Terve kaikki!
Olemme menossa tammikuussa Australiaan ja pois tulo matkalla on lennon vaihto Hong Kongissa. Vaihtoaikaa on viisi tuntia. Nyt kävi mielessä se, että pääsemmekö pysähdyksellä pois lentokentältä siis sieltä transit alueelta vai mikä se olikaan. Tosiaan tuo aika on semmoinen, että siinä melkeen ehtisi varmaan lähteä lentokentältä käymään jossakin. Vai mitä mieltä olette? Faktaa saa kertoa, jos tietää ja vinkkejä antaa =D
Hong Kongissa pysähdys
6
2212
Vastaukset
- aika
Oletetaan että saavutte Hong Kongiin ajoissa.
Minimissään menee tunti ennenkuin olette ulkona
kentältä. Sitten vajaa tunti kaupunkiin jossa
2 minuuttia palloilua ja samantien takaisin jolloin
alattekin jo olla myöhässä jatkolennolta jolloin
tulee jo kiire turvatarkastuksiin sun muihin,
Ostokset jää tekemättä ja saatte juosta koneeseen
johon nippanappa ehditte.- Marjukka86
Terve,
Lähinnä siis ajateltiin ihan vaan käydä vaikka syömässä jossakin ihan lähellä lentokenttää (tai enhän minä tiedä onko siinä lähellä mitään...). Sen verran kävisi, että voi ajatella, että sielläkin on käyty. Mutta tosiaan, mielummin sitten on kentällä, kuin se että myöhästyy jatkolennolta, jos tuntuu, että aika ei riitä. Tosiaan emme edes tiedä sitä olisiko mahdollista edes poistua lentokentän tiloista...
- esteitä
Eihän mikään tietenkään estä poistumasta kentältä. Esteenä voisi olla lähinnä viisumivaatimus - jota ei Hongkongissa taida olla, mutta kannattaa ottaa selvää - tai jokin vastaava seikka. Jotkut maat esimerkiksi vaativat, että passin on oltava voimassa vaikkapa puoli vuotta, vaikka turisti aikoisi poistua seuraavana päivänä maasta.
Itse olen vastaavassa tilanteessa poistunut Lontoon Heathrown kentältä ja ottanut jopa päivähuoneen hotellista, mutta minulla olikin aikaa yhdeksän tuntia.
Olen käynyt Hongkongin kentällä välilaskulla Manilaan. Nykyinen uusi kenttä sijaitsee saarella, joten sieltä kannattaa lähteä junalla tunnelia pitkin, ei laivalla!
Kun kyseessä on kuuden miljoonan asukkaan ainoa kenttä, se on erittäin vilkasliikenteinen ja etäisyydet ovat pitkät. Kannattaa siis harkita onko poistuminen kovin viisasta. Aikaa tuhriintuu varmasti enemmän kuin Helsingin kentällä - reipas puoli vuorokautta
Olemme myös tammikuussa lentämässä kohti australiaa ja hongkongissa olis odoteltavaa puoli vuorokautta.Mielelläni olisin ottanut lennot lyhyemmällä vaihdolla, mutta kun matka varmistui ei lyhyttä vaihtoa enään ollut tarjolla.Olemme perillä aamulla seitsämän jälkeen ja lähdemme noin 23.
Minua kiinnostaa myös tietää tarviiko viisumia, jos menee kentän ulkopuolelle? Onko kentän lähellä hotellia, josta voisi varata huoneen? Kuinka iso kentää on verrattuna Helsingin kenttään?
Jos ei muu auta, niin ei muutakuin reppu pään alle ja tirsat ja muutama hyvä kirja mukaan.Ja syömään rauhallisesti,(yks puraisu minuutissa) ja katsella ihmisvilinää....- Asukas.
Minua kiinnostaa myös tietää tarviiko viisumia, jos menee kentän ulkopuolelle?
- Jos matkustat Suomen passilla, viisumia ei tarvitse erikseen hakea, vaan täytät maahantulokaavakkeen ja he leimaavat 90 pv:n viisumin passiisi. Nopea ja simppeli toimitus.
Onko kentän lähellä hotellia, josta voisi varata huoneen?
- useitakin, mutta toisaalta Airport Express junalla pääsee keskustaan alle puolessa tunnissa.
Kuinka iso kentää on verrattuna Helsingin kenttään?
- Todella iso - 10 vuotta sitten Terminaali 1 oli maailman suurin lentokenttäterminaali, ja nykyäänkin lienee 3. tai 4. suurin.
http://www.hongkongairport.com/eng/index.html
- puoli vuorokautta
Tulimme juuri
Kirjoittanut: Hong Kongista 26.4.2008 klo 22.20
Löytyi sitte viisumi asiaa viesti Hongkong keskusteluista. Tässä pätkä...
" Niin,tosiaankaan et tarvitse viisumia Hong Kongiin.Olimme maaliskuussa siellä reilut pari viikkoa ja kävimme Macaossakin ja matkamme oli tosi mukava ja antoisa kaikin puolin.Jos menet muualle Kiinaan niin sitten tarvitset viisumin.Suurlähetystöstä sen saa hankittua,itse hankittuna tulee kaikkein edullisemmaksi.
"
Nyt vaan tekemistä keksimään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64125Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va952253Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J59964- 47834
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va37833Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?185820- 34811
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35772Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119755- 35754