Australiaan kielimatkalle?

...

Onko kukaan käynyt Australian Gold Coastissa?
Tahtoisin sinne kielimatkalle. Onko mielestäsi sopiva paikka 16-vuotiaan ensimmäiseksi matkaksi ilman vanhempia? (Tietysti mukana on aikuisia ohjaajia!) Toivoisin että joku kertoisi matkakokemuksiaan yms. Eksyykö sinne muuten helposti?

Ja vaikkei tämä tänne liitykkään niin millaisia ihmiset nyt yleensä ovat Australiassa? Määrä olisi asua paikallisessa perheessä. Ovatko ystävällisiä jos vaikka tarvitsisi apua löytääkseen jotain tms?

4

445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ftrhad

      Itse olin Sydenyssä ihan lomalla, tosin olen kyllä 24. Se oli ihan ok paikka, käsittääkseni Gold Coast on siinä lähistöllä(?) Teimme jonkun päiväreuissun johonkin paikkaan jonka nimessä oli joku Gold että olisiko ollut juuri tuo. Se vaikutti kivalta, ehkä juuri vähän nuorempaan makuun. Oli biitsiä ja ostoskeskusta :) Unelmaelämää siis, eikös?
      Varmaan pärjää.

      No austraalialaisista ihmisistä piti sanoa että ainakin Sydeneyssä tapaaman olivat tosi mukavia.
      Puhuessaan pistävät lauseiden perään aina sanan "mate." "Welcome, mate" yms.

      • suomalaisistakin

        tulee ihan mukavia täällä. Poikkeuksiakin on.

        Gold Coast ei kyllä ole Sydneyn lähellä, vaan Brisbanesta hiukan etelään, Queenslannin ja New South Walesin rajalla. Suosittu turistipaikka, ja kaunis.

        Australialaiset ovat ystävällisiä ja puheliaita, mutta kun sinulta kysytään: "How are you?", niin ei kannata alkaa kertoa koko elämäntarinaansa - se on vain fraasi. Monet aussit ovat aika pinnallisia, tai siltä minusta ainakin tuntuu. Mutta kivoja. Tyttö saa kuulla useinkin nimityksen 'dear' tai 'love'. Joskus joku postineiti sanoo vanhemmalle mieshenkilöllekin 'love', mikä on aika hassua.


    • siellä käynyt

      heippa!
      lähde todellaki sinne! olen itse 19 v ja olin siellä viime syksynä yksin 2 kk. siellä on rantaa vaikka muille jakaa ja isoja ostoskeskuksia ja monta eri huvi-ja vesipuistoa, et tule kyllästymään. Matkaa brisbaneen on tunti, sinne pääsee helposti junalla!
      ilmasto on trooppista ympäri vuoden joten ota hellevaatteita mukaan ja muista Aurinkorasva, aurinko polttaa ympäri vuoden!!
      Ihmiset ovat todella ystävällisiä ja ruoka hyvää. Tulet viettämään niin hyvän ajan ettet halua tulla enään kotiin ( niin minulle kävi mutta piti sitä silti tulla)...
      toivottavasti saat antoisan matkan!!

      • MIR

        Jos tulet keskellä vuotta (suomalaisen kesäloman aikaan), täällä on öisin 0 - 10 C lämmintä (rannalla enemmän, sisämaassa liki nollaa) ja taloissa ie yleensä erityksiä eli aika viileää. Päivisin on n 20 C.
        Kesällä eli joulun aikaan ja alkuvuodesta on yöllä se 20 C ja päivällä 30 - 35 C. UV:n vuoksi kuitenkin parhaat vaatteet olisivat ohuet pitkähihaiset ja -punttiset.

        Aurinkorasva kannattaa ostaa täältä niin saat kunnollista 30 -kerrointa puoli-ilmaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      30
      6417
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      216
      4389
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      150
      3856
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      143
      3319
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      27
      3061
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      29
      1979
    7. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      19
      1708
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      60
      1694
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1425
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      27
      1368
    Aihe