Olen lukenut että lääkkeet on pakattava matkalle mukaan alkuperäisissä pakkauksissaan. Minulla on esim. allergia- ja vatsansuojalääkkeet 100kappaleen pakkauksissa, ja kun nyt lähden 10:n päivän matkalle en todellakaan tarvitse noin isoja pakkauksia mukaan - eli voinko siis ottaa yksittäisiä lääkeliuskoja käsimatkatavaroihin? Tarvitaanko reseptit? Entä reseptivapaissa tuotteissa, voinko kuljettaa esim. Disflatyl-tabletteja ilman isoa 100kpl:n laatikkoa jossa olen lääkkeen ostanut? Entä nenäsumutteet?
Miten nuo lääkkeet kannattaa ylipäänsä pakata, jos siis on reiluhko määrä lääkkeitä olisiko esim tuo minigrip-pussi hyvä idea, lääkkeethän on esitettävä turvatarkatuksessa?
Kiitos avusta!
Lääkkeiden
5
2193
Vastaukset
- joku
Itse ainakin olen pannut lääkkeet dosetteihin,joita on muutama kappale. Eli jos omistat dosetin tai useamman,niin pistä lääkkeet niihin. Ei sitten tarvitse lääkepakkauksia turhaan raahata mukana. Itselläni on lääkedosettien lisäksi ollut reseptit mukana,mutta eipä niitä koskaan olla kyselty turvatarkastuksessa. Varuilta ne kannattaa kuitenkin mukaan ottaa.
Särkylääkkeet puolestaan olen kuljettanut alkuperäispakkauksessa (panadol,ibumax),koska pakkaukset ovat pieniä ja loppupeleissä aika vähän tarvitsen niitä.
Nenäsumute kannattaa pakata minigrip-pussiin,koska se tietääkseni on nestemäinen lääke,joka pitää esittää turvatarkastuksessa.
Eri asia on sitten,jos on menossa esim. kuukauden kestävälle reissulle tai pitemmäks aikaa,niin silloinhan lääkepakkaukset pitää ottaa mukaan. Mutta sä olet siis menossa 10:n päivän matkalle,niin siksi ajaksi riittää kaksi lääkedosettia.
Hyvää matkaa!- eikö semene perille
ETTÄ LÄÄKKEITÄ EI TARVITSE PAKATA MIHINKÄÄN MINIGRIPPIIN. NE VOI VIEDÄ MUKANAAN IHAN KÄSIMATKATAVAVAROISSA JA RESEPTIT ON HYVÄ OTTAA MUKAAN. Mikä tässä on niin vaikeaa? Vaikka on yskänlääke litran pullossa niin sen saa viedä. Sama koskee lasten ruokia. Perkele kun tyhmää sakkia.
- alkuper.
eikö semene perille kirjoitti:
ETTÄ LÄÄKKEITÄ EI TARVITSE PAKATA MIHINKÄÄN MINIGRIPPIIN. NE VOI VIEDÄ MUKANAAN IHAN KÄSIMATKATAVAVAROISSA JA RESEPTIT ON HYVÄ OTTAA MUKAAN. Mikä tässä on niin vaikeaa? Vaikka on yskänlääke litran pullossa niin sen saa viedä. Sama koskee lasten ruokia. Perkele kun tyhmää sakkia.
Kuulut itse näköjään kaikkein tyhmimpään sakkiin, kun et edes viestiäni osannut oikein lukea.
Ymmärrän toki ettei tablettimuotoisia lääkkeitä tarvitse pakata minigrip-pussiin, kyse oli pakkaamisen järkevyydestä ja kätevyydestä - kun yksittäisiä lääkeliuskoja tulee useita, ne olisi käytännön kannalta mukavinta pakata kaikki yhteen "pakettiin", vähän niinkuin kotosalla on lääkekaappi sitä varten.
Itse osaan kyllä lukea ja esim. Finnairin sivuilla nesteiden pakkaus on ihan ymmärrettävästi selitetty, tänne tulinkin käytännön vinkkiä kyselemään. Sinulle voisin puolestani tuota lukemisen ymmärtämistä vinkata vielä vähän harjoittelemaan ;)
Ensimmäiselle vastaajalle kiitos! - ja lääkkeet
eikö semene perille kirjoitti:
ETTÄ LÄÄKKEITÄ EI TARVITSE PAKATA MIHINKÄÄN MINIGRIPPIIN. NE VOI VIEDÄ MUKANAAN IHAN KÄSIMATKATAVAVAROISSA JA RESEPTIT ON HYVÄ OTTAA MUKAAN. Mikä tässä on niin vaikeaa? Vaikka on yskänlääke litran pullossa niin sen saa viedä. Sama koskee lasten ruokia. Perkele kun tyhmää sakkia.
Voi kun olet tyhmä. Kyllä nestemäiset lääkkeet tarvitsee pakata pussiin - nenäsuihkeet, silmätipat ja yskänlääkepullo ovat nestettä. Perkele kun joku on noin tyhmä. Sinä olet varmaan niitä, jotka pakkaavat hammastahnankin meikkilaukkuun vaikka oikeasti sen paikka on siinä pussissa. Ei edes osaa lukea mitä toiset kysyvät. Joo, piltit alkuperäispaukkauksissa vai miten se nyt meni.
- MegaM
Onko reseptilääkkeet pakko viedä koneeseen käsimatkatavaroissa vai voiko antaa mennä matkalaukussa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2764712Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343050Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit452914Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k362882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?771826Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061684Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 611448
- 951302
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2241216