lapset ja Israel

perhe ???

Talvella ollaan menossa pienten lasten kanssa Israeliin.. Eilattiin. Terkoitus käydä myös jerusalemissa ja jossain muualla (ei vielä päätetty) tuli vain mieleen kiunka paikalliset suhtautuu vaaleisiin pellavapäisiin lapsukaisiin.. että onko koko aika "kimpussa" vai saako matkailla ihan rauhassa!

6

1226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • make

      Hyvin suhtautuu, Israelilaiset rakastaa lapsia, heille lapset ovat voima tulevaisuuteen.
      Pellavapäiset lapset tietysti herättää hiukan huomiota ( ei kaikki israelilaiset kylläkään mustatukkaisia ole ). Saatte olla rauhassa, sitä ei voi oikein sanoa "kimppuun käymiseksi", mutta huomiota voitte saada, positiivistä.

      Hyvää matkaa !!

    • varoa

      Varsinkin Jerusalemissa saattaa joku tulla
      ihastelemaan lapsia ja kiinnittämään huomionne
      kun samaanaikaan toinen (ovat palestiinalaisia)
      pöllii lompakkonne.
      Tässä hommassa ovat uskomattoman taitavia.

    • Israelista.........
    • vuosien varrelta

      Olemme lomailleet usempaankin otteeseen ja pidempiä aikojakin Israelissa. Viimeksi Eilatissa. Lapset ovat kaikki pellavapäitä. Paikallisten suhtautuminen heihin ollut asiallista, joskin mielenkiintoa herättävää. Juutalaiset ovat myös hienotunteisia ja kohteliaita. Jerusalemin Vanhassa kaupungissa ja muilla arabialueilla tietynlainen varovaisuus on paikallaan. Kokemusten perusteella. Eilat on hyvin länsimaalainen ja turisteihin on totuttu. Pienemmillä paikkakunnilla ihmetystä voi olla vähän enemmän.
      Hyvää lomamatkaa!!!!!!!!!!!

    • aisivi

      Israelissa voi matkailla ihan rauhassa lastenkin kanssa. Arabipuolelle en sen sijaan menisi koska ovat kovia kaupustelemaan ja taskuvarkaatkin siellä liikkuu. Kokemusta on. Ilman muuta kannattaa käydä Jerusalemissa hyvän oppaan saattelemana.Toiviomatkat tekee turistimatkoja Israeliin ja heillä on hyvät oppaat.

    • on jo totuttu

      runsaan venäläisten maahanmuuton vuoksi. Vielä vuosikymmen pari sitten he olivat harvinaisempia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2326
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      183
      1944
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      171
      1784
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      114
      1603
    5. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1545
    6. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      113
      1345
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1155
    8. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      77
      1093
    9. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      160
      1078
    10. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      59
      1035
    Aihe