mitä mieltä ootte näistä!!??

pojan äiti

Mitä olette mieltä nimistä jiri ja jone?!! Onko niitä ees kalenterissa ja tuleeko mieleen koira tm eläin..?!

12

2105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellast

      Molemmat ovat vähän lempinimimäisiä nimiä. Itselle Jiri on tuttu nimi, ystävän siskonpoika on nimeltänsä Jiri. Jonesta tulee mieleen vaan äijä mallia Nikula. En itse välttämättä koiralle noita nimiä antaisi. Kumpiakin nimiä on rekisteröity ihmisille sen verran vähän, ettei löydy kalenterista. Onhan nuo sentään vähän erilaisia, jotain muuta kuin Onni Oliver ja Eetu Valtteri.

    • Jone Nikula

      Jone Nikula, ärsyttävä ylimielinen - Suomen turhin julkkis, ei koskaan oikeaa työtä tehnyt pitkätukkainen veltto ...

      Jiri - hm ei ihmisen nimi.

      • pahansuopuutta

        Mikähän typeränpuoleinen arvio tuo oli toisesta ihmisestä? Mitä sinä olet tietävinäsi hänen töistään? Ja, muuten, se Idols tuomarointikin on työtä, vai mitä?

        Tekstisi oli niin lapsellinen, etten malttanut millään olla kommentoimatta. Ei millään pahalla!

        Ja asiaan! Jone kuulostaa mielestäni ihan OK nimeltä pojalle.


    • ihmisen nimiä toki

      Jiri on tosi kiva, tsekkiläinen muoto Georgista ja saksan Jürgenistä. Ihan ihmisen nimeltä siis kuulostaa! Ehkä aavistuksen eksoottinen, mutta sopii mielestäni suomen kieleen oikein hyvin.

      Jone kuulostaa mielestäni enemmän lempinimeltä, vaikka nykyään on jonkin verran ollutkin myös nimenä käytössä. Itse vähän vierastan entisiä lempinimiä virallisina niminä, mutta se on makuasia, ei tuo nyt miltään eläimen nimeltä toki kuulosta. Menee samaan sarjaan kuin esim. Saku tai Samppa. Ja onhan tietysti moni sittenmmin virallistunut nimi alunperin lempinimi, esim. Kalle tai Jussi.

    • nimistä oikein

      paljon..Jiri ehkä kivempi..Jiro olisi paras..tai Jose olisi kanssa kiva..

    • pojan äiti

      Kiitti vastauksista.. Jone-nimen taidan unohtaa ku tuli noin negatiivisia vastauksia(hmm.. vaikka eihän muiden mielipiteiden pitäisi vaikuttaa niin vahvasti, mutta jotenki ei enään innosta..) Mut tuota Jiriä kyllä harkitsemme!! Jos tulee mieleen muita saman tyyppisiä nimiä niin saa ehdottaa.. :)

      • Täti

        Jiri ja Jone käy aivan hyvin pojalle nimeksi.
        Jonesta tulee tällä hetkellä Jone Nikula mieleen,
        mutta aika monesta nimestä tulee jotakin mieleen ;)

        Jos pidät lempinimimäisistä nimistä,
        niin laitetaas vielä muutama:

        Jasu, Rami, Julle,
        Santtu, Jori, Jere,
        Jose, Joose, Jimi,
        Mikke, Vikke, Nikke,
        Jasse, Jami, Eppu,
        Vili, Topi, Miki,
        Pete, Jare, Kimi


      • täältä

        Jiri on oikein hyvä nimi, mutta jos ei se niin ehdotan:

        Jirko
        Sampsa

        Älä anna muiden mielipiteiden vaikuttaa, jos itse jostain nimestä pidät "yli kaiken".


    • ööötota

      Suoraan hakuteoksesta "Mikä hauvalle nimeksi".

    • tikka tuulis

      Eipä taida löytyä nimipäivää.
      Jone sijaan ehdotan pelkkää Jon-nimeä.
      Jiristä tulee venäläinen vaikutelma, mielleyhtymä Juriin.

      Makuasia tietenkin, Jiriä ryhdikkäämpi nimi olisi Jirka.

    • arualili

      En tiedä löytyykö kalenterista eikä mulle ainakaan mikää koira tuu mieleen.. Mielestäni ihania nimiä:) Lisäksi olisi jaro,jyri,jori,jore..

    • Anonyymi

      Minun oikea nimi on jone itse tykkään nimestäni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2137
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1141
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1070
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1013
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      284
      906
    Aihe