Strepsils ja imetys

maya80

Voiko käyttää sterpsilsiä, kun imettää, onko siitä vaaraa vauvalle? vai kannattaako antaa pullosta maitoo?

4

5687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Muistaakseni strepsilsin ohjeessa lukee ettei saa käyttää imetyksen aikana. En kyllä ymmärrä miten kurkkulääke vaikuttaa maitoon mutta... Käytin itse tässä vähän aikaa sitten toncilsia kun oli kurkku kipeä. Sehän on melkein sama lääke eli nielun desinfiointiin. Sen ohjeessa luki että saa käyttää imetyksen aikana.

    • saa....

      käyttää strepsilsiä.mulla toimi paremmin bafusin kun toi toncils...puudutti kurkun ainakin hetkeks.

    • tintti+tintti

      Imetä rauhassa pienokaistasi. Ei ole vaarallista lapselle, mutta ei myöskään auta sinua enempää kuin kurkkupastillitkaan.
      Ota Parasetamoolia( Esim.Panadol 500mg), juo runsaasti vettä, mehu,teetä. Kylmää tai kuumaa.
      Jätä Strepsils ottamatta.

      • tuleva apteekin täti

        Tosiaan Strepsils on apteekin hyllyssä täysin jotain läkeroleja vastaava tuote. Se vaan kun sitä myyään apteekissa, niin sillä on teihin maallikoihin plasebovaikutus. Syötte sitä ja saatte lumevaikutuksen, joka vastaa 40%:ia jonkun oikean lääkkeen tehosta. Onnittelen jos olet siitä apua saanut! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      92
      1066
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      732
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      614
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      546
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      490
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      46
      475
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      469
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      38
      434
    Aihe