Hei
Olemme varaamassa kirkkoa ja aloimme pohtia mikä olisi järkevin vihkiaika...onko jokin tietty aika yleisin/käytännöllisin tms.?
Kiitos avusta:)
Morsian09
Vihkiaika
3
984
Vastaukset
- naimisissajo
Yleisin vihkimisaika on iltapäivällä kello 13-15 välillä.
Sehä riippuu miten itse kerkeät, että miten kampaaja ajat saat sopimaan ja
meikkaukset. Ja onko kyseessä ruoka häät. jos on ruoka häät niin ei ehkä kannata vihkimistä ottaa kello 13 kun ihmiset on syöneet justiin lounaan mutta taas kello 16 on jo liian myöhänen koska silloin ollaan jo nälissään.
Ja minusta oli eräässä artikkelissa hienosti ajateltu kun kutsuvieraiden joukossa oli maatila ihmisiä niin oli laitettu vihkiminen illaksi niin he ehtivät tehdä työnsä.
Meidät vihittiin kello 14 ja minusta se oli sopiva aika:)
Mutta mikäs sen romanttisempaa kuin vihkiminen auringon laskiessa tai noustessa, millaset ne teidän häät sitten on. ja mihin pappi suostuu - taivas rajana.- Kerron teille
Näin alan ihmisenä (pappina) tahdon kertoa, ettei se taivas ole se raja, vaan kyllä ne rajat löytyvät ihan maallisesta järjenkäytöstä. Minä en ainakaan lähde vihkimään auringonlaskun tai -nousun aikaan ja jätä yöuniani väliin, jotta vihkisin taas monta paria, kastaisin lapsia ja siunaisin vielä hautaan seuraavana päivänä silmät ristissä.
Ehkä joku kohupappi noin voisi tehdäkin.
Kaikkea sitä kuuleekin.
Hyvää kesää nyt kuitenkin kaikille avioituville! - Matteus
Kerron teille kirjoitti:
Näin alan ihmisenä (pappina) tahdon kertoa, ettei se taivas ole se raja, vaan kyllä ne rajat löytyvät ihan maallisesta järjenkäytöstä. Minä en ainakaan lähde vihkimään auringonlaskun tai -nousun aikaan ja jätä yöuniani väliin, jotta vihkisin taas monta paria, kastaisin lapsia ja siunaisin vielä hautaan seuraavana päivänä silmät ristissä.
Ehkä joku kohupappi noin voisi tehdäkin.
Kaikkea sitä kuuleekin.
Hyvää kesää nyt kuitenkin kaikille avioituville!puolestani vihkisin ihan mihin aikaan vaan sovitaan - ja nukun sitten kun ehdin - n. 7 t/vrk.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lopetin kokonaan ravintoloissa ruokailun ja juomisen
Ravintoloissa hinnat ovat aivan naurettava korkealla. Alkoholin juomisessa ravintoloissa ei ole senkään vertaa järkeä.1802735Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin222314kukaan ei pakota kasteeseen..
Kommentointi estetty, joten kommentoin tähän.Kukaan ei pakota pakkokasteesta puhuvaa kastamaan lastansa.Noloa edes ehdot4001085Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!
Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!1541022- 66937
- 67908
Anabaptismin kirous
Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä392901- 108799
Rakas, haluan sut niin hulluna kuin olet, tiedän jo sun pakkomielteet ja muut jutut, ihana naiseni
Kunhan et minun takia satuta itseäsi tai muita, minulla nyt ole niin väliä. Rakas mä ymmärrän ja näen kaiken, sun suure48744Euroviisuhuitelua
En ole koko viisuista kiinnostunut enkä aio edes katsoa kisoja. Ihmetyttää tämä vouhkaaminen laulaja pariskunnasta joka35694