Sijaita kääntölaakeri,itsellä on farmari eli w10 vm-94 ja kaverilla p10 vm-93 nissan primera.Mun mielestä farmarissa ei ole näitä kääntölaakereita ja jos on niin missä paikkaa?Eikös ne sijaitse multilinkeissä jota taas farkku mallissa ei ole.Kertokaa asiantuntijat paremmin jokka tietää nissaneista enempi missä kääntölaakerit sijaitsee???
kyselijä
missähän mahtaa
3420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se laakeri löytyy pystytuen alapäästä, pyörän puolelta. Sen varassa kääntyy etupyörä. Siinä on päällä kupumainen muovikansi, jonka alla on laakerit. Sinne pääsee ajan kuluessa kuraa, jonka seurauksena se väljistyy. Nykyään pelkkän laakerin saa varaosana, kun aikaisemmin koko tukivarsi piti vaihtaa. Pelkkä laakerinvaihtokin tosin on melko työläs homma.
Laakerit ovat kiinni "välivarressa" olkatuen ja multilinkin välissä.
Laakereihin tulee "pultti" olkatuesta (napasysteemistä).
Ylempi kustansi 16€ ja alempi 19€ kun ostin, siis ei sikahintaisia?
Farmarin etupään tekniikka on perinteinen, lähinnä kai sunnya muistuttavaa. Ei sis ole ylätukivartta (multilinkki) kuten sedan ja hb primeroissa.