kertoisitteko, miten olette toipuneet kaularangan välilevynpullistuman leikkauksesta. onko olo heti kivuton vai kestääkö toipuminen pitkään? leikkauksethan kai melkein aina onnistuvat vai onko käynyt niin, että tilanne on leikkauksen jälkeen huonompi kuin ennen leikkausta?
toipuminen kaularangan välilevy
15
14698
Vastaukset
- Leikattu on
Mulle laitettiin "legopalikka" niskaan viime syyskuussa. Oikeastaan olin tosi kipeä vain sen vuorokauden minkä olin sairaalassa leikkauksen jälkeen. Toipuminen oli tosi nopeaa, sairaslomaa oli 6 viikkoa ja elin oikeastaan ihan normaalia elämää, tosin en nostelut mitään painavaa.
Nyttemmin niska on alkanut töissä vaivaamaan, kipua ja jäykkyyttä, sekä säteilykipua käsiin on taas ilmaantunut, joten muutaman vuoden päästä saattaa olla viereisten välilevyjen leikkausvuoro.- leikkausjonossa?
miten kauan odotit leikkaukseen pääsyä? oliko kivut kovat ennen kuin leikattiin?
- Nimetön
leikkausjonossa? kirjoitti:
miten kauan odotit leikkaukseen pääsyä? oliko kivut kovat ennen kuin leikattiin?
Itsellä ensi maanantaina välilevynpullistuman leikkaus. Meni vuosi sitten. Aikaa mennyt kun ensin fysiotertapiassa, josta ei hyötyä. Magneettikuvaan jonotin puolivuotta jonka jälkeen vasta kirurgille aika keväällä, jolloin kysyttiin halukkuus leikkaukseen. Jonossa meni vain 4-5kuukautta vaikka kesä, mutta magnettikuvilla voidaan leikata vain jso ne alle puolivuotta vanhat. Itselä kipu väheni kuukausi sitten ja puutuminen sormissa myös, mutta haittaa edelleen elämistä eli ens viikolla toivonmukaan se o poissa. Toivottavasti selviä 5 viikon sairaslomalla kun teen toimistotyötä vain
- minä myös
Minulla on leikattu 5-6 myös ja laitettu välilevy implantti sekä titaanituet sinne.
Leikkaksesta toivuin nopeasti, tikit varmaan haittasivat eniten kun alkoivat paraneen. Kuukausi oli etten saanut nostaa mitään yli kilon painosta eikä mitään nykäisyjä saanut tapahtua. Eli koiran sai muut ulkoiluttaa :)
Tilanne parani huomattavasti leikkauksen jälkeen, olin vuoden terve kivuista ja touhusin normaalisti.- Anonyymi
Mitä vuoden jälkeen tapahtui?
- Anonyymi
multa leikattiin 6/7 ja 7 th1 väli ja toipuminen on kestäny 8 kuukautta nyt on jo parempi voima palautu kädessä. yleensä nämä leikkaukset onnistuvat epäonnistumiset on vain muutaman promillen luokkaa.
- Anonyymi
Menossa parin viikon päästä kahden välin leikkaukseen. Jännittää! Välit 5-6 ja 6-7. Toisessa ahtauma, toisessa pullistuma. Oireet ei sietämättömät kuten oli kesällä, mutta kuitenkin joka päivä vaivaa jollain tavalla. Onko jollain mennyt ohi, kun vuoden odottanut? Pääsääntöisesti olen kuullut, että leikkaus ollut onnistunut ja kannattanut tehdä. Kivut jääneet leikkauspöydälle. Onko jollain toisenlaisia kokemuksia?
- Anonyymi
Hei.
Oletko toipunut leikkauksesta? Minkälainen olosi on nyt? Kuinka kauan toipumiseen mennyt?
Itselläni leikataan juurikin nuo samat välit kuukauden päästä. Kerran aiemminkin tulleet pullistumat samaan paikkaan, nyt vain merkittävästi suurempina. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei.
Oletko toipunut leikkauksesta? Minkälainen olosi on nyt? Kuinka kauan toipumiseen mennyt?
