Otin pari vuotta sitten havriks-rokotteen ja hoitaja sanoi että tehosteen voi ottaa viiden vuoden sisällä. Kuitenkin joka paikassa lukee että vuoden sisällä pitäisi ottaa tehoste. Mikä nyt sitten on oikein? Olen lähdössä parin viikon päästä kreikkaan ja mietin että riittääkö se yksi nyt jonka olen ottanut silloin 2 vuotta sitten?
a-hepatiitti rokotus
4
1507
Vastaukset
- kerrottiin
että takaraja tehosteelle on vuosi....
- meillä aikaraja oli vuosi
Meille sanottiin, niin kuin tuolle aikaisemmallekin vastaajalle, että tehoste 6 - 12 kk sisällä, ja siitä on pidetty kiinni. Suoja saattaa olla lähes elinikäinen mutta ainakin 20 vuotta.
- lähes 2v
Moi
Mulle annettiin tehosterokote 2 vuoden päästä. Olin sairastellut siinä (astma ym.) niin en ottanut sitä vuoden päästä.
EI kuulemma haittaa mitään. Suositus on noin vuosi. Mutta voi sen ottaa näköjään myöhemminkin. Ja rokotteen valmistajan ja lääkärin mukaan se 5 vuottakin käy.
Kannattaa käydä nyt tehostamassa rokotus. Tuleehan siitä jokatapauksessa uusi suoja, jos entinen olisi jo hävinnyt. (mitä en usko).
Oltiin just kreikassa, kreetalla kesäkuussa. Mulla oli vatsaoireita joka päivä. EI ripulia vaan turvotusta ja kipua. Se johtui varmaankin ruuan erilaisuudesta. (olen laktoosi-intolerantikko).
Oli muuten tosi kuuma. Koko ajan yli 30 astetta.
Eli lämmintä tiedossa!- rokoteneuvontaa työkseen a...
Suositus on kuten ed. mainittiin 6-12 kk, mutta voi ottaa myöhemminkin, elimistö "muistaa" ed. rokotteen. Luotettavinta tietoa rokotteista saa www.ktl.fi -sivuilta. Hyvää matkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561288
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1571232Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601115Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu541093Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1031087Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä56873Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä56853Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54785- 32782
- 51777