mietityttää...

puistohaukkuli

tälläinen asia!
Että mistähän johtuu, että jotkut ihmiset eivät suvaitse koirapuistoissa erilaisuutta?
tai siis tarkoitan, että miksi jotkut ihmiset kuvittelevat koirapuiston sääntöjen tarkoittavan, että kaikkien koirien täytyy toimia täysin samalla tavalla ja tietyn kaavan mukaan? en ymmärrä tätä en sitte yhtään.
Vielä voisi pienen esimerkin laittaa..
ELikkäs jos toinen koira on rauhallinen ja haluaa olla omissa oloissaan ja toinen sitten pikkusen vilkkaapi/leikkisämpi(niinkuin monesti nuoret koirat ovat) ja yrittää saada sitä rauhallisempaa leikkimään hyppimällä ja pomppimalla sitä vasten, niin heti koira leimataan huonokäytöksiseksi,vaaralliseksi/agressiiviseksi tai huonosti koulutetuksi yms..
ihmisten täytyisi ymmärtää, että koiria on erilaisia luonteenpiirteeltään kuin ihmisiäkin. monet rodut ovat vilkkaampia kuin toiset jne.. :)
tämän viestin ei ole tarkoitettu kylväämään mitään riitaa. Kunhan vaan haluaisin tietää tähän jonkinlaisen järkevän selityksen.

2

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • koirien kunnioitus

      on eri asia..omani on vilkas ja jos se käyttäytyy huonosti niin ojennan sitä ..toisilla koirillakin on rajansa ja ei niiden pidä olla toisten "leikkikaluina jos eivät halua.

      Eli kunnioita myös sinä ja koirasi erilaisia; arkoja ja rauhallisia koiria ja anna ne myös olla rauhassa koirasi kanssa. Tasapainoinen koira yleensä jättää sellaiset rauhaan mutta nuoret energisetkäyttäytyvät kuin ihmisteinit härnäten ja hösäten ja silloin kuuluu ojentaa ja opastaa hyvään käyttäytymiseen..

    • Brizis

      Aika kummallisia kontrollifriikkejä sielä teidän puistossa. Tietenkin koirat ovat erilaisia jopa rodun sisällä. Koirienhan on tarkoitus pitää hauskaa ja oppia sosiaaliseksi koirapuistoissa. Miksi ihmeessä kukaan veisi koiransa puistoon vain olla möllöttämään.

      T B

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      107
      4716
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      396
      1426
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      188
      1085
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1078
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      990
    6. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      922
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      921
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      911
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      907
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      876
    Aihe