Australia/Cairns

hmmm...

Olen kenties lähtemässä Austraaliaan Cairnsiin hieman pidemmäksikin aikaa ja tarkoitukseni olisi tietysti pitää hauskaa mutta ennekaikkea haluaisin tehdä tuttavuuksia paikkallisten kanssa.

Te jotka olette olleet kyseisessa paikassa tai Austraaliassa yleensä niin onnistuuko siellä tuo tuttavuuden teko helposti? :) Meinaan että jos menisin suht. ikäisiltäni kysymään esim. että voisiko vähän näyttää paikkoja tms. niin katsovatko kummeksuen vai auttavatka...ja jos auttavat niin onko se vain sellaista "kai nyt pakko kun toi on turisti"?

Sitten jos joku on halukas kertomaan hieman lisää Cairnsista niin otan kertomuksia avosylin vastaan!
Kaunis ranta kuulemma on :D Entä miten on muiden aktivitteettien kuten ostoskeskusten, discojen yms. laita?

Kiitoksia suuresti vastauksistanne!

6

1068

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Cairns ei ole kovin suuri kaupunki. Cairnsistä pohjoiseen on mm. Port Douglas joka on mainio lomakohde. Australia ei mielestäni mutenkaan ole välttämättä discoilun kehto vaan meininki on enemmän pub/rock -tyyppistä.

      Aussit ovat vähän suomalaistenkaltaisia jörriköitä, mutta kun heistä tulee ystäviä (mates) niin he ovat sitä loppuelämän. Olin Ausseissa reilut 10 vuotta sitten 1997 ja tutustuihin joihinkin ystäviin joiden kanssa pidetään vieläkin yhteyttä...

      Katso ja kysy neuvoja suomalaisilta siirtolaisilta osoitteesta http://www.dundernews.com/

    • aussie-jack

      Pulmasi varmaan ratkeaa jos otat yhteyttä
      [email protected]
      Lopeta röökinpoltto, ei yö klubeissakaan saa polttaa.

    • V.B.

      Cairns on lomakaupunki jonka vetonaulana on valliriutta ja daintreen luonnonpuisto.jos haluat tutustua ausseihin,käy se jotenkin cairnssissakin,mutta suosittelen kiertämään muuallakin.itse olen käynyt caississa kaksikerta(v.2004 ja2007)mutta paremmin tutustut australiaan kun varaat aikaa riittävästi ja käyt muuallakin kuin itärannikolla.mitä menoihin tulee kyllä cairnsista löytyy menopaikkoja moneen makuun.niinku muualltaki itärannikon kaupungeista.

      • V.B.

        tosiaan kauniista rannasta en ois niin varma.mutainen,eikä voi uida meduusojen takia oikeastaan ollenkaan.mutta rannalla suolavesiallas jossa voi viilennellä.sama juttu muuallaki queenslandin rannikolla.


    • ozzie

      Cairns on ehdoton Aussimatkaajan kohde.. Iso Valliriutta, sademetsät ja "tableland" on näkemisen ja kokemisen arvoista. Kannattaa myös vuokrata auto (ei ollut muistaakseni kovinkaan kallista) ja suunnata sillä Cairnsista pohjoiseen Cabe Tribulationiin, joka on Unescon yksi maailmanperintökohteista.
      Olin Cairnsissa maalis-huhtikuun vaihteessa, jolloin turisteja ei ollut liikaa liikkeellä. Aika runsaasti aasialaista väkeä oli ainakin silloin.

    • Lotta ja muffinsi

      Itse olin töissä Cairnsissa kahvilassa 3kk ja kahvilan porukan kanssa tuli ystävystyttyä paremmin. Olin Working Holiday viisumilla vuonna 2004 Australiaa kiertämässä ja viime vuonna palasin Cairnsiin työkavereitten luokse lomalle :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 64
      1032
    2. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      64
      1032
    3. 93
      817
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      57
      803
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      668
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      640
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      588
    8. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      570
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      565
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      553
    Aihe