Kuubaan mieli!

Castrofiilus

Kuubaan lähdetään lokakuussa. Mikä on järkevin lentoreitti sinne Turusta? Kannattaako mennä Tukholmaan ja lähteä suoraan sieltä? Entä onko kenelläkään kokemuksia junamatkailusta Kuubassa!

5

1477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuula**

      En osaa muuta vastata kuin että juuri luin tuolta toisesta ketjusta, että Kuubassa ei turistit pääse juniin koska tilaa ei ole. Ne on varattu vain paikallisten matkustamiseen.

      Olen itse lähdössä Kuubaan joulukuussa, siksi näitä tulee seurattua.

    • Zede

      Kuuba on ostanut pari ilmastoitua junaa Ranskasta numerot 1&2. Näillä pitäisi olla siedettävää matkustaa. Muuten junailu on melkoinen kokemus. Aikataulut ovat varsin häilyviä. Juna voi lähteä tuntienkin päästä, mutta 1&2 sanotaan olevan melko hyvin aikataulussa.
      Kannattaa myös muistaa pitää kamoistaan hyvin huolta matkustaessaan. Varsinkin, jos on yksin liikenteessä.

      Itsellä on kokemuksia vain lähdöistä Helsingistä.

    • Sissanen

      Olemme lähdössä joulukuussa Kuubaan. Monella tapaa etsimme edullisinta vaihtoehtoa ja lopulta päädyimme aika erikoiseen ratkaisuun: menemme brittivalmismatkalle. Katsoin netistä, niin nytkin pääsee alle tonnilla Lontoosta all inclusive kohteeseen kahdeksi viikoksi. Jos mieli tekee kiertelemään, eihän siellä varatussa majoituksessa tarvitse lorvia. Silti reissu saattaa tulla hyvinkin halvemmaksi kuin pelkät lennot ostamalla. Ryanairilla pääsee halvalla Lontooseen ja jatkossa myös Easyjetillä. Ainoa ongelma tuossa Thomas Cookissa on, se että sulla täytyy olla käytössäsi englantilainen visa ja osoite. Meiltä onneksi tällainen tuttu löytyi, joka hoiteli maksut tilinsä kautta.

    • Hola!

      Niin miksi, kun Via azul -bussit kulkevat Kuubassa kaikista kaupungeista ja kaikkialle. Toki myös varmaan muutkin firmat. Meillä kokemusta pitkiltä reissuilta no. VA:sta. Aina aikataulussaan! Matkasimme joulukuussa 2006 Santiago de Cubasta SantaClaraan,sieltä Trinidadiin, ja sieltä vielä Havannaan ja kaikki toimi hienosti. Ja bussimatkoilla näkee paikallista elämää! Olen mennyt junalla 80-luvun alussa Havannasta SdC:aan ja sehän matkasi yön yli, joten eipäsiinä mitään nähnyt!

      • Castrofiilus

        Ollaan aina reissuillamme menty junalla. Juna ylittämässä vuoristoa, se on valtava elämys! Mielestäni junasta näkee mukavasti, siellä on tarjoilua ja pääsee paikallisten kanssa juttuun. Kuuban junista ei ole hajuakaan, siksi kysyin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      23
      2473
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      53
      1753
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      11
      1084
    4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      297
      1040
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      982
    6. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      893
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      56
      864
    8. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      110
      759
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      46
      745
    10. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      8
      728
    Aihe