Minulla on vanha kone, josta edellinen omistaja tyhjensi kaikki ohkelmat, myös HP-hen aina kuuluvat DVD-kirjoitus- ja näyttöohjelmat. Nyt sukulainen pyysi kopion koti-DVD:stäni, enkä tietenkään ala tehdä sitä uudestaan DV-nauhoista. Millä HELPPOKÄYTTÖISELLÄ ilmaisohjelmalla voisin kopioida DVD:n toiselle DVD-levylle. Nimi riittää, löytyyhän se sitten Googlella, jos Tucows ei tunne.
Kiitos
Kopio koti-DVD:stä?
6
415
Vastaukset
- Binbin-daze
xp:ssä ainakin cdburnerxp:llä
- ilmaisohjelma mieluiten
Kiitos, mutta yksi tarkentava kysymys, kun olen aloittelija.
Katselin heidän kotisivultaan, että kopiointi on joko audio tai data. Mutta poltettaessa tämä ei ole "data" vaan "video-DVD". Mutta onko se nyt tässä koko levyn kopionnissa samaa kuin data? Eli tuleeko hakuindeksit ym varmasti mukaan, eli kopioi levystä joka bitin toiselle levylle? - Binbin-daze
ilmaisohjelma mieluiten kirjoitti:
Kiitos, mutta yksi tarkentava kysymys, kun olen aloittelija.
Katselin heidän kotisivultaan, että kopiointi on joko audio tai data. Mutta poltettaessa tämä ei ole "data" vaan "video-DVD". Mutta onko se nyt tässä koko levyn kopionnissa samaa kuin data? Eli tuleeko hakuindeksit ym varmasti mukaan, eli kopioi levystä joka bitin toiselle levylle?sun koti-dvd on aivan normi dvd-"leffa" sieltä löytyy audio_ts ja video_ts -kansiot jotka voit polttaa (sisältöineen) datana dvd:lle. Jos taas on kyse jostain muusta kuin 'koti-dvd:stä' niin siihen käy sitten eri systeemit.
Kai siihen mikä tahansa levynpoltto-ohjelma käy. Nero, k3b jne.
- ilmaisohjelma mieluiten
Eikös Nero ole maksullinen? Minulla on nyt Finalburner, jossa levyn kopiointia ei löydy. Paitsi, jos sitä on "polta ISO". En tiedä mitä tuo ISO edes tarkoittaa, joten en lähde kokeilemaan. Edellisessä HP XP:ssäni oli poltto-ohjelma, jossa oli heti otsikossa: "Tee kopio levystä" ja se toimi hienosti. Tästä koneesta se ohjelma on poistettu.
ilmaisohjelma mieluiten kirjoitti:
Eikös Nero ole maksullinen? Minulla on nyt Finalburner, jossa levyn kopiointia ei löydy. Paitsi, jos sitä on "polta ISO". En tiedä mitä tuo ISO edes tarkoittaa, joten en lähde kokeilemaan. Edellisessä HP XP:ssäni oli poltto-ohjelma, jossa oli heti otsikossa: "Tee kopio levystä" ja se toimi hienosti. Tästä koneesta se ohjelma on poistettu.
Maksaahan se. k3b ainakin on ilmainen. Polta ISO varmaankin tekee sen imagen siitä levystä mitä voi sitten poltella niin paljon kuin haluaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1097197
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h965225Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163486Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333392Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352524Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961491Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411451Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311346- 481114