Isäpuolet

Miten koette uusioperheessä asemanne jos myöhäisteini 17v näyttää jatkuvasti naamaa joka on ns. norsunvitulla, pitää itsestään selvänä, että hoidamme kuin hotellissa asuisi. Ei juurikaan tee mitään vapaaehtoisesti, kuitenkin pakotetaan oman hommansa hoitamaan (roskat, astianpesukoneen tyhjennys ja imurointi). Pitää meitä ja varsinkin minua despoottina kun vaadin viikkorahan vastineeksi ko. töitä. Tunnen itseni kaikkeen syylliseksi ja mietin annanko periksi eli vedänkö turpaan vai muutanko pois? Vaimo on periaatteessa samaa mieltä, mutta ei jaksa tyttärensä kanssa riidellä samaan tahtiin kuin minä. Ps. en ymmärrä miksi tämä viesti lähetetään jollain minnuliinikka nimimerkillä, minä olen Saracen

5

634

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hande-56

      Itse olen selaisessa tilanteessa että omat lapset ovat jo aikuisia ja tässä liitossa on kouluikäinen ja täysi-ikäinen lapsi ei yhteisiä
      Miten koen no siten että olen ulkopuolinen ja mulle saapi naljailla miten kuten,entiset suhteet tulevat tapetille kun tulee jotain kinaa,nyksän kans. Et sitä toivoisin noilt naisilta et katos entinen on jätetty taakse ja lähettäs menee eteenpäin,se tajuttoman hyvä muisti on monesti eteenpäin menon esteenä.
      Sitähän saapi kuraa naamalleen täs uudes liitos noiden lasten kohalta,mut ku ite "omansa"kuiteskin sopivalla kurilla sai aikaiseks ja pärjäävät nyt ja välit on kunnossa heihin.Sitä on täsä uudes liitos kuiteskin sellanen näkyy et on pelkkä nolla kasvatuksen suhteen,ei kuulema osaa mitään.Sillä en oo loistana mut ainakin olen yrittänä.
      Tällänen uusioperhe vaatii pitkää pinnaa ja kärsivällisyytä ja loan sieto kykyä.
      Mut päivä kerrallaan on mentävä jospa se paranee vaikka mielessä on tennarit toiseen suuntaa ollu jo muutaman kerran.

    • Henkitä syvään

      Kokisin olevani se, minkä toisen naamalta voi lukea: ei-toivottu kusipää. Taitaa olla nykyisin aika yleistä tuo, ettei nuorilta saisi vaatia mitään, muuten menee kiva pilalle ja naama ryppyyn. Etenkin, jos vaatijana on "ulkopuolinen" eli isä- tai äitipuoli tai mies-/naisystävä, niin helposti tulee kuraa naamalle.

    • siis fyysistä

      väkivaltaa puolisosi lasta kohtaan. Pakotat häntä ja riitelet hänen kanssaan. Nämä tekoset siis tunnustat.
      Olet inhottava. Jätä lapsi ja hänen äitinsä rauhaan ja poistu mahdollisimman kauas. Oikeastaan sinusta pitäisi tehdä ilmoitus lastensuojeluviranomaisille.

    • äirepuol

      "Pissapäisyys" kuuluu isä- ja äitipuolten toimenkuvaan. Olen aikuinen ihminen ja tämä on minun kotini, josta hoidan kuluni ja vastuuni. Silmille ei hypitä. Toki kohtelen miehen lapsia ystävällisesti. Ja toistaiseksi olemme tulleet suht.toimeen. Jos rupeavat pahemmin kiukuttelemaan ja mieltään osoittamaan, kerron ettei kannata... jos lähden - aina tulee hullumpi tilalle, se on luonnon laki.

      • Kaakelilikka

        Joa isäpuoli ei its esuostu tekemään mitään kotitöitä mutta lasten pitäisi ahreroida kuin aikuiset, ei sekään ole kovin reiluu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      7
      2763
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2611
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2307
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      48
      1889
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1453
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1173
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1073
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      70
      986
    Aihe