Aloittelija: ei suju: huono laite?

Aloittelija_

Sain lainaan GPS-laitteen, Garmin etrex Legend innokkaasti aika tarkkaan ensin opiskeltuani geokätkennän periaatteita. Syötin sinne lähellä olevan kätkön koordinaatit ja lähdin matkaan. Siis eihän nämä laitteet voi yleisesti olla näin surkeita? 10 metriä polkua pitkin metsään ja satelliitit katoaa. Ei mitään toivoa etsiä mitään. Onkohan tuo rikki? Kyllä se aukealla paikalla ja huoneen ikkunallalaudallakin toimii, että ei se ainakaan kokonaan ole rikki. Miten tuollainen edes voisi mennä tuolla tavalla epäkuntoon?

5

4253

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puutteita

      Noitten jo " vanhanmallisten " laitteiden luonteeseen kuuluu epäherkkyys.
      Kaupungissa kerrostalojen välissä ja tiheässä metsässä laitteet kadottaa satelliittiyhteyden, eli menevät tolloksi.

      Toimi näin.
      Palaa takaisin paikkaan, jossa laite toimi.
      Katso suunta ja matka kohteeseen ja siirryt tuota kohden avoimempaa kohtaan, jossa laite taas pelittää.
      Jatka kohteen etsimistä..

      UUdemmat gepsit on herkempia ja jos oikein muistan niin niiden vastaanottimien tyyppi on Sirf Staar lll.

    • beobolding

      Minulla on ollut nyt 4kk aktiivisessa käytössä eTrex Legend HCx- malli ja hyvin tyytyväinen olen ollut.2Gt muistikorttiin mahtuu hyvin helposti kaikki tarvitsemani vapaa-ajan kartat.Herkkyys on mielestäni hyvä, vaikkakin vertailtavaa kohdetta ei ole saatavilla.Kätköille olen löytänyt sillä ilman erikoisempaa kikkailua eli ei moitteen sijaa.Sinulla on ilmeisesti jokin maanantaimalli tms.

      • Varsinkin ensimmäisillä kerroilla(v. 2003) kätköillessäni hämmästelin juuri vaihtelevaa mittaustarkkuutta laitteessani. No, noista ajoista on alun toista tuhatta kätköä ja kolmas käsigepsi menossa ja nyt alkaa tämän gps-vastaanoton merkillisyydet hiljalleen avautua.

        Taivaalla olevat satelliitit kulkevat ratojaan siten, että tietyllä ajan hetkellä Suomessakin horisontin yläpuolella on näistä vain muutamia. Täällä pohjolassa 60 asteen rajapyykin huonommalla puolella parhaatkin satelliitit käyvät vain suhteellisen matalan lakipisteen kautta ja tämä vaihtelu yhdistettynä sääoloista ja ympäristön tekijöistä johtuviin tekijöihin aiheuttavat ns. gepsikelin.

        Hyvällä kelillä päästään SirfStar III -piirisellä laitteella 5 - 7m tarkkuuteen ja aiemmalla piirisarjalla vastaavasti 8 - 12m lukemiin. Huonolla kelillä tarkkuudet saattavat olla pitkälti yli 20m tasoa ja silloin kätköily alkaa olla jo varsin haastavaa.

        Kannattaa muistaa, että koordinaatit tuovat vain yleisesti ottaen etsintäalueelle ja purkin löytö perustuu usein loogiseen päättelyyn ja/tai mahdollisuuksien systemaattiseen eliminointiin.

        Ehkäpä yrität uudemman kerran johonkin toiseen kelloinaikaan ja katsot onko vika laitteessa vai gepsikelissä.


    • ;) ;)

      Itsellä on n. 5 vuotta vanha LG:n autonavigaattori ainoana välineenä ja
      silläkin useimmiten pääsee 2-4 metrin tarkkuudella kohteeseen.
      Joskus jopa kohdilleen ja joskus vähän kauemmas, mutta muuta vehjettä
      en ole edes harkinnut....

      • Minä itse ostin Erätukku liikkeestä tämmösen: http://www.eratukku.fi/ulkoilu/maasto-gps-garmin-dakota-20-p-1264.html

        Siihen pakettiin tuli ladattavat akut, ja ilmainen kartta mukana. Tarkkuus on tosi hyvä, ja muutenkin sen kosketusnäyttöä on helppo käyttää.....


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      73
      1167
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      78
      832
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      668
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      616
    Aihe