Hei,
Meillä on yhteishuoltajuus lapsen isän kanssa. Suostuin, että poika asuu isänsä luona, kun palasin työelämään (työni on yötyötä).
Lapsen isä tekee myös vuorotyötä, mutta huomattavasti lyhyempiä päiviä ja pääsee viimeistään illalla pois, eli pojan ei tarvi yötä olla tarhassa.
Nyt kuitenkaan lapsen isä ei ole suostunut kertomaan tarhasta yhtään mitään minulle, tieto ei välity. Hän ei halua, että haen pojan tarhasta, kun on minun hoitovuoroni yms. Ilmeisimmin hän on tarhaan puhunut omiaan, että äiti halusi lähteä toteuttamaan unelmiaan yms. potaskaa.
En tiedä mitään vuorotyöläisten tarhasta, mikä on aikataulu, milloin pitää työvuorot tietää yms. En kuule vanhempain illoista mitään. Viimeeksi, kun soitin tarhaan, siellä oli juuri ollut vanhempain ilta, enkä tiennyt yhtään.
Mitä oikeuksia minulla on?
Miten tulisi toimia, että saisin tietää enemmän lapseni elämästä?
Lapsi on vasta vajaa 1,5 v, eikä vielä osaa puhua muutamia sanoja enempää.
Lapsen isä muuttui mulkusta täydeksi mulkuksi, kun roolit vaihtuivat.
vuorotyöläisten tarha
3
409
Vastaukset
- sinne päiväkotiin
Soita päiväkotiin ja kerro, että teillä on yhteishuoltajuus ja sinäkin haluat tietoa lapsesi elämästä. Sinulla on oikeus kaikkeen tietoon.
- äiti 5:lle & l.hoitaja
Samma mieltä edellisen kirjoittajan kanssa, soita suoraan päiväkotiin ja kerro teillä olevan yhteishuoltajuus joka ei kuitenkaan isän puolelta toimi.
Sinulla on myös oikeus hakea lastasi päiväkodista (jota ei voi isä kieltää), osallistua lapsestasi käytäviin kehityskeskusteluihin, vanhempainiltoihin jne.
Samoin on neuvolan ja koulunkin kanssa.
Me emme päiväkodissa arvostele vanhempien huoltajuusratkaisuja, ne eivät kuulu meille. Kohtelemme niin etä- kuin lähivanhempaakin samanarvoisesti:) - molempien vanhempien
äiti 5:lle & l.hoitaja kirjoitti:
Samma mieltä edellisen kirjoittajan kanssa, soita suoraan päiväkotiin ja kerro teillä olevan yhteishuoltajuus joka ei kuitenkaan isän puolelta toimi.
Sinulla on myös oikeus hakea lastasi päiväkodista (jota ei voi isä kieltää), osallistua lapsestasi käytäviin kehityskeskusteluihin, vanhempainiltoihin jne.
Samoin on neuvolan ja koulunkin kanssa.
Me emme päiväkodissa arvostele vanhempien huoltajuusratkaisuja, ne eivät kuulu meille. Kohtelemme niin etä- kuin lähivanhempaakin samanarvoisesti:)nimikirjoitukset!
Rohkeasti vaan asialle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1225145Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella303678No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452460- 501578
- 411560
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv241524- 231411
- 141302
- 271208
Olen oikeasti aika mukava
Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.221127