Onko ollut minkälaisia ongelmia talopakettienne asentajien kanssa ja kuinka tehdas on korvannut? Meillä kädenvääntöä korvaamisesta kohta 2kk!! Asennus kesti yli kuukauden, eikä talotehdas (merkki jääköön vielä salaisuudeksi) suostu korvaamaan asiaa kunnolla.. Sillä nyt kyselenkin muiden kokemuksia vastaavista korvaamisista.
Kiitos asiallisista kommenteista.
Kiitos asiallisista kommenteista.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kävin äskettäin kohteessa, jota talokauppias itse mainosti. Siellä isäntä sanoi että viikon myöhässä tuli elementit pihaan. Että sellaisilla referensseillä kauppiaat mainostaa.
Tuliko sulla kamat ajoissa pihaan? Myöhästyikö asentajat jo alusta vai tekikö ne hitaasti muiden kiireiden takia? Mites muut urakat kusi tuon takia?
Edelleenkin kiinnostaisi että mistäpäin tuo valmistaja. Pistä se koville.
Tavarat tuli ajoissa ja kaikki vaikutti hyvältä. Sitten alkoivat vaikeudet asentajien kanssa.. Häipyivät parin päivän päästä ja talo jäi aivan auki, ei siis edes sitä muovia katossa!! Asentajat viikon karkuteillä. Onneksi ei sattunut sillon näitä sateita mitä viime aikoina on ollut!
Asentajat tulivat ja menivät miten sattuivat, sanottiin että tullaan ylihuomenna, tultiinkin viikon päästä jne. Loppujen lopuksi tuli toinen porukka tekemään asennuksen loppuun..
Raivostuttaa vaan kun tehdas ei suostu kunnon korvausta viivästyksestä ja mielipahasta korvaamaan, meiltä lähti timpurikin toisiin hommiin kun ei homma edennyt ja hälle tilaisuus tuli.
No, onneksi ei oltu vielä maksettu pakettia kokonaan!! Eikä makseta ennen kuin tehdas suostuu korvaamaan asian kunnolla!
...vetoavatten RTT:n yleisiin sopimusehtoihin, jotka he ovat laatineet ja tarkastuttaneet kuluttaja-asiamiehellä. Ja noitte sopimusehtojen vakiokorvaus myöhästymistilanteita ajatellen on varsin vaatimaton.
Samaisissa ehdoissa toki sanotaan vakiokorvausta sovellettavan silloin kun "tilaaja ei suurempaa vahinkoa osoita".
Eli vahinkojen määrä on olennainen pointti, eikä mieliharmia lasketa vahingoksi (tai on välillinen vahinko, jotka eivät korvauksen piirissä).
Aika hankalia ovat nuo korvaustilanteet. Vahingon osoittamisen lisäksi pitää huomioida se, että osapuolet ovat myötävaikuttamisvelvollisia eli velvollisia rajaamaan vahingot minimiin - ja tuossa kohtaa usein tökkää korvauscase...
Laita tehtaan nimi tänne vai oletko, keksinyt tarinan.
nynnerö!! en vaan halua vielä tässä vaiheessa kertoa tehtaan nimeä.. elättelen vielä toiveita että pääsemme tehtaan kanssa yhteisymmärrykseen..
ei auta, et sä niiden kanssa pääse sopuun muuta kun pistämällä kaikki tiedot julkiseksi, vaikka tänne, kyllä me sitten aletaan porukalla vainoaan sitä talotehdasta, oli se sitten mikä tahansa.
vai teittekö erillisen sopimuksen asennuksesta asennusporukan kanssa? Joillakin tehtailla on pystytysurakoitsijat, jotka ovat itsenäisiä yrittäjiä, eivätkä tehtaan asentajia. Tällaisessa tapauksessa pitää korvausta hakea pystyttäjiltä.
kyllä se asennus kuului tehtaalle. ensimmäinen porukka teki sutta ja sekundaa, toinen porukka teki hommat loppuun ja korjasi ensimmäisen porukan virheet
Oletettavasti kyseessä on ollut eestiläiset siilitukat. audi 100.
Pistä nyt se tehdasnimi kehiin, että päästään asiaan !!!
että "kirjeenvaihtoilmoituksen " perusteella
alkaisin "vainoaamaan " jotakin talotoimittajaa...
hyi hyi sinua tuhma poika !