Elikkäs AMK:n rakennustekniikan ko. on ala ja mietin onko mahdollista valmistumisen jälkeen hakeutua jatko-opintoihin ja suorittaa DI-inssille vaadittavat opinnot, ilman erillistä hakemista TKK:n puolelle?(mikä tarkoittaisi opintojen alusta aloittamista). Kiitos jo etukäteen!
AMK-inssistä DI-inssiksi
???????
3370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä on mahdollista hakea suoraan DI-ohjelmiin eli samaan mihin ne hakevat jotka ovat jo tekniikan kandidaatteja mutta vaihtavat alaa tms. Vaikka DI-osio kestää vain 2v, kannattaa huomata että suoritettavaksi tulee siltaopintoja koska haet AMK-taustalla, eli varmaan 3v joudut käymään jotta pääset DI:ksi (huom: ei 100% varmaa tietoa.)
Kannattaa lukea itse tkk:n sivuilta: http://www.tkk.fi/fi/opiskelemaan/perus/ulkopuoliset.html
Työllisyyden ja palkan vuoksi ei kannata hakea. Koska Insinööri ja DI koulutus on aika pitkälti identtiset (vaikka yliopiston jupit haluaisivatkin uskoa muuta) ja lisäksi inssit ja di:t työllistyvät yleensä samoihin tehtäviin - samalla palkalla.
Jos opiskeluelämä kiinnostaa ja lorva haluat (kuten minulla on syynä) hae ihmeessä. Alle 2-vuodessa valmistut DI:ksi!
Siinä taas oli hyvä esimerkki kun ei tiedä mistään asioista mitään.
Di- tutkinnolla ja amk- tutkinnolla on eroa kuin yöllä ja päivällä. Ehdottomasti kannattaa hakea jos kiinnostaa. Aluksi Di sijoittuu vastaaviin tehtäviin kuin normi inssi mutta kehitysvauhti on paljon nopeampaa.
TTY:llä menee amk-insseillä keskimäärin 3 votta valmistumiseen täysipäiväisessä opiskelussa, koska kursseja joutuu suorittamaan kanditutkinnosta esim matikat.