Liityin tehyyn.Peräti 20e kk palkka parempi kuin JHL:n alla.Mutta kahden vuoden kuluessa ero tulee kasvamaan Tehyn alla olevien hyväksi.Siis miksi olisin muualla kun korkean moraalin Tehyssä?
Tehy
mattii
6532
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tehyn propaganda siis on purrut sinuun :)
Hyvä meille muille, että lain mukaan samasta työstä pitää Suomessa maksaa sama palkka. Eikä Tehy vieläkään maksa palkkaa yhdellekään hoitoalan työntekijälle.
Aurinko paistaa paremmin ja lämpimämmin, kun tili on tehyn maksun verran suurempi ja mieli virkeämpi, kun ei ole taipunut minkäänlaisen "moraalin" tehyläisyyteen :))
Kyllä se oli selkeä näyttö ketkä osaa vaatia ja avata suun.Tehyssä oli miestä tapella.Super ja JHL ei osaa kantaa sitä vastuuta hoitajista mitä ajan henki vaatii.Ja voihan liiton taas vaihtaa jos joku tarjoaa parempaa vastinetta.Parempi liittoloikkarina kun kannustaa vääriä arvoja omasta mielestä.
koska tiesivät, ettei valtio tule vastaan Tehyn vaatimiin korotuksiin yhtään enempää kuin mitä muut saivat kunta-alan korotuksissa aiemmin.
Oli huvittavaa katsella sitä tehylkäisten hehkutusta sopimuksen jälkeen, kun luulivat tehneensä oikein mahtisopparit:) Eivät vaan siinä huumassa huomanneet, että heidän sopimuskautensa on paljon pidempi kuin muiden ja super ja jhl neuvottelevat taas kohta uuden sopimuksen taas paremmilla palkkaeduilla ja tehyn akat kitisee vielä pari vuotta. Itse asiassa se kitinä on lakanut jo nyt..
Että kannattipa monen irtisanoa ittensä tehyn mahtavan sopimuksen takia, toivottavasti jokainen halukas sai edes työpaikkansa takaisin:)
Tehyn ARVOt:
- kun tupo on voimassa -> "ajetaan" työoloasioita erityisesti "lisää työntekijöitä nääntyvien hoitajien avuksi"
- kun tupoa neuvotellaan -> lisää palkkaa ja mulle
Siinä sitä moraalia pureskeltavaksi.
Vaihdetaan liittoa sinne mikä parhaiten sopimuksen saa aikaa.Ei siinä hommassa tarvii kuin yks lomake täyttää...Miksi muuten superilaiset kimmastuu asiasta.Onko kato jäsenistössä käynyt...JHL ei muutamaan hoitajan lähtöön kaadu mutta Superissa saattaa talous kärsiä arvelisin.
mie nää mitteen kontseksii moraalin ja Tehyn välillä?