Itselläni leikataan juurikin nuo samat välit kuukauden päästä. Kerran aiemminkin tulleet pullistumat samaan paikkaan, nyt vain merkittävästi suurempina.Puoli vuotta mennyt, eikä niska vieläkään kivuton :( Juuri eilen fysiatri laittoi uudelleen magneettikuviin. Töissä olen käynyt särkylääkkeen voimin. Kesä oli kivuton, kun pystyi heti tarvittaessa lepäämään. Nyt suunnitteilla kuntoutuseläke.
- Anonyymi
Minulla tänään leikattu 5-6 väli. Hermokivut jäi leikkauspöydälle. Selän ja niskan lihaksisto kipeä, 1-10 asteikolla kipu ehkä 3. Pitäisi helpottaa parissa päivässä. Mitään äänen käheyttä tai kurkkukipua ei ole. Heti pystyi syömään normaalisti. Taustalla urheilusta trauman seurauksena johtuva pullistuma. Ikää 25v ja mies. Mietin juurikin samaa mitä muut kommentoineet, millonkohan takaisin töihin, pääasiassa myyntityötä toimistolla. Varmaan pari viikkoa täys lepo ja sit töihin, työasento kuntoon ja hyvä tuoli jotta ranka pysyy "pitkänä". Ikävä arpihan tuosta jää kaulaan, noin 7cm. Kirjoittivat siis 7vk sairasloman.
- Anonyymi
Miten voit nykyään ?. Oletko saanut palata omaan työhösi takaisin ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten voit nykyään ?. Oletko saanut palata omaan työhösi takaisin ?
Leikkauksesta kulunut 4 vuorokautta kivut kovia. Sairaalassa 2 vrk. Lääkitys kotona ei auta. Apua! Soitan klinikalle..
- Anonyymi
Olen ollut 2 kertaa leikkauksessa. Nyt odottelen 3 kertaa. Eka kerralla leikattiin yksi väli , toisella kerralla 3 väliä oli paha ahtauma joka painoi selkäytimeen. Tähän asti leikkauksista on hyvät kokemukset. Kivut jäi leikkauspöydälle , olen toipunut nopeasti.
- Anonyymi
Jäätävät hermosäryt kolmisen viikkoa, sitten vielä vahvojen kipulääeiden kanssa odottelua leikkaukseen parisen viikkoa . C 6/7 prolapsi leikattu OYS:issä 7/2024. Kivut jäi leikkauspöydälle, mutta oikean käden etu ja keskisormessa turruutta. Tulevat viikot ja kuukaudet näyttää parantuuko, vai onko edessä rannekanava leikkaus joka on tehty aiemmin n.20v sitten. Leikkaus meni suunnitellusti, seuraavana päivänä kotiin toipumaan. Hetken söin särkylääkkeitä haavan paranemisen vuoksi. Nyt viikon jälkeen turvotus haavassa ja nielussa vähennyt. Jumpat tehnyt ohjeiden mukaan, sesuja en vielä uskalla lenkittää. Viikon päästä taas vähän enemmän, uskon että hyvin menee. Tsemppiä niille joilla sama edessä. Terv nainen 58v, hoitoalalla.
- Anonyymi
Onko kenelläkään jäänyt äänen käheyttä, eli vaurioituiko äänihermo ja paheniko muuten vaivat? Minulla on aika 2kk päähän ja jännittää aivan hemmetisti.
Oireina vasemmassa kädessä sormien ylöspäin nostovoima ja ojentajan koukistusvoima ja pistelyä / kipristelyä vasemman käden etu- ja keskisormissa. Hieman kömpelyyttä myös. Oikeassa ei juurikaan mitään oireita, välillä ehkä vähän pistelee.
Pelottaa se, että kuitenkin melko pienet oireet on, että pääseekö pahemmaksi ja miten äänen käy?
T: Mehiläisessä Oulussa leikkaus
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232608- 1351984
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151311Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631296En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771151HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio281151- 961133
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351132Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451099Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841068