Hei
Olemme varaamassa kirkkoa ja aloimme pohtia mikä olisi järkevin vihkiaika...onko jokin tietty aika yleisin/käytännöllisin tms.?
Kiitos avusta:)
Morsian09
Vihkiaika
3
944
Vastaukset
- naimisissajo
Yleisin vihkimisaika on iltapäivällä kello 13-15 välillä.
Sehä riippuu miten itse kerkeät, että miten kampaaja ajat saat sopimaan ja
meikkaukset. Ja onko kyseessä ruoka häät. jos on ruoka häät niin ei ehkä kannata vihkimistä ottaa kello 13 kun ihmiset on syöneet justiin lounaan mutta taas kello 16 on jo liian myöhänen koska silloin ollaan jo nälissään.
Ja minusta oli eräässä artikkelissa hienosti ajateltu kun kutsuvieraiden joukossa oli maatila ihmisiä niin oli laitettu vihkiminen illaksi niin he ehtivät tehdä työnsä.
Meidät vihittiin kello 14 ja minusta se oli sopiva aika:)
Mutta mikäs sen romanttisempaa kuin vihkiminen auringon laskiessa tai noustessa, millaset ne teidän häät sitten on. ja mihin pappi suostuu - taivas rajana.- Kerron teille
Näin alan ihmisenä (pappina) tahdon kertoa, ettei se taivas ole se raja, vaan kyllä ne rajat löytyvät ihan maallisesta järjenkäytöstä. Minä en ainakaan lähde vihkimään auringonlaskun tai -nousun aikaan ja jätä yöuniani väliin, jotta vihkisin taas monta paria, kastaisin lapsia ja siunaisin vielä hautaan seuraavana päivänä silmät ristissä.
Ehkä joku kohupappi noin voisi tehdäkin.
Kaikkea sitä kuuleekin.
Hyvää kesää nyt kuitenkin kaikille avioituville! - Matteus
Kerron teille kirjoitti:
Näin alan ihmisenä (pappina) tahdon kertoa, ettei se taivas ole se raja, vaan kyllä ne rajat löytyvät ihan maallisesta järjenkäytöstä. Minä en ainakaan lähde vihkimään auringonlaskun tai -nousun aikaan ja jätä yöuniani väliin, jotta vihkisin taas monta paria, kastaisin lapsia ja siunaisin vielä hautaan seuraavana päivänä silmät ristissä.
Ehkä joku kohupappi noin voisi tehdäkin.
Kaikkea sitä kuuleekin.
Hyvää kesää nyt kuitenkin kaikille avioituville!puolestani vihkisin ihan mihin aikaan vaan sovitaan - ja nukun sitten kun ehdin - n. 7 t/vrk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1103271
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1032488- 242026
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s221550Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291530Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151455Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?26947- 87942
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62866Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2799