alaikäinen yksin Turkkiin

cherieeeh

olisi kiinnostavaa tietää mitä ajattelette siitä että 16v ystäväni äiti päästää hänet ilman vanhempia 2viikoksi Turkkiin. siis aivan yksin. Löytänyt sieltä itselleen kullan ja sitä katsomaan..ovat kyllä tunteneet jo pari vuotta ja tämä jätkä kyllä vaikuttaa järkevältä eikä yhtään miltään gigololta..ja ystäväni on koko ikänsä matkustellut mutta päästää nyt silti yksin tuon ikäinen niin kauas!eihän siihen täysikäisyyteen niin pitkä matka ole.. onko mielestänne vastuutonta? Päästäisitteko oman lapsenne? vaikka paljon kokemusta kyllä hänellä matkailusta on..

5

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se kun

      ei oikeastaan meille miksikään kuulu.

    • Tätä mieltä.

      Ihmissalakauppa on arkipäivää ja on niitä euroopalaisia tälläkin hetkellä seksiorjina. National geographystä luin kerran mielenkiintoisen artikkelin siitä, miten perheitä huijataan jopa maksamaan lapsensa matkat kohdemaahan, johon lapsosen pitäisi muka päätyä lapsenhoitajaksi, kotiapulaiseksi tms. Kielikurssit luvataan järjestää.
      Salakauppiaat hankkivat lähtömaasta rikollisjärjestökumppaneiltaan bulvaanin tekemään "löydöt" eli sopivat uhrit joille puhua. He saattavat laittaa työnhakuilmoituksia paikallisiin lehtiin. Bulvaani vaikuttaa vanhempienkin mielestä luotettavalta koska hänhän on sentään oman maan kansalainen! Ja bulvaani lupaa hoitaa kaikki matkajärjestelyt kunhan vaan vanhemmat antavat tarvittavan matkarahan...
      Kohdemaassa tai jo matkan aikana halutaan lapsen/nuoren passi matkaselvityksiä varten ja sitähän ei sitten enää takaisin saakaan.
      Moni on lisäksi kielitaidoton, ei osaa hakea apua ja kotiin jääneet omaiset luvataan surmata jos uhri karkaa ja hakeutuu maansa suurlähetystöön.

      Henk.koht. pidän typeränä luottavaisuutta, joka suomalaisissa vielä ilmenee vaikka meillä on kaikki mahdollisuudet saada tietoa mitä maailmalla tapahtuu. Suomalainen tapa vähätellä riskejä, joihin aina "joku muu" joutuu mutta "eihän meillä nyt sellaista tapahdu" ja mitä sitä aina ihmisiä aletaan pelotella.
      Ei terve epäluuloisuus ole rasismin merkki sillä alaikäisen lähettäminen vieraan hoiviin on aina riski. Pitäisi olla väh. yksi luottokontaktihlö siellä paikan päällä joka pitää säännöllistä yhteyttä lapseen, päivittäin. Eikä pelkällä puhelimella vaan tavaten nenätysten.

    • Mies 43 vee

      Pölhö äiti.

    • Kirsikan kukka

      Olen asunut kolme vuotta Turkissa Marmariksessa, joka on melkoisen "eurooppalainen" turkkilainen kaupunki. Siltikään en suosittelisi ketään päästämään nuorta tyttöä edes sinne yksin. Maa missä suurin osa naisista vieläkin peittää hiuksensa (ja osa myös kasvonsa) huivilla, ei ole turvallinen eurooppalaiseen menoon tottuneelle nuorelle. Aikoinani muistan silloisen (turkkilaisen) mieheni varoitelleen, että tietyillä seuduilla ei tule koskaan kätellä tai katsoa muita miehiä silmiin. Se on heidän ajatusmaailmansa mukaan lupaus jostain... Tosin siitä on jo kymmenen vuotta, mutta vanhat tavat muuttuvat hyvin hitaasti. Nyt olen naimisissa suomalaisen ihanan miehen kanssa ja älyttömän onnellinen! :-)

    • alanya/icsmeller

      onko itselläsi lapsia? miksi et kysy suoraan ystävältäsi? vaaroja on, mutta niitä löytyy muualtakin. Kiva että huolehdit, mutta jos tuntuntuu siltä, ettei tytär pärjää, kysy hemmetissä ystävältä???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      352
      4491
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      146
      2538
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2146
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1690
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1227
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1222
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      35
      1178
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1101
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      345
      1045
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe