free-toimittajan palkkioista

aloitteleva free

Kiitollisena kuulen kokemuksia ja mielipiteitä.

Toimeksiantaja, jonka kanssa olen aloittamassa yhteistyötä, sanoo että alan vakiintuneen tavan mukaisesti palkkio maksetaan kun jutun sisältävä lehti on ilmestynyt.

Free-journalistien liiton sivuilla nimenomaan neuvotaan, että sellaiseen ei kannata ryhtyä. Syynä se, että silloin on itse tehnyt täyden työn jutun eteen, mutta korvausta voi joutua odottamaan mahdollisesti epämääräisen ajan, jos juttu ylipäänsä päätyy julkaistavaksi.

Ymmärrän tuon, koska tässä minunkin tapauksessani toimeksiantaja pyytää minua kirjoittamaan juttuja, joiden julkaisu venyy joulukuulle, ellei jopa ensi vuoden keväälle. Siihen asti siis odottelisin rahojani tehdystä työstä tietämättä milloin korvaukseni saan - vai saanko.

Epäilyttää kuitenkin asiasta alkaa vääntämään, koska en vielä tunne tapoja.

Mikä siis on todellisuudessa alan vakiintunut käytäntö? Miten olette asiat hoitaneet?

Kiitän neuvoistanne! =)    

4

1404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mutta ei tyypillistäkään

      On kumpaakin tyyliä, mutta yleisempää ja reilumpaa on kyllä maksaa siinä vaiheessa kun juttu on toimitettu toimeksiantajalle ts. tuote vaihtaa omistajaa.

      Itse yleensä laskutan vakkaritoimeksiantajilta aina kuun lopussa sen kuun aikana toimeksiantajalle toimitetut jutut (huom ei siinä kuussa julkaistut vaan ne, joiden deadline oli kuukauden aikana) yhdellä laskulla. Muille laitan laskun siinä vaiheessa kun juttu on lähtenyt toimeksiantajalle ja olen saanut kuittauksen sen olevan ok. Silloin ne yleensä menevät seuraavan kalenterikuukauden alussa maksuun.

      Kuulostele mitä toimeksiantajasi olisi mieltä jos laskuttaisit heti. Tuo odotusaika on mielestäni vähän turhan pitkä ja ylipäätään aika outoa vaatia kirjoittamaan juttuja tuollaisella aikataululla ja epävarmalla palkkiolla. Silloin voit sanoa, että deadlinenkin pitää olla vasta puolen vuoden päästä. Tai muotoile ainakin sellainen maili, jossa sovit milloin maksu tulee, ts. että sinulla on kättä pidempää ja jotain sopimukseen verrattavaa (-> tilaus sopimus hinnasta maksupäivästä) ettet vahingossakaan jää tyhjin käsin asian venyessä.

      • huonoja kokemuksia

        Voitko vihjata, kuka työnantajasi on? Toimittajakaverillani on todella huonoja kokemuksia kahdesta tietystä kustantajasta, jotka lupasivat maksaa ilmestymisen jälkeen palkat ja lopulta rahat sai vasta palkkaturvasta....


    • aika yleistä

      Monesti varsinkin verokortilla kirjoittavana freenä joutuu odottelemaan rahojaan siihen asti, kun juttu on julkaistu. Joskus minulle on käynyt niinkin, että juttua ei syystä tai toisesta julkaista koskaan enkä sen puoleen saa rahojanikaan.

      Tämä on yleistä free-korttilaisella, joka neuvottelematta ottaa vastaan sen summan, joka satutaan maksamaan ja suostuu siihen, että se maksetaan asiakas maksaa sen sitten, kun häntä huvittaa.

      Nyt kun teen hommia toiminimellä, lähetän laskun asiakkaalleni siinä vaiheessa, kun olen lähettänyt jutun ja asiakas on sen hyväksynyt. Laskussa on tietty eräpäivä ja rahat maksetaan siihen mennessä riippumatta siitä, milloin juttu on julkaistu. Minä en siinä vaiheessa enää piittaa, vaikka juttu jäisi kokonaan julkaisematta. Minä olen tehnyt työni, ja siitä työstä minä olen laskuttanut.

      Kliseinen vertaus kuuluu, että ei tukkukauppiaskaan odottele vähittäiskauppiaalta maksua siihen saakka, että tämä saa myytyä sapuskat loppukuluttajalle.

      Jos joku asiakas vielä kivenkovaan väittää, että rahat tulevat vasta sitten, kun juttu on julkaistu, yhteistyöni hänen kanssaan loppuu todennäköisesti siihen. Onhan noita lehtiä Suomessa. Useimmat niistä pelaavat ihan reilua peliä, kunhan itse tekee työnsä hyvin ja hallitsee myös sen neuvottelupuolen.

      Osaamaton free joutuu monesti tyytymään vähän "osaamattomampaan" palkkiopolitiikkaankin.

    • jll

      Ei sinun tarvitse kirjoittaa. Myy sille kuka maksaa heti eniten. Jos et pysty siihen on työsi taso ojankaivajaluokkaa, ja niille maksetaan silloin kun vesi virtaa ojaa pitkin, tai ei koskaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13202
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      85
      3665
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      98
      2941
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1400
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      37
      1393
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      151
      1329
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1284
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1204
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      989
    Aihe