Hong Kongissa pysähdys

Marjukka86

Terve kaikki!

Olemme menossa tammikuussa Australiaan ja pois tulo matkalla on lennon vaihto Hong Kongissa. Vaihtoaikaa on viisi tuntia. Nyt kävi mielessä se, että pääsemmekö pysähdyksellä pois lentokentältä siis sieltä transit alueelta vai mikä se olikaan. Tosiaan tuo aika on semmoinen, että siinä melkeen ehtisi varmaan lähteä lentokentältä käymään jossakin. Vai mitä mieltä olette? Faktaa saa kertoa, jos tietää ja vinkkejä antaa =D

6

2348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika

      Oletetaan että saavutte Hong Kongiin ajoissa.
      Minimissään menee tunti ennenkuin olette ulkona
      kentältä. Sitten vajaa tunti kaupunkiin jossa
      2 minuuttia palloilua ja samantien takaisin jolloin
      alattekin jo olla myöhässä jatkolennolta jolloin
      tulee jo kiire turvatarkastuksiin sun muihin,
      Ostokset jää tekemättä ja saatte juosta koneeseen
      johon nippanappa ehditte.

      • Marjukka86

        Terve,

        Lähinnä siis ajateltiin ihan vaan käydä vaikka syömässä jossakin ihan lähellä lentokenttää (tai enhän minä tiedä onko siinä lähellä mitään...). Sen verran kävisi, että voi ajatella, että sielläkin on käyty. Mutta tosiaan, mielummin sitten on kentällä, kuin se että myöhästyy jatkolennolta, jos tuntuu, että aika ei riitä. Tosiaan emme edes tiedä sitä olisiko mahdollista edes poistua lentokentän tiloista...


    • esteitä

      Eihän mikään tietenkään estä poistumasta kentältä. Esteenä voisi olla lähinnä viisumivaatimus - jota ei Hongkongissa taida olla, mutta kannattaa ottaa selvää - tai jokin vastaava seikka. Jotkut maat esimerkiksi vaativat, että passin on oltava voimassa vaikkapa puoli vuotta, vaikka turisti aikoisi poistua seuraavana päivänä maasta.

      Itse olen vastaavassa tilanteessa poistunut Lontoon Heathrown kentältä ja ottanut jopa päivähuoneen hotellista, mutta minulla olikin aikaa yhdeksän tuntia.

      Olen käynyt Hongkongin kentällä välilaskulla Manilaan. Nykyinen uusi kenttä sijaitsee saarella, joten sieltä kannattaa lähteä junalla tunnelia pitkin, ei laivalla!

      Kun kyseessä on kuuden miljoonan asukkaan ainoa kenttä, se on erittäin vilkasliikenteinen ja etäisyydet ovat pitkät. Kannattaa siis harkita onko poistuminen kovin viisasta. Aikaa tuhriintuu varmasti enemmän kuin Helsingin kentällä

    • reipas puoli vuorokautta

      Olemme myös tammikuussa lentämässä kohti australiaa ja hongkongissa olis odoteltavaa puoli vuorokautta.Mielelläni olisin ottanut lennot lyhyemmällä vaihdolla, mutta kun matka varmistui ei lyhyttä vaihtoa enään ollut tarjolla.Olemme perillä aamulla seitsämän jälkeen ja lähdemme noin 23.
      Minua kiinnostaa myös tietää tarviiko viisumia, jos menee kentän ulkopuolelle? Onko kentän lähellä hotellia, josta voisi varata huoneen? Kuinka iso kentää on verrattuna Helsingin kenttään?
      Jos ei muu auta, niin ei muutakuin reppu pään alle ja tirsat ja muutama hyvä kirja mukaan.Ja syömään rauhallisesti,(yks puraisu minuutissa) ja katsella ihmisvilinää....

      • Asukas.

        Minua kiinnostaa myös tietää tarviiko viisumia, jos menee kentän ulkopuolelle?

        - Jos matkustat Suomen passilla, viisumia ei tarvitse erikseen hakea, vaan täytät maahantulokaavakkeen ja he leimaavat 90 pv:n viisumin passiisi. Nopea ja simppeli toimitus.

        Onko kentän lähellä hotellia, josta voisi varata huoneen?

        - useitakin, mutta toisaalta Airport Express junalla pääsee keskustaan alle puolessa tunnissa.

        Kuinka iso kentää on verrattuna Helsingin kenttään?

        - Todella iso - 10 vuotta sitten Terminaali 1 oli maailman suurin lentokenttäterminaali, ja nykyäänkin lienee 3. tai 4. suurin.

        http://www.hongkongairport.com/eng/index.html


    • puoli vuorokautta

      Tulimme juuri
      Kirjoittanut: Hong Kongista 26.4.2008 klo 22.20




      Löytyi sitte viisumi asiaa viesti Hongkong keskusteluista. Tässä pätkä...
      " Niin,tosiaankaan et tarvitse viisumia Hong Kongiin.Olimme maaliskuussa siellä reilut pari viikkoa ja kävimme Macaossakin ja matkamme oli tosi mukava ja antoisa kaikin puolin.Jos menet muualle Kiinaan niin sitten tarvitset viisumin.Suurlähetystöstä sen saa hankittua,itse hankittuna tulee kaikkein edullisemmaksi.
      "

      Nyt vaan tekemistä keksimään

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      111
      4377
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2508
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      78
      1650
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      6
      1113
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      854
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      843
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      118
      823
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      802
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      50
      779
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      768
    Aihe