mitä mieltä ootte näistä!!??

pojan äiti

Mitä olette mieltä nimistä jiri ja jone?!! Onko niitä ees kalenterissa ja tuleeko mieleen koira tm eläin..?!

12

2084

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sellast

      Molemmat ovat vähän lempinimimäisiä nimiä. Itselle Jiri on tuttu nimi, ystävän siskonpoika on nimeltänsä Jiri. Jonesta tulee mieleen vaan äijä mallia Nikula. En itse välttämättä koiralle noita nimiä antaisi. Kumpiakin nimiä on rekisteröity ihmisille sen verran vähän, ettei löydy kalenterista. Onhan nuo sentään vähän erilaisia, jotain muuta kuin Onni Oliver ja Eetu Valtteri.

    • Jone Nikula

      Jone Nikula, ärsyttävä ylimielinen - Suomen turhin julkkis, ei koskaan oikeaa työtä tehnyt pitkätukkainen veltto ...

      Jiri - hm ei ihmisen nimi.

      • pahansuopuutta

        Mikähän typeränpuoleinen arvio tuo oli toisesta ihmisestä? Mitä sinä olet tietävinäsi hänen töistään? Ja, muuten, se Idols tuomarointikin on työtä, vai mitä?

        Tekstisi oli niin lapsellinen, etten malttanut millään olla kommentoimatta. Ei millään pahalla!

        Ja asiaan! Jone kuulostaa mielestäni ihan OK nimeltä pojalle.


    • ihmisen nimiä toki

      Jiri on tosi kiva, tsekkiläinen muoto Georgista ja saksan Jürgenistä. Ihan ihmisen nimeltä siis kuulostaa! Ehkä aavistuksen eksoottinen, mutta sopii mielestäni suomen kieleen oikein hyvin.

      Jone kuulostaa mielestäni enemmän lempinimeltä, vaikka nykyään on jonkin verran ollutkin myös nimenä käytössä. Itse vähän vierastan entisiä lempinimiä virallisina niminä, mutta se on makuasia, ei tuo nyt miltään eläimen nimeltä toki kuulosta. Menee samaan sarjaan kuin esim. Saku tai Samppa. Ja onhan tietysti moni sittenmmin virallistunut nimi alunperin lempinimi, esim. Kalle tai Jussi.

    • nimistä oikein

      paljon..Jiri ehkä kivempi..Jiro olisi paras..tai Jose olisi kanssa kiva..

    • pojan äiti

      Kiitti vastauksista.. Jone-nimen taidan unohtaa ku tuli noin negatiivisia vastauksia(hmm.. vaikka eihän muiden mielipiteiden pitäisi vaikuttaa niin vahvasti, mutta jotenki ei enään innosta..) Mut tuota Jiriä kyllä harkitsemme!! Jos tulee mieleen muita saman tyyppisiä nimiä niin saa ehdottaa.. :)

      • Täti

        Jiri ja Jone käy aivan hyvin pojalle nimeksi.
        Jonesta tulee tällä hetkellä Jone Nikula mieleen,
        mutta aika monesta nimestä tulee jotakin mieleen ;)

        Jos pidät lempinimimäisistä nimistä,
        niin laitetaas vielä muutama:

        Jasu, Rami, Julle,
        Santtu, Jori, Jere,
        Jose, Joose, Jimi,
        Mikke, Vikke, Nikke,
        Jasse, Jami, Eppu,
        Vili, Topi, Miki,
        Pete, Jare, Kimi


      • täältä

        Jiri on oikein hyvä nimi, mutta jos ei se niin ehdotan:

        Jirko
        Sampsa

        Älä anna muiden mielipiteiden vaikuttaa, jos itse jostain nimestä pidät "yli kaiken".


    • ööötota

      Suoraan hakuteoksesta "Mikä hauvalle nimeksi".

    • tikka tuulis

      Eipä taida löytyä nimipäivää.
      Jone sijaan ehdotan pelkkää Jon-nimeä.
      Jiristä tulee venäläinen vaikutelma, mielleyhtymä Juriin.

      Makuasia tietenkin, Jiriä ryhdikkäämpi nimi olisi Jirka.

    • arualili

      En tiedä löytyykö kalenterista eikä mulle ainakaan mikää koira tuu mieleen.. Mielestäni ihania nimiä:) Lisäksi olisi jaro,jyri,jori,jore..

    • Anonyymi

      Minun oikea nimi on jone itse tykkään nimestäni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      157
      4950
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3606
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      35
      2597
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2253
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      96
      2149
    6. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      28
      2046
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2043
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      87
      2003
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      21
      1506
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      105
      1406
    Aihe