Kuubaan lähdetään lokakuussa. Mikä on järkevin lentoreitti sinne Turusta? Kannattaako mennä Tukholmaan ja lähteä suoraan sieltä? Entä onko kenelläkään kokemuksia junamatkailusta Kuubassa!
Kuubaan mieli!
5
1540
Vastaukset
- Tuula**
En osaa muuta vastata kuin että juuri luin tuolta toisesta ketjusta, että Kuubassa ei turistit pääse juniin koska tilaa ei ole. Ne on varattu vain paikallisten matkustamiseen.
Olen itse lähdössä Kuubaan joulukuussa, siksi näitä tulee seurattua. - Zede
Kuuba on ostanut pari ilmastoitua junaa Ranskasta numerot 1&2. Näillä pitäisi olla siedettävää matkustaa. Muuten junailu on melkoinen kokemus. Aikataulut ovat varsin häilyviä. Juna voi lähteä tuntienkin päästä, mutta 1&2 sanotaan olevan melko hyvin aikataulussa.
Kannattaa myös muistaa pitää kamoistaan hyvin huolta matkustaessaan. Varsinkin, jos on yksin liikenteessä.
Itsellä on kokemuksia vain lähdöistä Helsingistä. - Sissanen
Olemme lähdössä joulukuussa Kuubaan. Monella tapaa etsimme edullisinta vaihtoehtoa ja lopulta päädyimme aika erikoiseen ratkaisuun: menemme brittivalmismatkalle. Katsoin netistä, niin nytkin pääsee alle tonnilla Lontoosta all inclusive kohteeseen kahdeksi viikoksi. Jos mieli tekee kiertelemään, eihän siellä varatussa majoituksessa tarvitse lorvia. Silti reissu saattaa tulla hyvinkin halvemmaksi kuin pelkät lennot ostamalla. Ryanairilla pääsee halvalla Lontooseen ja jatkossa myös Easyjetillä. Ainoa ongelma tuossa Thomas Cookissa on, se että sulla täytyy olla käytössäsi englantilainen visa ja osoite. Meiltä onneksi tällainen tuttu löytyi, joka hoiteli maksut tilinsä kautta.
- Hola!
Niin miksi, kun Via azul -bussit kulkevat Kuubassa kaikista kaupungeista ja kaikkialle. Toki myös varmaan muutkin firmat. Meillä kokemusta pitkiltä reissuilta no. VA:sta. Aina aikataulussaan! Matkasimme joulukuussa 2006 Santiago de Cubasta SantaClaraan,sieltä Trinidadiin, ja sieltä vielä Havannaan ja kaikki toimi hienosti. Ja bussimatkoilla näkee paikallista elämää! Olen mennyt junalla 80-luvun alussa Havannasta SdC:aan ja sehän matkasi yön yli, joten eipäsiinä mitään nähnyt!
- Castrofiilus
Ollaan aina reissuillamme menty junalla. Juna ylittämässä vuoristoa, se on valtava elämys! Mielestäni junasta näkee mukavasti, siellä on tarjoilua ja pääsee paikallisten kanssa juttuun. Kuuban junista ei ole hajuakaan, siksi kysyin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt454896Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622757Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391074Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711054- 1271016
Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?210997Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72984- 137885
- 49874