Apua kynsiin

Onko kellään neuvoa mitä teen tai syön , kun kynnet liuskottuu ( niinkuin kesisi)aina päältä pala lähtemässä ? Syön jatkuvasti kalkkia ja 1kk ajan syönyt rikkiä,jota neuvottiin. Ei ainakaan vielä mitään muutosta näkyvissä.
52328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tai jauha aamujugurttiin jne . Hyvä lakkaus, jos liottelet niitä pesuvesissä. Jos et lotraile, hnki geelikynnet. Ne päästävät omat kynnet rauhaan kasvamaan. Vaitettavasti meillä naisilla on huono kynnenlaatu. katsoppas nuorien poikien käsiä.

Äänestä

Piimax cd.

Äänestä

Vältä kynsilakkaa. Se haurastuttaa kynnet.

Vältä kalkkipillereitä, koska ne eivät imeydy ja liika kalkki on terveydelle haitallista. Lähes kaikessa ruuassa on kalsiumia, ei ainoastaan maitotuotteissa, joten jos ei imeytymishäiriötä ole, niin et lisä kalsiumia tarvitse.

Itselläni auttoi molkosan.

http://www.vogel.fi/advice/tips/vitality.php

http://www.terveydenhoitouutiset.fi/thu1099/4.htm

http://www.fineli.fi/topfoods.php?compid=2023&fuclass=all&specdiet=none&items=100&from=top&portion=100g&lang=fi

Äänestä

KYNNEN TAUDIT, tässä vain muutama esimerkki

Kynsissä on paljon eri tautejakin erotettavissa ja ihotautilääkäri on se erikoislääkäri, joka lähinnä voi diagnosoida mistä on kyse.

http://www.patient.co.uk/showdoc/40024585


Nails (kynnet)
ONYCHODYSTROFIA Onychodystrophy is any abnormality of nails.( Mikä tahansa kynnen poikkeavuua)
Nails may show pitting, including thimble pitting as in psoriasis when they have numerous tiny indentations like a thimble.( Kynsissä voi olla pistemäisiä kuoppia kuten psoriaasiksessa )

ONYCHOMEDEESI , Onychomaedesis is loosening and shedding of nails.( Irtoilevat ja lehteilevät kynnet)

ONYCHOGRYFOOSI, Onychogryphosis is an abnormal condition of the nails characterised by marked hypertrophy and increased curvature.(Epänormaalin paksut ja kaartuvat kynnet)

ONYCHOSKIISI , Onychoschizia is a condition of the nails marked by lamination in two or more layers and by scaling away in thin flakes.( Kynnet jotka vaikuttavat monikerroksisilta ja putoilevat ohuina hiutalemaisina suomuina pois)

KOILONYCHIA Koilonychia is spoon nails and is a feature of iron deficiency.( Raudanpuutteesta johtuva lusikkamainen hahmo kynsissä)

RUMMUTTAJAN SORMER,Clubbing involves increased curvature in both directions. It may be congenital or indicate other diseases.(rummuttajan sormet kellonlasikynnet, sydänvikaisen kynnet )

Subungual means under the nails.( Kynnen alaisia vikoja )

KYNSINAUHAN LIIKAKASVU Pterygium is a forward growth of the cuticle over the nail
...
Siis suosittelen ihotautilääkärin nähtäväksi asiaksi.
08/07/2008 22:48

Äänestä

käytä omega-3 rasvahappoja EPA ja DHA säännöllisesti muutamia kuukausia pari kapselia

ja oliivi tai rypsiöljyä salaatissa päivittäin kautta vuoden, jotta essentiellien rasvahappojen puute ensisijaisesti tulee korjattua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


????? kirjoitti:

Onko kellään neuvoa mitä teen tai syön , kun kynnet liuskottuu ( niinkuin kesisi)aina päältä pala lähtemässä ? Syön jatkuvasti kalkkia ja 1kk ajan syönyt rikkiä,jota neuvottiin. Ei ainakaan vielä mitään muutosta näkyvissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu