Eli olen bi ja mulla on muutama ongelma siihen liittyen tai vaan itseeni, mutta kumminkin. Olen/olin ihastunut parhaaseen ystävääni. Tieto tuli ilmi ystävälleni reilu vuosi sitten, jonka jälkee pidimme tauon (ei oltu missään yhteidessä 2 kk). Sen jälkeen olemme olleet jonkun tekemisissä, mutta tilanne on edelleen tulehtunut eikä kaveri hyväksy tilannetta vieläkään (näkyy esim. piikittelynä ja muuna huonona käytöksenä minua kohtaan). Mä en kestä, ku välillä nähää ja on ihan kivaa, mut sit tää on tällästä ja itte en yhteyttä voi ottaa, ku ei tiiä millä päällä kaveri on. Mun bi seksuaalisuudestani tietää ainoastaan hän ja yks toinen kaveri.
Kuitenkin kaveri, jonka kanssa vietän eniten vapaa-aikaa ei tiedä bi-seksuaalisuudestani. En ole uskaltanut kertoa, koska pelkään, että hänkin torjuu minut ja jään ihan yksin. Mitä teen, otanko riskin, että jään yksin? Auttakaa ja kertoilkaa omia kokemuksia.
Kuitenkin kaveri, jonka kanssa vietän eniten vapaa-aikaa ei tiedä bi-seksuaalisuudestani. En ole uskaltanut kertoa, koska pelkään, että hänkin torjuu minut ja jään ihan yksin. Mitä teen, otanko riskin, että jään yksin? Auttakaa ja kertoilkaa omia kokemuksia.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sun kaverit on aika epäkypsiä tai sitten ne ei ole sun kavereita ollenkaan. Ite oon kertonu muutamalle parhaalle ystävälleni olevani biseksuaali, samoin siskolleni ja yhdelle ihastukselleni. Ihastus ei tunne samoin mua kohtaan, mutta ollaan kuitenkin ihan hyvissä väleissä. Parhailla ystäville olen puhunut aiheesta paljon, samoin siskolle. Muille vähemmän tutuille olen maininnut asiasta, eikä kukaan ole suhtautunut torjuvasti tai pitänyt mua sen kummallisempana kuin muitakaan. Sun kaverit sais kasvaa vähän..
TUohan on aivan tavallista, että ihastuu ystävään.
Minäkin aina ihastun uusiin ystäviini, mutta kun jatkaa ystävyyttä tavallisesti se usein vuoden kuluessa haihtuu. Ja jossain vaiheessa löydät sen oman kullan,joka myös on bi tai lesbo ja saat vasta rakkautta.
Älä stressaa, kerro kavereillesi suuntautumisestasi, ja kerro myös ettet aio heitä liehitellä :)
toinenkin ihastuu uusiin ystäviin. Oon vuosien aikana sen kokenút monet kerrat ilman ongelmia kyllä.. mietin vaan et mistähän johtuu?