Tuossa alempana joku muukin kyseli saman laista ohjelmaa jolla voisi kortinlukijaa käyttäen backupata koneelle puhelinluettelo ja tekstiviestit sim-kortilta. Kyllä koitin kovasti googlettaa mutta mun silmiini osui vain pelkästään puhelinnumeroiden käsittelyyn sopiva ohjelma mutta pitäisi ne viestitkin taltioida jotenkin. Tietääkö joku sellaista sopivaa ohjelmaa? Kortinlukijoita kyllä löytyy netistä:
http://www.vekoy.com/product_info.php?cPath=97_534&products_id=13020
http://www.tietoasema.fi/eshop/?sid=1&cid=5&gid=132&sgid=13205&vid=&pcode=SCR3310&whid=6&session=nosession
http://www.vekoy.com/product_info.php?cPath=97_534&products_id=13020
http://www.tietoasema.fi/eshop/?sid=1&cid=5&gid=132&sgid=13205&vid=&pcode=SCR3310&whid=6&session=nosession
Vastaukset 2
Vanhimmat
olisikohan sellaisia kuin
wammu
gammu
??
:)
Nuo gammu ja wammu eivät osaa lukea KORTINLUKIJAN AVULLA vaan ne käyttävät kapulaa ja kapulaan tarvitaan joko sinihammas tai sopiva kaapeli. Eli pitäisi saada nimenomaan sellainen joka on KAPULASTA RIIPPUMATON ja lukisi vain pelkästään SIM-korttia kortinlukijan avulla!
Tämä mm. siksi että jos sattuu olemaan vähänkin harvinaisempi kapula niin milläs sen saat toimimaan ja jos kaapeliakaan ei ole eikä edes valmisteta missän niin minkäs teet.