulkkaa mun puheen nalkutukseksi, eikä ymmärrä, ettei mun tarvitsisi "nalkuttaa" ellei hän itse antaisi siihen aihetta!
Olemme naimisissa ja vauva on toivottu...mies kyllä rakastaa meidän vauvaa ja minäkin saan omaa vapaa-aikaa, kun niin haluan...mutta ongelmana on juuri tuo jokapäiväinen liiallinen pelaaminen ja pelimaailmaan totaalinen uppoaminen miehen ollessa kotona...musta välillä tuntuu, etten oikeesti enää jaksa! Ja kyllä, olen sanonut tämän myös miehelle kuten senkin, että ero meille tätä menoa tulee...mutta mies ei ota mua näköjään tosissaan, kun mikään ei muutu! Peliajan rajoittamisesta ei tule meillä ainakaan mitään...siitäkös mies vasta suuttuu!...onko tässä oikeesti enää mitään tehtävissä???...mä en oikeesti jaksa enää kauaa tätä menoa!!!
meillä myös alku oli juuri tuota, että mies hoiti vauvaa koneen ääressä ja samalla pelaili...nyt, kun vauva ei enää yhdessä paikassa pysy niin miehen ja vauvan yhteisaika vaan on vähentynyt entisestään...
miehesi siitä muutu jos ollut pelaamiseen taipuvainen jo ennen vauvan tuloa. Se on joko hyväksyttävä tai lähdettävä pois, minä valitsin jälkimmäisen.
juttu.. Meillä vauva 5kk.. Mua ottaa se aivoon iha helvetisti.. ei oma-alotteisesti tajua vaihtaa vaippaa tai antaa ruokaa..
Meillä aivan sama juttu. Mies pelaa aina kun vain mahdollista ja vauvan hoito suorastaan häiritsee tätä touhua. Hän siis on selvästi närkästynyt, kun pyydän jotain vauvan hyväksi tekemään silloin kun hän pelaa. Olen useasti asiasta maininnut, mutta en tiedä pitäiskö alkaa tosissaan ottamaan järeämmät aseet ja kovempi ääni käyttöön! Itse en voi tajuta tuollaista peliriippuvuutta, kun ollaan kuitenkin jo yli kolmekymppisiä.
ihanaa,tai en nyt tiedä voiko tästä aiheesta käyttää sanaa ihana,,mutta kiva huomata etten ole yksin tällaisen ongelman kanssa. meillä mies kyllä oma-aloitteisesti vaihtaa vaipan ym. (kotitöitä hän ei oma-aloitteisesti tee) En tiedä mitä tässä nyt sitten tekisi,en haluaisi että eroon päädytään..
ja hermostuu kun pyydän jotain kotihommaa tekeen
Jos se muuttuu kun vaavi oppii konttaamaan ja nousemaan tukea vasten...
Meillä ainakin on melkein mahdotonta roikkua koneella..
onhan se koneella roikkuminen mahdotonta äidille...mutta ei pelaavalle iskälle:(