nimim. olevaa uusinta MS:n päivitystä. Kannattaa odottaa sen kanssa. Rikkoo monia tietoturvaohjelmia.
varokaa
KB951748
171670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Jos väitteesi ei pidäkkään paikkaansa, oletko varautunut mahdollisiin oikeustoimenpiteisiin ?
http://www.dslreports.com/forum/r20759839-MS-update-KB951748-and-ZoneAlarm-PROBLEM
http://www.microsoft.com/communities/newsgroups/en-us/default.aspx?dg=microsoft.public.windowsxp.general&tid=e1e4b11c-0cf3-4d98-a2e4-740c509f9d76&cat=&lang=&cr=&sloc=&p=1
Pari esim.
uutisia. Tulee kohta joka tuutista.
Tälle palstalle on näköjään ilmestynyt Mikkiksen oikeusoppinut. Mene muualle horisemaan!
Zonelalarmia. Epäilin jo tänään että mikä on että onko myös f-secure nyt ristiriidassa. Mutta olikin vain elisan verkon väliakakinen vika. Ja nyt netti toimii.
Kannattaa ne päivitykset pistää manuaalisesti ja parin viikon viiveellä. Tuossa hyvä syy siihen kun Microsoftilta sitten tulee välillä muutaman päivän viiveellä korjattu versio päivityksestä kun ovat möhlineet. Tästä syystä suosittelen Windowsien käyttäjille kuun alkua päivityspäiväksi jolloin laittaa Microsoftin päivitykset sekä päivittää manuaalisesti PDF-lukijan, selaimen, javakoneen, flashin, ja toimistopaketin ja ehkä muitakin jotka avaa mahdollisesti epäluotettavia tiedostoja kuten vaikka VLC Player jos se on selainpluginina. Tietoturvaohjelmiston päivitykset on turvallista pitää automaattisina.
Ja ohjelmien päivitykset tietysti niin, että lataa uudet paketit, uninstallia vanhoille ja asentaa uudet versiot. Työkaluohjelmia tai jotain apuohjelmia joilla vain itse tuottaa tiedostoja eikä avaa muualta, kuten kuvankäsittelyohjelmistoa tms. ei tarvitse olla päivittämässä kuin parin vuoden välein.
Ja joo, perseestähän tuo on mutta Windowseilla ei tietoturvaa muuten pidä kunnossa ilman ongelmia.
Että parin vuoden välein sitten kun päivittää ihan kaiken mitä koneesta löytyy niin samalla sitten asentaa heittää service packin jos sellainen tullu. Uutta Windowsia ei kannata ottaa käyttöön ennen ensimmäistä service packia.
Olen itse tehnyt koneelle täyspäivityksen yleensä kesäisin.
jotain windows-juttuja.
kataan DNS-virhettä koskee kaikkia järjestelmiä.
http://www.digitoday.fi/tietoturva/2008/07/09/iso-ja-vaarallinen-aukko-loytyi-maailman-nimipalvelutoteutuksista/200818053/66?rss=6
Muilla käyttiksillä ei tarvi pelätä jonkun ohjelmiston hajoamisesta päivittäessä.
Joo... Kyseinen päivitys aiheuttaa ongelmia ZoneAlarmin kanssa. Ei päästä nettiin korkeella turvatasolla, mutta pingit menee läpi. Korjaus ilmaantuu varmaan muutaman päivän sisällä joko Microsoftilta tai Zone Labilta. Ei syytä panikoida.
ja taas pelittää ZA.
Eikö olisi helpompaa poistaa ZA? Se kun on ihan roskaa.
Perustele !
Tämä oli se palomuuri minkä madot aikoinaan ohitti vaivatta ja aiheuttaa lisäksi yhteensopivuusongelmia kun tämän uninstall jättänyt jotain jämiä mitkä on aiheuttaneet ongelmia toista palomuuria tai tietoturvaohjelmistoa asennettaessa. Ja nyt sitten aiheuttaa ongelmia Windowsin päivitysten kanssa..
Tälläistäkin on siitä kirjoitettu:
http://www.alixaxel.com/wordpress/2007/06/21/zonealarm-firewall-sucks/
En minä tajua miksi hitossa tuota pitäisi kenenkään käyttää kun parempiakin löytyy ja ilman ZA:ia pärjää myös, mutta ilman ylimääräisiä ongelmia.
en tierä oikein,olen kuutisen vuotta pelannut tällä äkspee homeella,ja kaikki olen päivittänyt mitä on tullut,nou onkelmia.