Koiranpentu nylkyttää

5kk ikäinen tolleri tyttö-pentu on ruvennut nylkyttämään ihmisten jalkoja. Pitäisikö kieltää vai antaa vain nylkyttää?
5475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se on alistamista. Ehdoton EI ja irrottaa koiran pois ihmisen jalasta tms.

Äänestä
  • harjoittaa.
    Ja tämä on mielestäni erittäin kiusallista, omistajana jos omani nylkyttää ketä tahansa, sekä jos jonkun toisen koira tulee jalkaani kiinni.

    Napakka ei, katsekontakti, että koira näkee sinun olevan tosissaan, ja vaikka niskasta nostat koiran pois kun se nylkyttää.

    Äänestä

Nylkyttäminen on dominanssia, alistamista. Kyse on siis johtajuusongelmasta, joka nyt ei niin yllättävä juttu ole kun kyseessä on tolleri.. Tolleri ottaa kyllä johtajuuden haltuunsa, jos sitä tarjotaan.

Äänestä
  • Kiitos vastauksista. :)

    Äänestä

  • Tolleri^^ kirjoitti:

    Kiitos vastauksista. :)

    meijän koira on 11vk:nen ja se nylkytti mun kaveria mut sit ko mei huomattu sitä ja sanottiin tiukka ei niin se lopetti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tolleri^^ kirjoitti:

5kk ikäinen tolleri tyttö-pentu on ruvennut nylkyttämään ihmisten jalkoja. Pitäisikö kieltää vai antaa vain nylkyttää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu